środa, 23 maja 2018. Imieniny Leoncjusza, Michała, Renaty

Kiedy miasto weźmie się za remont kamienic na starówce w Olsztynie?

2017-08-06 13:00:00 (ost. akt: 2017-08-06 11:41:12)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Wracamy do tematu starówki. O tym, co zrobić, żeby była tak zadbana jak w Gdańsku czy Toruniu, pytamy radnych i namawiamy do współpracy ponad podziałami. Bo nic się nie zmieni, jeżeli nie połączymy sił i nie stworzymy programu. 


Nasz czytelnik wrócił z wycieczki do Gdańska i Torunia. Zachwycony.
— Starówka w Gdańsku jest pięknie i starannie odnawiana — powiedział w telefonicznej rozmowie. — A jeżeli dostawiane są nowe budynki, to świetnie komponują się z zabytkową architekturą. Dlaczego tak nie jest na olsztyńskiej starówce?! Jest przecież ładna, mieszkańcy lubią na nią przychodzić i to nieprawda, że umiera. Ale elewacje domów są zniszczone, tynki odpadają, kruszą się cegły. Jeżeli w Gdańsku można o starówkę dbać, to dlaczego nie dba się o nią w Olsztynie?! — czytelnik zawiesił głos.

Z tym pytaniem zwróciliśmy się do Urzędu Miasta. I usłyszeliśmy, że na starówce są kamienice nie tylko komunalne, ale i prywatne, na których stan władze miejskie nie mają wpływu. Może jednak da się coś zrobić? przecież w Toruniu jest pewnie podobnie!

— Mieszkańcy Olsztyna wraz z urzędnikami przygotowali, a radni przyjęli Zintegrowany Program Rozwoju Śródmieścia — przypomina Patryk Pulikowski z Urzędu Miasta. — Zapisy tego planu są stopniowo realizowane i wcielane w życie.

Trwają także prace nad analogicznym programem dla Zatorza. W czerwcu poprzedniego roku radni przyjęli Miejski Program Rewitalizacji 2020. W przypadku troski o staromiejskie zabytki trzeba wziąć pod uwagę, że zdecydowana większość nie należy do gminy. Właściciele tych, które są wpisane do wojewódzkiego rejestru zabytków, mogą ubiegać się o coroczne wsparcie w konkursie ogłaszanym przez miasto. Do dyspozycji jest tam pół miliona złotych. W przypadku Starego Miasta te obiekty znajdują się w miejskiej ewidencji zabytków, ale właściciele nie garną się, by trafiły do rejestru. To uniemożliwia im sięganie po wspomniane wcześniej pieniądze, co nie znaczy, że nie mogą ubiegać się o dofinansowanie działań innych źródeł.

Realizujemy badania i opracowujemy dokumentację konserwatorską dotycząca elewacji. Takie opracowania mogą być użyczane właścicielom, by ci mogli starać się o dofinansowanie remontów z różnych źródeł. W tym roku planujemy zlecenie badań dwóch staromiejskich pierzei wokół rynku. Jesienią wydany zostanie Olsztyński Rocznik Konserwatorski, poświęcony staromiejskim dekoracjom, przygotowywany jest także film o odbudowie Starego Miasta.


Zdaniem radnego Macieja Tobiszewskiego z PiS potrzebny jest program dla Starówki, który powinny przygotować władze Olsztyna.
— Mieszkańcy nie wiedzą, jak się zabrać za remonty — przekonuje. — Boją się konserwatora zabytków, nie wiedzą, skąd wziąć dodatkowe pieniądze na remont. Nie umieją pisać wniosków o dofinansowanie z projektów unijnych. Boją się biurokracji. 


Dlatego radny Tobiszewski proponuje, żeby w ratuszu powołać specjalną komórkę pomocową. — Chodzi o to, aby mieszkańcy wiedzieli, do kogo przyjść — tłumaczy. — W takim miejscu dostaliby pomoc prawną i otrzymali wszelkie potrzebne informacje. Wiedzieliby, jak zacząć. 


Podobnie myśli radny Krzysztof Kacprzycki z SLD. Postuluje powołanie menedżera olsztyńskiej starówki. — Nie może to być urzędnik, ale osoba z zewnątrz, zatrudniona na przykład przez stowarzyszenia ze starówki — wyjaśnia. — Na Starym Mieście jest bardzo wielu interesariuszy o różnych potrzebach i ludzie często tracą energię na kłótnie. 


Kacprzycki dodaje, że nie zawsze właściciel staromiejskiej kamienicy prowadzi w niej działalność gospodarczą. — Wynajmuje lokal, a trudno oczekiwać od najemcy, by inwestował swoje pieniądze w czyjąś własność. Tym bardziej potrzebny jest spójny program działań.


Tobiszewski uważa, że rewitalizacja starówki będzie służyła wszystkim — nie tylko mieszkańcom tej części miasta. — Chcemy promować Olsztyn, ale musimy mieć czym i dlatego rewitalizacja starówki jest konieczna — dodaje.

Zdaniem Kacprzyckiego przyszedł czas na odważne decyzje. 
Przypomnijmy, że sesja Rady Miasta jest zaplanowana na 30 sierpnia. Obu radnych namawiamy do współpracy ponad podziałami.

Ewa Mazgal
e.mazgal@gazetaolsztynska.pl


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (50) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. zb #2303059 | 174.44.*.* 7 sie 2017 15:49

  dlatego ze w olsztynie ciągle żądzą menty postkomunistyczne!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! a oni nigdy o urode polskich miast niedbali chyb ze była to moskwa!!!!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. wap #2303042 | 89.228.*.* 7 sie 2017 15:20

  A co to obchodzi Boba budowniczego on wolałby wyburzyc i postawić na nowo zalać wszystko świeżym betonem, a ta ogrodniczka posadzić jakieś drzewko z kamczatki.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Zdrastwujcie! #2302943 | 83.6.*.* 7 sie 2017 11:56

  Wygląd olsztyńskiego Starego Miasta to "skansen" - obraz postkomunistycznej wiochy ze ściany wschodniej czyli - władz ratuszowych!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. to jest nierealne #2302900 | 79.184.*.* 7 sie 2017 11:00

  nie daj Boże ruszyć co na tej starówce to zaraz konserwator, badania, archeolodzy, architekci, różne hujemóje i tyle kleszczy się podłączy, że z głupiego tynku wyjdzie koszt jak za kaplicę sykstyńską

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. OBO #2302725 | 188.146.*.* 7 sie 2017 08:25

  Olsztyński Budżet Obywatelski, projekt zintegrowany nr 115 - STARE MIASTO JAK Z POCZTÓWKI. RATUJEMY DEKORACJE KAMIENIC. Proszę głosować, a cała południowa pierzeja rynku zostanie w przyszłym roku zakonserwowana! https://glosujobo.olszt yn.eu/projekty/115-stare-miasto-jak-z-po cztowki-ratujemy-dekoracje-kamienic

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (50)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages