Czwartek, 17 stycznia 2019. Imieniny Antoniego, Henryki, Mariana

Rondo OKS w Olsztynie z niechlubnym rekordem. Najwięcej stłuczek z rowerzystami

2017-08-03 07:00:34 (ost. akt: 2017-08-02 11:42:52)

Okolice ronda OKS wciąż są brylują w statystykach pod względem liczby stłuczek z rowerzystami. Ostatnio ucierpiała tam 55-letnia kobieta. Czy oznakowanie i ostrzeżenia przed przed dojazdem do ronda są wystarczające?

Zobacz także: Samochód potrącił rowerzystkę na ul. Artyleryjskiej w Olsztynie. Duże utrudnienia w ruchu Samochód potrącił rowerzystkę na ul. Artyleryjskiej w Olsztynie. Duże utrudnienia w ruchu W cierpliwość muszą uzbroić się kierowcy chcący przejechać przez rondo Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. We wtorek, 1 sierpnia parę minut po godzinie 9 osobowy...
Kobieta jechała od strony ul. Leśnej w stronę ul. Grunwaldzkiej, 32-letni kierowca volkswagena chciał wjechać na rondo Ofiar Katastrofy Smoleńskiej od strony ulicy Artyleryjskiej. Jak ustalili policjanci, kiedy rowerzystka wjechała na przejazd dla rowerów nie ustąpił jej pierwszeństwa i minął samochód, który zatrzymał się na sąsiednim pasie. Siła uderzenia odrzuciła rower na kilka metrów. Ranna rowerzystka ze złamaną nogą trafiła do szpitala. Kierowca swoje zachowanie tłumaczył tym, że się zagapił. Będzie jeszcze miał okazję wytłumaczyć się przed sądem.

Z policyjnych statystyk wynika, że do niebezpiecznych dla rowerzystów sytuacji najczęściej dochodzi właśnie w okolicach ronda Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, czyli na ulicach Bałtyckiej, Artyleryjskiej i Schumana. — To zasługa kompletnej ignorancji kierowców, którzy nie przestrzegają zasad bezpieczeństwa w tym miejscu. To skrzyżowanie jest przecież banalnie proste. Tam nie przemyka się z nie wiadomo jaką prędkością. Ale jak ktoś chce jak najszybciej wjechać na rondo, to tak się kończy. A przecież przepisy obowiązują wszystkich i każdy powinien je znać — irytuje się Mirosław Arczak, oficer rowerowy w Urzędzie Miasta w Olsztynie.

Czy należy poprawić oznakowanie lub bardziej je eksponować, aby kierowcy uważali na rowerzystów?

— W tym miejscu zestaw oznakowania wyczerpuje pakiet sygnałów o przejazdach dla rowerów i pierwszeństwie rowerzystów — odpowiada Arczak. — Oznakowanie informuje o tym już nawet kilkadziesiąt metrów przed przejazdem.
Dlaczego okolice ronda OKS są groźne dla rowerzystów?

— Wielu groźnych sytuacji rowerzyści nam nie zgłaszają, bo nie dochodzi do potrącenia. Jest to jednak miejsce o tyle niebezpieczne, że często kierowcy nie respektują pierwszeństwa rowerzystów na przejazdach dla rowerów — mówi Anna Balińska z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie.

Z danych policji wynika, że w pierwszym półroczu tego roku w Olsztynie doszło do 22 wypadków i 16 kolizji z udziałem rowerzystów. Aż 31 razy zawinili kierowcy, którzy nie ustąpili pierwszeństwa rowerzystom. Sprawcami większości z nich byli kierowcy samochodów.

Mirosław Arczak apeluje do rowerzystów poruszających się po Olsztynie: — Stosujcie zasadę ograniczonego zaufania także tam, gdzie macie pierwszeństwo. Rowerzyście nic się nie stanie, jak nieco zwolni i rozejrzy się czy nic mu nie zagraża. Kiedy sam niedawno często jeździłem samochodem, przyglądałem się kierowcom. Nie widzą motocyklistów, nie widzą rowerzystów, nie ustępują innym kierującym, wpatrują się w telefony.
mk
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (98) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. dr Hayd #2301007 | 109.241.*.* 4 sie 2017 08:48

  Panie Arczak! Załatw z dyrekcją ośrodka dla niewidomych, żeby otworzyli furtkę od strony ul. Paukszty. Tym banalnie prostym sposobem zostanie połączona dla rowerów ulica Turowskiego i Paukszty. Tym sposobem rowerzyści zyskaliby bardzo bezpieczny szlak rowerowy ulicami Paukszty i Turowskiego, na których ruch samochodowy jest praktycznie żaden. To dałoby nam bezpieczne i bez stromych podjazdów połączenie pomiędzy ulicami Barcza i Sikorskiego.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. twój podpis #2300849 | 81.190.*.* 3 sie 2017 21:50

  Mam wrażenie, że cała ta zadyma wokół ronda OKS ma na celu tylko to, żeby uzasadnić postawienie tam świateł.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. 123a #2300791 | 89.228.*.* 3 sie 2017 20:42

  a może by tak postawić tzw. leżącego policjanta przed przejazdem ;)

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. w123 #2300735 | 95.160.*.* 3 sie 2017 19:18

   jak widać kierowcy spowodowali grubą większość tych wypadków, a wystarczy poczytać komentarze i dowiadujemy się ,że to nie wina kierowców lecz np wina przepisów , wina ronda bo źle zaprojektowane, wina tego , że są korki i kierowcy są znudzeni przez co słabiej dostrzegają wszelakie obiekty czy chociażby tego ,że rowerzyści jadą aż tak szybko , że nie da się ich zobaczyć :D samochodu który zatrzymał się na pasie obok w celu przepuszczenia kogoś też nie są w stanie dostrzec. Niezly ubaw czytajac komentarze, no coz ale lepiej zwalic wine na cokolwiek zeby tylko nie przyznac sie do swojej glupoty i ignoracji

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. bono #2300530 | 213.25.*.* 3 sie 2017 15:04

   ja bym postawił barierki dla samochodów

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (98)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages