Sobota, 17 listopada 2018. Imieniny Grzegorza, Salomei, Walerii

Węzeł przesiadkowy przy dworcu w Olsztynie. Kiedy ruszy budowa?

2017-07-11 10:26:14 (ost. akt: 2017-07-11 11:08:30)

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Czytelnicy pytają, gdzie będą mieściły się przystanki dla busów z podolsztyńskich miejscowości. Ma to związek z budową węzła przesiadkowego pod dworcem. Na tę inwestycje olsztynianie czekają już sześć lat. Kiedy ruszy budowa?

Wczoraj do naszej redakcji zadzwonił zaniepokojony Jan Wiśniewski z Olsztyna. Co drugi dzień dojeżdża busem do wnuczki do Stawigudy.

— Teraz wsiadam na przystanku przy ul. Partyzantów koło Dekady. Jak ruszy budowa węzła przesiadkowego przy Dworcu Głównym, to w którym miejscu będę wsiadał? — zapytał pan Jan.

Postanowiliśmy to sprawdzić. — W związku z przebudową ul. Partyzantów i budową węzła przesiadkowego przy Dworcu Głównym nie będzie możliwości obsługiwania pasażerów przy ulicach Kościuszki i Lubelskiej. Wyznaczony zostanie przystanek tymczasowy na skrajnym pasie ruchu ul. Dworcowej (w kierunku skrzyżowania z Kętrzyńskiego). Pojazdy przewoźników prywatnych będą zatrzymywały się za peronem komunikacji miejskiej— odpowiada Paweł Pliszka, rzecznik ZDZiT. — Jednak przystanek przy ul. Partyzantów koło Dekady będzie funkcjonował bez zmian.

Przypomnijmy: obecnie pojazdy przewoźników prywatnych zatrzymują się i odjeżdżają z trzech przystanków: przy ul. Partyzantów (okolice DH Dekada), ul. Kościuszki (w sąsiedztwie hotelu) oraz przy ul. Lubelskiej.
Na węzeł przesiadkowy olsztynianie czekają już sześć lat. Inwestor ogłosił, że w miejsce starych dworców autobusowego i kolejowego zamierza wybudować zintegrowane centrum komunikacyjne.

Kiedy rozpocznie się jego budowa? — Jest szansa na podpisanie umowy jeszcze w lipcu. Trudno określić, kiedy mogłyby zacząć się prace.— opowiada Patryk Pulikowski, rzecznik Urzędu Miasta.

Węzeł przesiadkowy przy dworcu, przypomnijmy, zintegruje komunikację publiczną i prywatną w rejonie dworca. Złoży się na niego 8 przystanków dla komunikacji miejskiej i prywatnych przewoźników. Krańcowy przystanek tramwajowy przy dworcu pozostanie nieruszony i powstanie tor dostawczy dla tramwajów.

Krańcowe przystanki autobusów pozostaną przy budynku dworca kolejowego. Główny przystanek dworcowy będzie przy wieżowcu, czyli tam, gdzie dzisiaj postój mają taksówki.

Zaplanowano też nowe przejścia dla pieszych i ścieżki rowerowe. Szacunkowa wartość inwestycji to prawie 25 mln zł.

at., mp
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (26) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ANTONI KOSIBA #2462468 | 82.139.*.* 14 mar 2018 15:26

  BEDZIE WSZYSTKO DOBRZE JAK TA STARA ARMIA SPRZEDAWCZYKOW SIE WYNIESIE Z RATUSZA NACZELE Z SWOIM GORU. A SWIERZA ZANIM SIE SPRZEDA TO COS DOBREGO DLA OLSZTYNA ZROBI,

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. retyk #2306837 | 83.6.*.* 13 sie 2017 09:58

  Busy to takie same środki komunikacji zbiorowej jak mpk pks i pkp i muszą mieć miejsca postojowe blisko dworca.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Pomysłowy Dobromir #2284824 | 94.254.*.* 12 lip 2017 14:59

  Chciałbym by inwestycje wpływające na życie, funkcjonalność tego miasta i jego mieszkańców były poddawane debatom, rozmowom publicznym. Pomysły, sugestie mieszkańców powinny być priorytetem przy planowanych inwestycjach. Proponowane opcje powinny być następnie głosowane w referendum, gdzie mieszkańcy opowiadają się za konkretnym rozwiązaniem. Referendum powinno być obowiązkowe, by nie było biadolenia, że mój głos nic nie zmienia, ale masz obowiązek uczestniczenia, w tym co się dzieje w Twoim mieście. Pomarzyć można... ale zastanawiam się, czy ci, którzy siedzą na stołeczkach, wiedzą, domyślają się jak się czują turyści, osoby, które odwiedzają nasze miasto po raz pierwszy? Przecież to co się widzi po wyjściu z dworca, wyjściu z busa, przypomina labirynt Minotaura. Tłumaczenie przystanków "Dworzec Główny" - Partyzantów, "Dworzec Główny" - Dworcowa to jakieś nieporozumienie. Dobrze, że jest Mc Donald, bo innego sensownego punktu odniesienia nie ma...

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Rodowity Olsztynianin #2284217 | 95.160.*.* 11 lip 2017 20:09

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. NOL-e niech uprawiaja ogrodki, a jak chce sie pracowac w miescie to prosze sobie wynajac lub kupic mieszkanie w aglomeracji i placic podatki a nie zanizac stawki Nie dla NOLI,NOSow i innych dziwadeł !!!

  1. xyz #2284110 | 81.190.*.* 11 lip 2017 18:07

   tak jak Uber rozwali taksówki tak busy rozwalą poważne firmy typu PKS ,uświadomiłem to sobie jak szukuaem w nawigacji dworca w Biskupcu ludzie nie ma; to co zostało to namiastka czegoś tam zresztą w Nidzicy 30 lat temu było lepiej niż dziś ,Ci wszyscy kierowcy którzy dziś jeżdżą busami mieli by pracę w dużej branżowej firmie w/g kodeksu pracy i za większe pieniądze tylko zarządzać tymi firmai powinni obecni właściciele busików żeby ceny były normalne

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (26)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages