Piątek, 28 lipca 2017. Imieniny Ady, Wiwiany, Sylwiusza

Starówka w Olsztynie zagubiła klimat. Co zrobić, by zaczęła tętnić życiem?

2017-07-08 12:18:12 (ost. akt: 2017-07-08 12:03:31)
Starówka w Olsztynie, Targ Rybny

Starówka w Olsztynie, Targ Rybny

Zaproponowane przez zespół roboczy atrakcje, które mają ożywić olsztyńską starówkę, budzą duże emocje wśród naszych internautów. Zdecydowanej większości festiwal zupy grzybowej czy bieg mikołajów i śnieżynek do gustu nie przypadły.

Zobacz także: Czy festiwal zupy grzybowej i bieg mikołajów ożywi starówkę w Olsztynie? Czy festiwal zupy grzybowej i bieg mikołajów ożywi starówkę w Olsztynie? Urzędnicy i przedsiębiorcy przedstawili pomysły na ożywienie Starego Miasta. Wśród propozycji jest festiwal zupy grzybowej, jarmark wielkanocny i...
Spośród 62 komentarzy, tylko jeden internauta pochwalił pomysły zespołu roboczego ds. ożywienia starówki. „Te biegi są idiotyczne, reszta może być” — napisał internauta o nicku qwer.

Przypomnijmy, zespół powołał prezydent. W jego skład weszli urzędnicy, radni i przedsiębiorcy. Celem grupy było opracowanie propozycji, które na Stare Miasto przyciągną ludzi w tzw. martwym okresie, czyli jesienią, zimą i wczesną wiosną. Wśród 14 propozycji są m.in. mistrzostwa w biegach mikołajów i śnieżynek, festiwal zupy grzybowej, jarmark wiosenny i wielkanocny z kiermaszami, koncerty muzyki ludowej i bazary promujące lokalną żywność. Do tego imprezy z kalendarza, czyli z okazji Dnia Dziecka, urodziny miasta i noc świętojańska. Ponadto w CRS Ukiel pojawić się mają drogowskazy na Stare Miasto.

Większość naszych internautów wyśmiewa te pomysły. „Wiocha przez duże W” — napisała ziuta. „Najpierw odświeżyć, odmalować, posprzątać. Zadbać o estetykę, wizualny klimat. Dojazd i parkingi! Więcej muzyki, różnorodnej. Tam przede wszystkim musi być miło na co dzień, a nie od kiermaszu do festiwalu nie wiadomo czego” — zauważył internauta zorz.

Ktoś inny stwierdził natomiast, że to małomiasteczkowe pomysły, które potwierdzają, że Olsztyn to prowincja. „Festiwal zupy grzybowej ma przyciągnąć turystów do Olsztyna? Na trzeźwo to ktoś wymyślił?” — zastanawia się Tokyo. Są też inne propozycje, jak na przykład festiwal przesadzania kwiatków doniczkowych.
Zdaniem radnego SLD Krzysztofa Kacprzyckiego, olsztyńskiej starówce potrzeba świeżości. — Znów brak wykorzystania Kopernika, Krzyżaków, opowieści i ożywienia zamku. Motyw przewodni gdzieś ucieka — ocenia Kacprzycki. — Jarmark świąteczny, moim zdaniem, upada. Są zbyt drogie opłaty dla wystawców, coraz słabsze dekoracje z importu. Nikt nie pomyślał, że by napędzać jarmark, np. organizując plebiscyt i decydując, jaki będzie klimat następnego. Nikt nie robi konkursu na wystroje sklepów, restauracji. Wzorów nie trzeba daleko szukać — Kortowiada jest gotowcem.

Radnemu brakuje również propozycji na poprawę wystroju ogródków, sklepów, restauracji, na modernizację kamienic. — Starówka pozostanie nijaka, bez polotu. Starówka zagubiła klimat, a może przespała okres zmian — mówi Kacprzycki.

Tomasz Głażewski, radny Nowoczesnej: — Pamiętam, z jaką krytyką spotkał się 10 lat temu pomysł festiwalu sera. I co? Od 7 lat taki festiwal z powodzeniem organizuje Lidzbark. Teraz z taką samą oceną spotyka się pomysł festiwalu zupy grzybowej — mówi. — Podoba mi się pomysł bazarów promujących lokalną żywność. Mamy w okolicach ogrodników, pszczelarzy, stawy rybne, małe masarnie, piekarnie, lokalnych producentów piwa. Mamy co pokazywać, czym się chwalić.
Adam Jachwak, przedsiębiorca ze starówki, obrazuje: — Ostatnio mój znajomy chciał przyjechać na Stare Miasto coś zjeść, ale uznał, że skoro nie ma gdzie zaparkować, to nie będzie się pchał do centrum i zje na Pieczewie.

I porównuje Olsztyn do Rzeszowa. — Władze Rzeszowa pomagają lokalom na starówce, a u nas niestety tego nie ma. Wręcz przeciwnie, jest wiele przepisów, dodatkowych opłat i nikt nie chcę pójść na rękę, żeby wspomóc — stwierdza przedsiębiorca. — Co należałoby zrobić? Starówka powinna być enklawą, gdzie można pić alkohol, bawić się, koncertować do godz. 23, a przy organizacji na przykład targu staroci czy innych imprez z wystawcami nie powinny być pobierane opłaty.

Zdaniem Głażewskiego, zespół roboczy leczy objawy, a nie zajmuje się przyczyną choroby. — Od lat ratusz wymyśla różne ideologiczne pomysły, a w centrum najczęściej widzianą reklamą jest „lokal wynajmę”. I to się od lat nie zmienia. Raczej potęguje — uważa radny.

Mateusz Przyborowski, adPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (287) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. MałaMi #2296943 | 83.3.*.* dzisiaj, 14:03

  A może porządny lokal z szantami? Dlaczego w krainie 1000 jezior nie ma żadnego festiwalu szant ani lokalu gdzie można by zrobić koncert W wakacje co czwartek zbiera się silna grupa przy Łunie żeby posłuchać i pośpiewać

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. mimi #2295083 | 83.9.*.* 25 lip 2017 19:08

  Posprzątać,śmietniki dla knajp przy knajpach,a nie cała knajpiarna ELITA celowo tak piszę,śmieci nie segregowane w worach wyrzucają do paru stojących przy zejściu do parku.Zamontować/postawić/szalety bo robią gdzie popadnie,a potem myśleć jak ozywić tą niby Starówkę,gdzie w dzień i w nocy tylko pijackie wrzaski.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. me #2293571 | 88.220.*.* 23 lip 2017 21:01

  Mało kto chce udać się na starówkę ze względu na to, że aby się tam dostać trzeba odstać sporo czasu w korkach, a jak się dojedzie to jest problem ze znalezieniem wolnego miejsca do zaparkowania (i mówię tu o płatnym parkingu). Jak ktoś ma możliwość przyjechania samochodem to nie ma ochoty pchać się do komunikacji miejskiej, ale prezydent Olsztyna tego nie chce zrozumieć i na siłę chce zmusić do korzystania z komunikacji miejskiej, zwłaszcza z tramwajów. A jesli chodzi o właścicieli lokali - niestety nie we wszystkich lokalach na starówce pottrafią zapewnić sprawną i miłą obsługę. Z jednej strony narzekają na brak klientów, a gdy tylko pojawi się ich więcej niż zwykle, to w niektórych miejscach nie są w stanie sprostać obsłudze i na sałatkę trzeba czekać godzinę - to nie zachęca do ponownego dowiedzenia takiego lokalu, niestety. Lokale, w których obsługa jest na dobrym poziomie i które mają coś ciekawego do zaoferowania, wyróżniają się czymś i są atrakcyjne, myślę że nie mają powodów do narzekania bo funkcjonują od dłuższego czasu i wygląda na to, że maja się dobrze.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. fizyczny #2291920 | 83.15.*.* 21 lip 2017 14:33

  Zwolnić 45 % urzędników .

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. misia #2291917 | 83.15.*.* 21 lip 2017 14:31

  Goscie z Ełku cyt. w waszym mieście brak gospodarza przyjedzcie do nas zobaczycie jakie mamy drogi ich oznakowanie i porządek .

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (287)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages