Sobota, 19 października 2019. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Gdzie jest najbezpieczniejsza kamienica w Olsztynie?

2017-07-16 17:30:00 (ost. akt: 2017-07-16 16:17:59)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Jak się mieszka w teoretycznie najbezpieczniejszym domu w Olsztynie, czyli między Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego a Komendą Miejską Policji? Opowiadają nam o tym lokatorzy, niektórzy po kilkunastu latach doświadczeń.

Sławomir Galicki przy Partyzantów 21 mieszka od trzech lat, chociaż w Olsztynie od 1988 r. Ma porównanie, bo żył w różnych częściach miasta. Choćby na Kołobrzeskiej.

— I tam było gorzej, ludzie się nawet bili. A tutaj mamy spokój, żadnych burd. Ja tam się nie boję. Chyba nawet monitoring nas obejmuje — mówi Galicki.
Chodzi o kamery zainstalowane na siedzibach ABW i KMP. Ale nie zawsze tak było.

— Jak mieszkałam tu z byłym mężem, to policja ze trzy razy przychodziła. On mnie bił. Ale już go tu nie ma — wtrąca Hanna Galicka, która teraz już czuje się bezpiecznie.

— Ja jestem kulturalny człowiek. Kłaniam się i tym z ABW, i tym z KMP. Trochę w życiu nabroiłem i mnie zamknęli. Ale wiem, za co odsiedziałem i słusznie mnie wtedy posadzili. To był napad z rabunkiem. Teraz, jak już mam 52 lata, to myślę inaczej. Nie zrobiłbym drugi raz czegoś podobnego — zapewnia pan Sławomir. — Z sąsiadami bywaróżnie, jak kto ma humor. Jak jeden jest o coś zły, to drugi niewyspany... Jak to między ludźmi, wiadomo.

Pan Tomasz z rodziną mieszka przy Partyzantów 21 już 13 lat. — Mieszka tu dziewięć rodzin. Generalnie jest spokojnie. Jedyne, co nam doskwiera, to jak nas traktuje miasto. Dookoła budynki już dawno wyremontowane, a nas remonty omijają. Żyjemy tu jak w jak w skansenie. Od lat domagamy się ocieplenia budynku. Latem jest fajnie, chłodno. Ale zimą każdy się dogrzewa. Chcieliśmy, żeby nas podłączyli do miejskiej ciepłowni, ale też bez efektu — opowiada pan Tomasz.

— Czynszu płacimy 600 zł, do tego 800 zł za ogrzewanie gazowe w sezonie. Nikt z tym nic nie robi. Dach przecieka. Przecież lada moment będzie z tym duży problem. I się marnuje taki ładny budynek. A to mówią, że zabytek. To chyba tym bardziej powinni o niego dbać? — Dopytuje pan Stanisław, nie oczekując odpowiedzi.

— I takie jest tu życie. — Uśmiechają się sąsiedzi. No, może za często w ABW odzywa się alarm. I to nad ranem, około 5, kiedy większość jeszcze śpi.
— Ale nie interweniowałem tam nigdy. Po tylu latach można się przyzwyczaić. Podobnie jak do pociągów, które blisko jeżdżą. W ogóle nam nie przeszkadzają — dodaje pan Tomasz. — Ważniejsze dla nas jest to, że nie możemy wykupić tych mieszkań. Podobno dlatego, że to zabytek. Szkoda, bo pewnie spora część lokatorów chciałby kupić je na własność.

Nie wszyscy czują jednak spokój w tym budynku. — Nocami ktoś tu łazi, łomocze. Jeden facet pije i zbiera różne różności, znosi to wszystko do piwnicy i składa. Aż się zapali kiedyś od tego i nieszczęście będzie. Na ścianach grzyb był, jak się wprowadziliśmy. Ale jakoś go zwalczyliśmy — mówi lokatorka. — No, ale co tu dużo mówić, bliziutko wszędzie mamy. I do urzędów, i na starówkę. Osiem lat tu mieszkamy i ani razu nie trzeba było tu policjantów wzywać. Nie chcemy sprawdzać, jak szybko by przyjechali.

Tego spokoju lokatorzy z Partyzantów 21 sami sobie niedługo będą zazdrościć. Lada dzień zacznie się przebudowa ulicy. Mieli nadzieję, że jako mieszkańcy będą mogli w miarę swobodnie się przemieszczać.

— Liczyłem na to, że ulicę będą zamykać sukcesywnie, odcinek po odcinku. Ale podobną mają zamknąć całą od ronda do 1 Maja za jednym zamachem. Trochę mnie to przeraża — mówi pan Tomasz.

Małgorzata Kundzicz
m.kundzicz@gazetaolsztynska.pl

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Jakob #2288086 | 188.125.*.* 17 lip 2017 10:42

  A na przeciwko koło plastyka regularnie dilerują prochami. Tyle różnych służb obok siebie i nikt tego nie widzi ?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. JO #2288046 | 89.228.*.* 17 lip 2017 09:49

  Stachu dobrze prawi!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Jestem Gienek #2288042 | 88.156.*.* 17 lip 2017 09:43

  Fajny artykuł. ;-)

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. @@@ #2287984 | 88.156.*.* 17 lip 2017 08:34

  Sugeruję tą z Okopowej przy skrzyżowaniu z ul Jana z Łajs . Cud architektury powiadam wam

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. pan jan #2287971 | 188.146.*.* 17 lip 2017 08:01

  prawie sama patola w tych kamienicach na partyzantów mieszka

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (12)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages