Sobota, 19 stycznia 2019. Imieniny Erwiny, Henryka, Mariusza

Fundamenty po dawnym browarze na budowie ul. Pieniężnego w Olsztynie [ZDJĘCIA i FILM]

2017-07-19 16:46:22 (ost. akt: 2017-07-19 17:08:12)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Tuż obok przebudowywanej ulicy Pieniężnego robotnicy natrafili na fragment fundamentu dawnego browaru. Na szczęście odkrycie nie wstrzyma robót.

Zobacz także: Ul. Pieniężnego nie zostanie otwarta w terminie? Wszystko przez archeologiczne odkrycie [zdjęcia, film] Ul. Pieniężnego nie zostanie otwarta w terminie? Wszystko przez archeologiczne odkrycie [zdjęcia, film] Na pozostałości po starym moście trafili robotnicy pracujący na ul. Pieniężnego. Budowa nowego mostu musiała zostać wstrzymana, bo archeolodzy sprawdzają...
Środowe znalezisko w rejonie przebudowywanej ul. Pieniężnego z mostem św. Jakuba jest już trzecim w ostatnim czasie. Tym razem robotnicy dokopali się do fundamentów dawnego browaru przy ul. Knosały.

Na miejscu pojawił się nadzór archeologiczny, ale na szczęście inwestycja nie zostanie wstrzymana. — Odkrycie nie koliduje z prowadzonymi pracami na Pieniężnego i tymi związanych z budową mostu — mówi nam Grzegorz Orłowski, kierownik budowy.

Potwierdza to także Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków. — Nadzór archeologiczny udokumentował już znalezisko i nie są potrzebne żadne dodatkowe badania — tłumaczy w rozmowie z Gazetą Bartłomiej Skrago, rzecznik WUOZ.

Fundamenty odkrytego browaru przy Knosały pochodzą prawdopodobnie z XIX wieku. Znajdował się w ówczesnej przemysłowej dzielnicy Olsztyna. W zakolu Łyny, oprócz browarów, działały m.in. fabryka maszyn, gazownia miejska, fabryka mydła i sody, fabryka octu i musztardy oraz tartaki, w tym ten należący do rodziny Raphaelsohnów.Przypomnijmy, że pod koniec maja przy ul. Knosały odsłonięto wejście do stacji eżektorowej z XIX wieku, która była częścią ówczesnego systemu kanalizacji ciśnieniowej. Z kolei kilka dni temu obecni na Pieniężnego robotnicy natrafili na pozostałości po starym moście. Obiekt prawdopodobnie datowany jest na XVI-XVII wiek.

Archeolodzy pobrali już próbki do badań, ale również i to odkrycie nie wstrzymało robót przy budowie całego mostu, ponieważ badania archeologiczne dotyczą fragmentu o powierzchni około 30 mkw.Termin zakończenia przebudowy Pieniężnego i budowy mostu św. Jakuba to połowa grudnia tego roku. — Jeśli odkrycie starego mostu opóźniłoby budowę nowego, inwestycja zostałaby ukończona dopiero wiosną przyszłego roku. Mam nadzieję, że do takiej sytuacji nie dojdzie — stwierdza Grzegorz Orłowski.
Nowy most na Pieniężnego to jeden z kluczowych elementów przebudowy ulicy. Nowy obiekt zostanie podwyższony o 80 cm, dzięki czemu możliwe będzie przejście pomiędzy parkami Centralnym a Podzamcze.
Więcej o przebudowie ul. Pieniężnego w piątkowym wydaniu „Tydzień w Olsztynie i powiecie”.

mp
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (14) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ziemia nas przykryje #2290216 | 19 lip 2017 22:00

  O bogatej rodzinie Raphaelsohnów mało kto pamięta. O nas też nikt nie będzie pamiętał. Androidowe matoły będą tylko plumkać tetrisy na ekranikach i wysyłać tajne mesydże do koleżków. Wlampieni w ekraniki nawet wykopów nie zauważą z autonomicznego autobusu a co dopiero historię.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Topaz #2290207 | 37.47.*.* 19 lip 2017 21:57

  Juz zule leca ogladac odkrycie archeologiczne zostawcie taka dziure jak przed wysoka brama.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Jarecki #2290051 | 88.156.*.* 19 lip 2017 18:52

   W 19-wieku bylo w Olsztynie wiecej fabryk i browarow niz obecnie .Miasto dyskontow i ciucholandow,gdyby nie Michelin ,obecny nam panujacy Grzybowitz nie mylic z prezydentem ,bo to pastuch z NML , mogllby tu krowy i kozy wypasac.

   Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

   1. uwaga #2290029 | 89.228.*.* 19 lip 2017 18:16

    Podczas remontu Partyzantów to dopiero będą odkrycia i nie będzie to 365 dni Panie Grzymowicz tylko jedno wykopalisko archeologiczne

    Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. Jak to nie wstrzyma prac? #2290028 | 178.235.*.* 19 lip 2017 18:16

    Skandal. Zatrzymać i zacząć odbudowywać browar.

    Ocena komentarza: warty uwagi (22) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (14)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages