Niedziela, 20 stycznia 2019. Imieniny Fabioli, Miły, Sebastiana

Zaproszenie do symulatora dachowania zamiast mandatu

2017-07-25 16:54:37 (ost. akt: 2017-07-25 17:10:27)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Wielu kierowcom się upiekło. Zamiast mandatu było pouczenie, zaproszenie do symulatora dachowania, a na koniec drobne upominki, jak breloczki ze św. Krzysztofem. Tak wyglądał Dzień Bezpiecznego Kierowcy w Olsztynie.

Zobacz także: Bezpieczeństwo na drogach Warmii i Mazur. Ponure statystyki GUS zdjęcie jest ilustracją do tekstu Warmia i Mazury nadal są w niechlubnej czołówce ilości wypadków i kolizji. Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze dane. Choć z roku na rok statystyki...
Taki dzień zdarza się raz do roku, bo tylko w dniu świętego Krzysztofa (25 lipca) kierowcy przyłapani na drobnych wykroczeniach nie dostawali mandatów. We wtorek po raz dwunasty odbył się Dzień Bezpiecznego Kierowcy. Akcja, której organizatorem były m.in. policja i inne służby mundurowe oraz WORD ma wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

A statystki są niepokojące. W ubiegłym roku w Polsce po raz pierwszy od pięciu lat wzrosła liczba wypadków drogowych. Także na Warmii i Mazurach. W ubiegłym roku na drogach w naszym regionie doszło do 1627 wypadków drogowych (o 85 więcej niż w 2015 r.), w których 158 osób poniosło śmierć (więcej o 18). Więcej też było rannych, bo 2025, a to o 147 więcej niż dwa lata temu.

— Wielu ekspertów zastanawia się, co było powodem tego wzrostu liczby wypadków. Jedni upatrują przyczyn w likwidacji gminnych fotoradarów, drudzy w naszej mentalności — mówił mł. insp. Robert Zalewski, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Olsztynie. — Szybko zapominamy o nowych, surowszych przepisach, przyzwyczajamy się albo szukamy różnych kruczków prawnych, by je ominąć. Zaczynamy znowu szybciej jeździć, a to często prowadzi do tragedii.

Na parkingu przy ul. Leonharda koło stadionu Stomilu zaroiło się od służb mundurowych, jednak na św. Krzysztofa mandatów nie było. Kierowcy, którzy popełnili drobne wykroczenia, otrzymywali pouczenie. Mogli też odbyć "przejażdżkę" w symulatorze dachowania, która miała im uzmysłowić, jak ważne jest zapinanie pasów. I lekcja była bardzo pouczająca.

 — Niesamowite wrażenie — stwierdził pan Piotr z firmy kurierskiej, który został zatrzymany, bo jechał bez zapiętych pasów. — Już zawsze będę zapinał pasy — uderzył się w pierś.

Symulator robił wielkie wrażenie, ale chyba jeszcze większe możliwość rozmowy z kierowcami, którzy za jazdę po pijanemu trafili za kraty i teraz odsiadują kilkuletnie wyroki. — Każdego dni żałuję, tego co się stało — powiedział 28-letni Łukasz, który odsiaduje karę czterech lat więzienia.

Mężczyzna po pijanemu spowodował wypadek, w którym zginął jego kolega z podwórka. Znali się od dziecka, razem wychowywali. — Czasu nie cofnę, nie zmienię tego, co się stało, ale niech to będzie ostrzeżeniem dla innych — dodał skazany. — Zero alkoholu.

Z kierowcami rozmawiał też krajowy duszpasterz kierowców ks. dr Marian Midura. — To okazja, żeby porozmawiać o bezpieczeństwie, ale chcielibyśmy, aby  tak było przez cały rok — stwierdził duchowny. — Żeby święty Krzysztof wspierał, ratował i przestrzegł kierowców przez cały rok.

A drobne gadżety, które dostawali kierowcy, jak breloczki ze św. Krzysztofem czy broszury z 10 drogowymi przykazaniami, miały przypominać im dodatkowo o zachowaniu trzeźwości i rozwadze na drodze. Kierowcy dostawali także specjalną płytę Kapeli Jakubowej będące swoistym muzycznym apelem o rozwagę na drodze.

Andrzej Mielnicki

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (18) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. rox #2295851 | 89.76.*.* 26 lip 2017 18:54

  Rozmowy powinien prowadzić ks biskup Śliwiński, który wymyślił jazdę "po elbląsku" ;-)

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Balon #2295252 | 185.76.*.* 25 lip 2017 23:21

  Pyza balonowa coś powiedziała?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Nich wezmą się lepiej do tego do czego są po #2295242 | 81.190.*.* 25 lip 2017 22:53

  Robią sobie ROZRYWKĘ na KOSZT PODATNIKA - PAŃSTWO POLICYJNE POKUPOWAŁO SOBIE NOWE ZABAWKI!!!!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Gdyby wszyscy stawali na #2295239 | 5.172.*.* 25 lip 2017 22:50

  lawkach ? Wykozystaj moc inaczej .M,M .przypomnij sobie czwartkowe a nie niedzielne ..Czwartkowe byly dobre lawka byla ciekawa i uczaca..Pozdrawiam niech moc bedzie z Toba.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. taki symulator powinien byc #2295231 | 5.172.*.* 25 lip 2017 22:34

  elementem egaaminu na pj dla mlodego kierowcy..Ioraz dla tych co nazbieraja duzo punktow.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (18)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages