Piątek, 27 kwietnia 2018. Imieniny Sergiusza, Teofila, Zyty

Minimum 5 tys. kontroli biletów w miesiącu. ZDZiT wkrótce podpisze umowę z nową firmą

2017-07-05 07:15:00 (ost. akt: 2017-07-05 08:05:46)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu.

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

Czy firma, która niedługo rozpocznie kontrolę biletów w komunikacji miejskiej, poradzi sobie z pasażerami „wzbudzającymi odrazę brudem lub niechlujstwem”? Dzisiaj takie osoby za brak biletu muszą opuścić pojazd. I mandatu nie dostają.

Do autobusu, którym jechał nasz czytelnik, weszli kontrolerzy. Podróżował nim m.in. mężczyzna, który prawdopodobnie był bezdomny. — Kontrolerzy podeszli do niego i poprosili, żeby opuścił pojazd na kolejnym przystanku. Mandatu nie wystawili — relacjonuje nasz czytelnik.

I dodaje: — Niedaleko siedziała pani, która miała bilet, ale zapytała kontrolera, czy gdyby jechała na gapę, karą dla niej również byłoby tylko opuszczenie autobusu na następnym przystanku. Kontroler nie wiedział, co odpowiedzieć. A ja się tej pani nie dziwię, bo płaci, więc chce podróżować w czystym i nieśmierdzącym pojeździe.

Niedługo w Olsztynie swoją działalność rozpocznie nowa firma kontrolerska. W drugim przetargu ogłoszonym przez Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu wpłynęła tylko jedna oferta, którą złożyła Kancelaria Wierzyciel z Leszna. — Sprawdzamy dokumenty, chcielibyśmy podpisać umowę w połowie lipca — mówi Paweł Pliszka, rzecznik ZDZiT.

Za wykonanie zadania firma zaoferowała 988 tys. 920 zł i zadeklarowała minimum 5011 kontroli w miesiącu. Umowa ma zostać podpisana do połowy lipca, a świadczenie usług ma się odbywać w dwóch etapach: do 31 marca 2018 kontrola biletów, a do 30 czerwca 2019 windykacja należności z tytułu mandatów.
Jednak w stolicy regionu od lat tendencja jest taka, że brudni i śmierdzący pasażerowie na gapę wysiadają z pojazdów komunikacji miejskiej bez mandatu. I nic nie wskazuje na to, że w ślad za podpisaniem umowy z nową firmą ta sytuacja się zmieni.

W regulaminie ZDZiT takie osoby są nazwane „wzbudzającymi odrazę brudem lub niechlujstwem” i „uciążliwymi dla podróżnych”. Dodajmy tylko, że w tym samym dokumencie stoi ponadto, że kierowca również może odmówić przejazdu takim osobom, jednak na palcu jednej ręki można policzyć, ile razy kierowca czy motorniczy z tego prawa korzysta. Poza tym, zdaniem drogowców, brudnych i śmierdzących pasażerów na gapę nie jest dużo.

— Ale powinni zostać ukarani mandatem za brak ważnego biletu tak samo, jak inni — mówi Paweł Pliszka. — Oczywiście zwracamy kontrolerom na to uwagę, ale mamy też świadomość, że egzekwowanie kar w tym przypadku nie jest łatwe — dodaje.

Sprawę można byłoby załatwić w inny sposób. Kontroler mógłby zatrzymać gapowicza (prawo mu na to pozwala) i wezwać na miejsce policję, która ustaliłaby jego tożsamość. Sprawa trafiłaby do sądu, który mógłby zamienić grzywnę na prace społeczne. — Mandat za brak biletu wynosi obecnie 300 zł, jeśli pasażer opłaci go po siedmiu dniach od wystawienia. Do tego trzeba doliczyć koszt biletu i 498 zł za zatrzymanie autobusu i wezwanie policji. Do tego koszty sądowe, a pewnie nie obyłoby się bez trudności doprowadzenia takiej osoby do sądu — tłumaczy Paweł Pliszka.

I chociaż nikt w ZDZiT nie mówi tego wprost, to wychodzi na to, że lepiej pozwolić takiemu pasażerowi opuścić autobus czy tramwaj na następnym przystanku, bo mniej zapłaci za to podatnik.
mp
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (41) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Nie dajcie się zmanipulować #2279954 | 88.156.*.* 6 lip 2017 11:07

  Uwaga na tego goscia ponizej. Wymyslil sobie historyjke o kanarze wlepiajacym wysokie mandaty. Bzdura jakich malo. Pytanie co takie historyjki maja na celu. Czy autor chce zniechecic mieszkańców do korzystania komunikacji a moze chce wam pokazac ze zyjecie w dziurze i lepiej stad uciekac. Ludzie nie zywcie sie tymi wymyslonymi bzdurami. Przypomne ze ten sam koles pisze czesto o tym jak to jego rodzina Z Radomia przyjechala do Olsztyna i sie zawiodla ze dziura ze brudno. Beton itp.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Hahaha #2279945 | 81.190.*.* 6 lip 2017 10:51

  Kiedy doczekamy się czasów gdzie bilet normalny będzie kosztować 30zł a bilet ulgowy 25 zł xD

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. żona kierowcy #2279925 | 95.160.*.* 6 lip 2017 10:11

  kierowca ma prawo wyprosić osobę, która jest brudna i brzydko pachnie; rzadko z tego prawa korzysta, gdyż nie ma ku temu żadnych argumentów, poza słownymi, a takie osoby nie są z reguły skłonne do wysiadania....

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Lucyferek #2279719 | 5.172.*.* 5 lip 2017 22:21

  kyrie elejson, czemu pada zawsze wtedy, kiedy wybieram się na ryby. Uwolnić Barabasza... albo nie, wypuścić Krakena

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Czyli lepiej dopłacić do kontroli #2279702 | 88.156.*.* 5 lip 2017 21:50

  niż zrobić przejazdy darmowe dla ludzi? To na pewno jest gospodarność?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (41)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages