Niedziela, 24 czerwca 2018. Imieniny Danuty, Jana, Janiny

Bądź jak czerwony kapturek i nie błądź w lesie! Służby radzą, jak się nie zgubić

2017-07-13 17:19:08 (ost. akt: 2017-07-13 15:44:43)

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Sezon urlopowy w połączeniu z porą deszczową, zwaną przez niektórych latem, ubogaca las w dorodne grzyby. To zachęca do długich wycieczek leśnych. Służby przygotowały więc krótki przewodnik, jak nie zagubić się w lesie.

Przed wybraniem się w leśne ostępy najważniejsze jest dobre przygotowanie. Zanim wybierzemy się na spacer, warto przejrzeć mapę terenu. Szczegółowe mapy można uzyskać ze stron nadleśnictwa. Dowiemy się z nich jakie zwierzęta możemy spotkać na drodze, gdzie są bagna i źródliska, a także ocenimy wielkość kompleksu leśnego. Na terenach leśnych często też znajdują się bazy wojskowe, strzelnice i poligony.

— Na leśne wędrówki przyda się z pewnością telefon komórkowy (najlepiej z wyciszonymi dźwiękami). Warto zadbać, aby w telefonie mieć zapisany numer miejscowego leśniczego lub nawet kilku leśników. Znajdziemy je na tablicy informacyjnej lub na stronie internetowej nadleśnictwa. — radzą leśnicy.

Do leśnych wędrówek warto też odpowiednio się ubrać. Wchodząc do lasu najlepiej założyć wysokie buty. Gdy trafimy na okres wylęgu meszek i komarów lepiej założyć strój, który pozwoli jak najbardziej zakryć ciało. Z pewnością przyda się też preparat chroniący nas przed ukąszeniami owadów.

Warto zaplanować wcześniej trasę wycieczki i zapamiętać nazwy miejscowości początkowych i końcowych. Dziś coraz popularniejsze są nawigacje GPS dla pieszych turystów. Jeśli nie lubimy nowinek technicznych, zabierzmy ze sobą mapę. Mapy często są też dostępne w postaci tablic przed leśniczówkami czy na leśnych parkingach. Jeśli nie mamy ze sobą papierowej wersji mapy okolicy, to warto sfotografować taką tablicę w trakcie wycieczki. Ułatwi to nam orientację i zabezpieczy przed zbędnym kluczeniem po leśnych drogach lub nawet zabłądzeniem. Na dłuższą wyprawę może też przydać się kompas.

Jeżeli zejdziemy ze ścieżki i zgubimy drogę nie wpadajmy w panikę. Usiądźmy na chwilę, zbierzmy myśli i przypomnijmy sobie opis terenu. Warto wytężyć słuch, bo czasem słychać z daleka szum głównej drogi, pociąg lub odgłosy miasta. Dokładnie zapamiętaj miejsce, gdzie aktualnie jesteś i spróbuj ustalić kierunki świata. Pomogą w tym wiadomości z geografii i astronomii. Popatrz na stare drzewa, które są zwykle omszone od północnej strony. Spójrz na położenie słońca i zegarek, wiadomo już będzie gdzie jest południe lub zachód, bo najczęściej gubimy się w godzinach popołudniowych.

I najważniejsze. Zanim wejdziemy do lasu upewnijmy się, czy nie obowiązuje zakaz wstępu. Nieprzestrzeganie tego zakazu jest wykroczeniem, które - oprócz świadomego narażenia własnego życia i zdrowia - może być także ukarane mandatem wysokości od 20 do 500 zł.

Lasy Państwowe/mor
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Panga #2285933 | 188.146.*.* 13 lip 2017 21:31

  Najważniejszy jest zakaz i majdan dany przez SL No w tym idzie im coraz lepiej zwłaszcza jak dziadek wjedzie w ostęp leśny komarkiem ojojoj wtedy to może i pan leśniczy pokrzyczy

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. tuc #2285843 | 83.6.*.* 13 lip 2017 20:01

  Bądź jak czerwony kapturek i daj się puknąć gajowemu a najlepiej to od razu zostań wilkiem! :-D

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Jakub #2285796 | 13 lip 2017 18:54

  Teraz lasy po wycinkach tak się zmieniają, że można zabłądzić nawet w tym, do którego jeździło się od lat. Dobrym wyjściem jest smartfon z GPS i aplikacją Maps.Me. Prędko można tam ustalić swoją pozycję na tle szczegółowej mapy. Nawet drogi w lasach są dokładnie odwzorowane. Idealny jest pancerny telefon z czułym GPS. Bardzo szybko odnajduje satelity.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. j. #2285765 | 83.6.*.* 13 lip 2017 18:01

   Do lasu idę z GPSem typu "back track" , do kupienia w internecie lub sklepie myśliwskim. Do tego spray na kleszcze typu "Muszka plus". O ubiorze nie wspominam - niedopuszczalne krótkie rękawy czy nogawki , obowiązkowo nakrycie kłowy.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages