Sobota, 19 października 2019. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Zmiana organizacji ruchu w okolicach dworca w Olsztynie. Będą kolejne utrudnienia

2017-07-24 08:30:18 (ost. akt: 2017-07-23 15:09:53)
Dworzec Główny, Olsztyn

Dworzec Główny, Olsztyn

Na spore utrudnienia w rejonie Dworca Głównego muszą się przygotować kierowcy i piesi. W sobotę zacznie tam obowiązywać tymczasowa organizacja ruchu i rozpoczną się prace związane z budową zintegrowanego węzła przesiadkowego.

Umowa na przebudowę drugiego odcinka ul. Partyzantów i budowę węzła przesiadkowego przy Dworcu Głównym w Olsztynie zostanie podpisana we wtorek (25.07). Wykonawcą tego zadania jest Skanska, która zrealizuje inwestycję za nieco ponad 22,9 mln zł.

Firma przygotowała już tymczasową organizację ruchu, a zmiany zaakceptowali urzędnicy, ZDZiT i miejska komisja bezpieczeństwa ruchu drogowego. Nowa organizacja ruchu zostanie wprowadzona w nocy piątku na sobotę (28/29 lipca).

— Jesteśmy gotowi wejść na plac budowy następnego dnia po podpisaniu umowy, jednak zmiany w ruchu są istotne, dlatego wprowadzamy je w weekend, by kierowcy mogli się z nimi oswoić — mówi w rozmowie z nami Grzegorz Orłowski z firmy Skanska. — Prace rozpoczniemy więc w sobotę, zaczniemy od rozbiórki ulic. Kolejny etap to wymiana sieci podziemnych, m.in. kanalizacyjnych i wodociągowych.

W pierwszej części prac zamknięty zostanie duży fragment pl. Konstytucji 3 Maja, fragment ul. Lubelskiej oraz plac między ulicami Partyzantów a Kościuszki. — Ulicą Partyzantów będzie można dojechać do dworca, jednak przy nim będzie trzeba zawrócić — tłumaczy Grzegorz Orłowski.
I dodaje: — Indywidualny ruch z Lubelskiej i Kościuszki kierowany będzie w ul. Dworcową. Od Dworcowej do Kościuszki będą mogły przejechać tylko autobusy komunikacji miejskiej.

Z kolei z ronda Bema autobusy będą zjeżdżały w ul. Kętrzyńskiego. Zamknięta zostanie również część Lubelskiej w kierunku dworca i centrum. Za skrzyżowaniem ze Składową ruch będzie się odbywał po jezdni bliżej restauracji McDonald’s, po jednym pasie w każdym kierunku. Stamtąd kierowcy będą mogli pojechać jedynie w Dworcową. Udostępnione będzie też dojście do cerkwi.

Na węzeł przesiadkowy złoży się 8 przystanków dla komunikacji miejskiej i prywatnych przewoźników. Krańcowy przystanek tramwajowy przy dworcu pozostanie nieruszony i powstanie tor dostawczy dla tramwajów.
Główny przystanek dworcowy zostanie zlokalizowany przy wieżowcu, czyli tam, gdzie dzisiaj postój mają taksówki.
Zaplanowano też nowe przejścia dla pieszych i ścieżki rowerowe.

Schemat tymczasowej organizacji ruchu przy Dworcu Głównym. Tam powstanie zintegrowany węzeł przesiadkowy

Równocześnie trwają przygotowania do rozpoczęcia prac na pierwszym odcinku Partyzantów od skrzyżowania z ul. 1 Maja do ronda Bema. Nowa ulica nie będzie szersza niż obecna, powstaną po dwa pasy ruchu w każdym kierunku, z czego zewnętrzne posłużą za buspasy.

Ponadto wymienione zostaną podziemne instalacje, do tego wybudowana zostanie ścieżka rowerowa i nowe chodniki, a także zatoki postojowe dla samochodów. Wzdłuż ulicy pojawi się ponad 100 nowych drzew i kilkadziesiąt tysięcy kwiatów. Poza tym przy zaślepionym wylocie z Dąbrowszczaków w Partyzantów powstanie minipark.

Umowa na ten odcinek, przypomnijmy, została podpisana w ratuszu 14 lipca. Wykonawca, czyli polsko-hiszpańskie konsorcjum, którego liderem jest Balzola, przygotowuje teraz organizację ruchu dla tego odcinka.

— Prace na tym odcinku powinny się rozpocząć na przełomie lipca i sierpnia — informuje Patryk Pulikowski, rzecznik olsztyńskiego ratusza.

Koszt tego odcinka wynosi nieco ponad 22 mln zł. Wykonawcy obu odcinków od dnia podpisania umowy mają 350 dni na zrealizowanie inwestycji.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (24) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. TRAMINO #2294702 | 25 lip 2017 11:13

  Pozdrawiam :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. krzroy #2294567 | 81.190.*.* 25 lip 2017 07:50

  Rondo przy dworcu było przecież przebudowywane w czasie budowy linii tramwajowej! To nie można było zrobić tego od razu docelowo? Przy takiej gospodarce Olsztyn zawsze będzie biedny a utrudnienia nigdy się nie skończą. Grzym do wymiany, natychmiast!

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. I tak #2294323 | 188.146.*.* 24 lip 2017 18:38

   się robi interesy na mądrych inaczej wyborcach

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. wuj #2294313 | 89.228.*.* 24 lip 2017 18:27

   otworzyc Kopernika

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. trol #2294179 | 83.6.*.* 24 lip 2017 15:18

    Dworzec nie będzie miał parkingu ??

    Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (24)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages