Sobota, 21 lipca 2018. Imieniny Danieli, Wawrzyńca, Wiktora

Amerykanie przygotowują film o Koperniku. Produkcja rozsławi Olsztyn?

2017-07-23 13:00:16 (ost. akt: 2017-07-22 23:29:20)
Mikołaj Kopernik na olsztyńskim zamku

Mikołaj Kopernik na olsztyńskim zamku

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

O Olsztynie, mieście z potencjałem, pisaliśmy w ubiegłym tygodniu. Przypomnieliśmy działania związane z Mikołajem Kopernikiem. Astronom miał być silnikiem promocji Olsztyna. Ale jak go wykorzystać? Może zrobią to za nas Amerykanie?

Marian Jurak jest przewodnikiem zagranicznych wycieczek. — Kopernik jest znany na całym świecie — mówi. — Oprowadzam grupy przyjeżdżające nie tylko z Europy, ale też z Chin czy Japonii. I wszyscy ci ludzie wiedzą, że Kopernik „wstrzymał słońce, ruszył ziemię”. W Olsztynie prowadził różne badania naukowe, między innymi oznaczył równonoc wiosenną. Dlatego mówię turystom, że wiosna zaczyna się w Olsztynie.

Jurak podkreśla, że Kopernik swoje dorosłe, zawodowe życie spędził na Warmii i jest najwybitniejszym mieszkańcem regionu. — Nikogo podobnego nie mamy — przekonuje. — Dlatego już teraz warto pomyśleć o roku 2023. Będzie to 550 rocznica urodzin Kopernika. Te kilka lat należy wykorzystać do przygotowania takich obchodów kopernikańskich byśmy mogli dzięki niemu zaistnieć w Polsce i na świecie.

Tymczasem Amerykanie w koprodukcji z Polską przygotowują film o Koperniku. W scenariuszu mają wykorzystać m.in. książkę „Prywatne życie Mikołaja Kopernika” autorstwa dr Jerzego Sikorskiego, olsztyńskiego historyka sztuki oraz znawcy biografii i dzieła astronoma.

— Ze scenarzystą mam się spotkać w przyszły tygodniu — powiedział nam dr Sikorski. — Z tego, co wiem, film mają zrobić w zupełnie inny sposób niż Ewa i Czesław Petelscy (twórcy filmu fabularnego z 1973 roku — red.). Ma to być narracja nieco szalona. Ale czy Kopernik w swoich czasach mógł uchodzić za normalnego?

Do tej opinii przychyla się Marcelina Mikułowska, była asystentka prezydenta Olsztyna ds. estetyzacji. — Kopernik był kreatywny, innowacyjny, śmiało przekraczał różne granice — tłumaczy. — Olsztynowi dzisiaj tego brakuje i otwarcia i innowacyjności. Kopernik nie powinien być tylko pomnikiem do głaskania po nosie!

Dr Sikorski uważa, że jeśli chodzi o Kopernika zdecydowanie wyprzedza nas Toruń. Także jeżeli chodzi o liczbę kopernikowskich pamiątek w sklepach. — To, czym dysponujemy, można zobaczyć u Pawła Pakuły na jego straganie przed Starym Ratuszem — mówi historyk. — Ale to ciągle za mało.
Jerzy Sikorski przypomina pomysł Macieja Rytczaka z 2008 roku, kiedy ówczesny pracownik starostwa wymyślił wizerunek uśmiechniętego astronoma w berecie Che Guevery. — Dzięki temu o Olsztynie stało się głośno w całej Polsce — dodaje Sikorski. — Zaczęła się rywalizacja z Toruniem. Ale potem wszystko przycichło i wszystko zdominowały tramwaje.

Może jednak nie wszystko. Mikołaj Kopernik od 14 lipca spaceruje po ulicach starówki. Można go spotkać od piątku do niedzieli w godz. 17-20. To pomysł Krzysztofa Otolińskiego, dyrektora wydziału promocji Urzędu Miasta.
— Nasz Kopernik jest bardzo popularny wśród turystów — mówi Otoliński. — Robią sobie z nim zdjęcia. On z kolei rozdaje ulotki oraz pocztówki 3D wyjaśniające działanie tablicy astronomicznej.

Z kolei Muzeum Warmii i Mazur w piątek o godz. 21 zaprasza „Poranek pana Mikołaja”. To spektakl plenerowy oparty na faktach z życia astronoma. W tym roku mija właśnie 500 lat od powstania na zamku jego sławnej tablicy. Spektakl, zrealizowany na podstawie scenariusza Błażej Michalskiego powstał w ubiegłym roku. Wyreżyserowała go Agata Skowrońska-Kartvelishvili. W roli Kopernika wystąpi Marcin Kiszluk, aktor Teatru Jaracza.

Nowy (od maja tego roku) dyrektor MWiM Piotr Żuchowski w wywiadzie udzielonym gazecie zapowiedział, że współpracę muzeów, które mają ekspozycje Kopernikowskie. Chodzi o Toruń, Fromborku, Olsztyn, Lidzbarku Warmiński oraz Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Żuchowski chce budowy „silnego ogólnopolskiego brandu Kopernik”.
Do tematu wrócimy.
mzg
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (28) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. A może by tak #2294092 | 88.156.*.* 24 lip 2017 13:25

  Jankesi film o trampku przygotowali

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. marco #2294065 | 188.146.*.* 24 lip 2017 13:05

  Teraz mamy sławniejszego niejakiego Arbuza.Wstrzymał rozwój,ruszył tramwaje:P

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. elbinger #2293951 | 46.170.*.* 24 lip 2017 11:01

   Kopernik to Frombork. Olsztyn to PGR.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. ORO #2293912 | 83.9.*.* 24 lip 2017 10:20

    Podobno w postać Kopernika wcieli się Maja Ostaszewska. Podobieństwo uderzające.

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. GieTek #2293895 | 94.254.*.* 24 lip 2017 10:11

    Raczej Toruń i Frombork.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (28)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages