Sobota, 16 lutego 2019. Imieniny Danuty, Daniela, Juliany

Na rolkach, hulajnodze.... Jak ominąć korki w Olsztynie?

2017-07-09 08:22:00 (ost. akt: 2017-07-08 18:44:31)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Poruszanie się samochodem po olsztyńskich ulicach już teraz do łatwych nie należy. A będzie jeszcze gorzej. Dlatego wielu z nas wybiera rower. Ale są też inne możliwości przemieszczania się po mieście. Przykład przyszedł z Krakowa.

Olsztyn niebawem czekają przebudowy kolejnych ulic. W ciemno można założyć, że korki będą jeszcze większe, a autobusy i tramwaje będą się spóźniały. Podobne doświadczenie ma też Kraków. Dlatego jeden z jego mieszkańców wpadł na pomysł ominięcia korków w nietypowy sposób. W serwisie YouTube zamieścił film, na którym pokazuje, że wszelkie utrudnienia najsprawniej pokonamy na... rolkach.

Jak napisał: „Jest kilka innych, nieoczywistych rozwiązań, które właśnie przy okazji remontów warto wypromować i wypróbować. To rolki, hulajnogi, elektryczne deskorolki i inne podobne urządzenia, które zdobywają coraz większą popularność już nie tylko jako element rekreacji, ale właśnie jako środek transportu”.

I okazuje się, że Kraków podejmuje działania związane z promowaniem rolek, hulajnóg i elektrycznych deskorolek nie tylko jako jazdy rekreacyjnej, ale jako alternatywnego, zdrowego i ekologicznego środka lokomocji.

Tę politykę zdecydowanie popiera Agnieszka, rowerzystka, którą spotkaliśmy nad jeziorem Ukiel. I choć sama ma rolki, to raczej się na nie nie przerzuci.

— To pomysł bardziej skierowany do młodych ludzi. Zresztą kiedy jeżdżę po Olsztynie, to widzę tylko młodych rolkarzy — mówi. — Wręcz nie wyobrażam sobie, żeby starsze osoby, na przykład mój tata, który na rowerze jeździ bardzo dużo, przerzuciły się na rolki czy hulajnogę. Ale do młodych ten pomysł na pewno trafi.

Do roweru niedawno przekonał się Marcin Łaniewicz. — Na co dzień jestem kierowcą, a rower to w sumie taka odskocznia. Ale zaczyna mi się to coraz bardziej podobać. Remonty dróg sparaliżują to miasto w jeszcze większym stopniu, więc ten pomysł z hulajnogą, rolkami czy elektronicznymi gadżetami uważam za bardzo dobry. Rzeczywiście jest to bardziej mobilne, ale ja jednak wolę adrenalinę związaną z szybszą jazdą rowerem.

A o tym, czy sam przerzuciłby się na rolki, mówi krótko: — Nie ma takiej możliwości. Kompletnie nie potrafię na nich jeździć i pewnie źle by się taka przejażdżka dla mnie skończyła.

Jazda na rolkach nie ma za to żadnych tajemnic przed Iwoną. Co ciekawe.. — Jeżdżę często, ale nie wiem, czy ten pomysł jest taki dobry — stwierdza. — Czasem z przerażeniem patrzę, jak początkujący rolkarze nie mają nawet odpowiednich ochraniaczy. Jazda na rolkach może się naprawdę źle skończyć. Wystarczy, że ktoś nieoczekiwanie wejdzie nam pod nogi albo miniemy się z nieodpowiedzialnym rowerzystą. Łatwo stracić równowagę — przekonuje.

I dodaje: — Choć oczywiście popieram samą ideę, bo jazda czy to na rolkach, czy hulajnodze, czy deskorolce jest niesamowitą zabawą i świetnym sposobem na zrzucenie paru kilogramów — śmieje się Iwona. — No i na pewno ominiemy tym sposobem korki, a co za tym idzie będzie mniej samochodów na ulicach i mniejszy ścisk w autobusach. Może warto się nad tym zastanowić.

Co na to władze miasta?

Paweł Jaszczanin

Jak oceniacie pomysł krakowianina? A może macie jeszcze inne sposoby na to, żeby nie utkwić w korkach, których nie unikniemy podczas przebudowy ulic. Zapraszamy do dyskusji.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (86) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Na barana! #2282935 | 188.146.*.* 10 lip 2017 10:07

  Noech baranie łby dźwigają na swych baran- barkach. Z unijnymi dotacjami. A pklskie autobusy elektryczne niechaj nadal kupujä Niemcy. Traumawaje tanie, jak barszcz, Sosnowskiego.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Na rolkach hulajno... #2282913 | 195.136.*.* 10 lip 2017 09:32

  Wolę na Arbuzie :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. typ #2282912 | 81.190.*.* 10 lip 2017 09:29

  Nie wpuszczać wieśniaków NOLi, NSZ,NBR itp

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Olsztyn przyspiesza #2282853 | 193.243.*.* 10 lip 2017 08:25

   hahahahahahahhahaha

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Ale przecież mata taki ładny tramwaj. #2282836 | 79.184.*.* 10 lip 2017 07:55

   Amerykancki. Więc o co wam chodzi?

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (86)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages