Sobota, 19 października 2019. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Minister Elżbieta Rafalska w Olsztynie. Podsumowała program 500+

2017-08-05 09:00:00 (ost. akt: 2017-08-04 16:56:20)
Elżbieta Rafalska minister

Olsztyn-Elżbieta Rafalska minister rodziny,pracy,polityki socjalnej na konferencji w UW podsumowuje program 500 polus

Elżbieta Rafalska minister Olsztyn-Elżbieta Rafalska minister rodziny,pracy,polityki socjalnej na konferencji w UW podsumowuje program 500 polus

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Przyjmowanie wniosków do programu Rodzina 500 plus przebiega bez zakłóceń. Poinformowała o tym w piątek, 4 sierpnia w Olsztynie Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Przedstawiła też najnowsze dane o bezrobociu.


Mija już tydzień, odkąd można składać nowe wnioski o świadczenie wychowawcze z rządowego programu Rodzina 500 plus. 
— Nie mamy zgłoszeń o problemach w gminach, wręcz przeciwnie, przyjmowanie wniosków przebiega spokojnie — mówiła w piątek na konferencji w Olsztynie minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. — Nie ma oblężenia ośrodków pomocy społecznej czy punktów przyjmowania wniosków. A takie obawy się pojawiały, bo wiemy, że wniosków o wypłatę świadczenia może być około czterech milionów.
— Wnioski przyjmowane są na bieżąco i przebiega to sprawnie, także przyjmowanie ich drogą elektroniczną — dodała
.

Do piątku do godziny 8.45 w kraju online złożono 124 170 wniosków. Tu zainteresowani mają do dyspozycji cztery kanały: wniosek można złożyć za pomocą portalu informacyjno-usługowego MRPiPS Emp@tia, bankowości elektronicznej, profilu zaufanego oraz Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

— Na pewno w tej chwili, kiedy odbywa się ta konferencja prasowa, liczba wniosków złożonych drogą elektroniczną przekroczyła już 130 tysięcy — stwierdziła minister Rafalska.

Pani minister gorąco zachęcała do korzystania właśnie z tej formy składania wniosków.
 — Jest wygodna, funkcjonalna i pozwala złożyć wniosek nawet będąc na urlopie — wyliczała plusy. 


Zdaniem minister rodziny, większego ruchu w punktach przyjmowania wniosków należy się spodziewać po 15 sierpnia. Jednak już po pierwszych dniach sierpnia można powiedzieć, że gminy sprawnie i dobrze organizacyjnie przygotowały się do tego zadania.


Fot. Zbigniew Woźniak


Także na Warmii i Mazurach przyjmowanie wniosków przebiega bez przeszkód. Do czwartku do godz. 15 zostało złożonych w regionie prawie 7 tys. wniosków. Najwięcej w Olsztynie, gdzie w ciągu trzech pierwszych dni sierpnia wypłynęło ich 1558.
— Gminy są przygotowane do przyjmowania wniosków — podkreślił uczestniczący w konferencji wojewoda Artur Chojecki. — Dominuje forma elektroniczna składania wniosków, ponad 62 proc. wniosków zostało złożonych właśnie tą drogą, co przy 14 proc. w ubiegłym roku świadczy, jak bardzo wzrosło zainteresowanie taką formą składania wniosków.


Jak dodał wojewoda, gminy przygotowując się do obsługi programu 500 plus albo zwiększyły liczbę pracowników albo wydłużyły czas pracy w punktach przyjmowania wniosków. 
— Mieliśmy tylko jeden sygnał, że jedna z gmina (Orneta — red.) zaplanowała przyjmowanie wniosków po 15 sierpnia, ale po naszej interwencji wnioski przyjmowane są tam już na bieżąco — dodał wojewoda Chojecki. — Podobnie jak w kraju wzmożonego ruchu w gminnych punktach obsługi programu spodziewamy się w drugiej połowie sierpnia. I oczywiście zachęcamy do jak najszerszego korzystania z drogi elektronicznej, bo jest wygodne i proste.
— Na stronie MRPiPS znajduje szczegółowa instrukcja jak złożyć wniosek poprzez stronę Emp@tia — dodała biorąca udział w konferencji Joanna Jabłonka-Kastrau, zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej UW w Olsztynie. — Jest to naprawdę nieskomplikowane, wiem, bo sama składałam.

Im szybciej złożymy wniosek, tym lepiej. Jeśli zrobimy to w sierpniu, to pieniądze dostaniemy w październiku (za sierpień i wrzesień dostajemy na podstawie ubiegłorocznego wniosku). Jeśli wniosek złożymy we wrześniu, to pieniądze dostaniemy dopiero w listopadzie, ale oczywiście z wyrównaniem.


Do tej pory programem 500 plus objętych było w Polsce 2,6 mln rodzin, a liczba wypłaconych świadczeń wyniosła ponad 4 mln. Roczny koszt programu to 24,5-25 mld zł w skali kraju. Na Warmii i Mazurach z programu 500 plus korzystało 101 tys. rodzin, które pobierały świadczenia na ponad 160 tys. dzieci.


Minister Elżbieta Rafalska przedstawiła też najnowsze dane z rynku pracy. Według szacunków ministerstwa pracy bezrobocie w lipcu w Polsce wyniosło 7,1 proc., czyli tyle samo co w czerwcu
. Jednak w siedmiu województwach zanotowano niewielki spadek bezrobocia, w tym na Warmii i Mazurach. W naszym regionie stopa bezrobocia wyniosła w lipcu 12 proc. i w porównaniu z czerwcem spadło o 0,1 pkt proc. Jednak bezrobocie na Warmii i Mazurach jest nadal najwyższe w kraju. Dwucyfrowe bezrobocie jest jeszcze tylko w województwie kujawsko-pomorskim (10,4 proc. ). Najniższe bezrobocie jest w Wielkopolsce (4,2 proc.).

Andrzej Mielnicki
a.mielnicki@gazetaolsztynska.pl

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (33) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. solidarnosc #2303666 | 176.221.*.* 8 sie 2017 15:48

  Niech zyje Andrzej duda Premier i caly rzond PISU

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. TANIA BOGINI MENELSTWA PISWSIUNOWATEGO #2302299 | 94.254.*.* 6 sie 2017 10:58

  BOGINI MENELI 500+

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. zorz #2302221 | 88.156.*.* 6 sie 2017 08:13

   Jak to latem zwykle bywa, prominenci, przy okazji pobytu na wczasach na naszym terenie, wpadną i coś popicują dla fasonu. Taka normalka wakacyjna, do olania.

   Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. tylko jeżdzić po gminach i się radować #2302063 | 195.136.*.* 5 sie 2017 20:48

   15-letnie samochody sprzedają się od roku jak świeże bułeczki, pod biedronkami brakuje miejsc parkingowych

   Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. czytelnik #2301972 | 195.136.*.* 5 sie 2017 18:26

    Może się doczekamy, że te dzieci z 500+ będą pracowały w naszym kraju za najniższą krajową

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    Pokaż wszystkie komentarze (33)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages