Wtorek, 11 grudnia 2018. Imieniny Biny, Damazego, Waldemara

Nie dawaj pieniędzy żebrakom, policjantka z Olsztyna wzywa do działania

2017-07-03 17:28:52 (ost. akt: 2017-07-03 15:02:09)

Autor zdjęcia: Monika Piskorz

„Nie pomagasz dając pieniądze na ulicy” - to nowa kampania społeczna olsztyńskiej policji. Ma ona uświadomić mieszkańców, że dawanie pieniędzy żebrakom nie jest dobrym rozwiązaniem.

Dzielnicowa z Posterunku Policji w Olsztynie mł. asp. Dominika Bielecka, jest inicjatorką nowej kampanii edukacyjno – informacyjnej „nie pomagasz dając pieniądze na ulicy”.

— Na terenie mojego rejonu znajduje się kilka dużych sieci handlowych, w których zgłaszane są przypadki zaczepiania klientów z prośbą o danie jałmużny lub z propozycją odwiezienia koszyka w zamian za znajdującą się w nim monetę. Dlatego założeniem policyjnej akcji jest edukowanie mieszkańców i turystów przebywających na terenie Olsztyna, aby osobom bezdomnym przekazywać dane adresowe placówek pomocowych, a nie wspierać osoby żebrzące datkami — mówi Dominika Bielecka.

W kampanię włączony został również Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Olsztynie oraz olsztyńska Straż Miejska. Zarówno pracownicy MOPS-u jak i funkcjonariusze Straży Miejskiej zgodnie przyznają, że osobom bezdomnym lub za takich się podających potrzebna jest zazwyczaj pomoc, a nie pieniądze, które często przeznaczane są na nałogi.

Na żebrzących często, można trafić na parkingach przy supermarketach, czy galeriach handlowych. Niejednokrotnie proszą oni o pieniądze lub oferują swoją pomoc w zamian za kilka złotych. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie, dlatego akcję postanowiły wesprzeć Lidl, Kaufland i Galeria Warmińska.

Kampania wspierana jest przez samorząd. Obecnie realizowana jest ona w ramach Miejskiego Programu Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Bezpieczeństwa Obywateli i Porządku Publicznego – Bezpieczny Olsztyn. Akcja promowana jest poprzez rozdawanie materiałów edukacyjnych. Te znajdziemy również na stronie internetowej olsztyńskiej Komendy w zakładce „Działania profilaktyczne”. Na ulotkach oprócz hasła kampanii, znajdują się również numery kontaktowe. Powinniśmy pod nie zadzwonić w przypadku, gdy spotkamy osobę żebrzącą.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (94) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Pozytyw #2282729 | 95.160.*.* 9 lip 2017 22:33

  tak oto chodzi brawo coś po za mandatami popieram Super aby tak dalej tylko pytanie czy taka inicjatywa będzie poparta przez przełożonych bo raczej takiej postawy nie da się wcisnąć obok statystyk z mandatami. Brawo Dzielnicowa to jest słuszne podejście jestem zadowolony to jest prawdziwy potrzebny wizerunek policji wśród ludzi i dla ludzi. w skali do 10 dla mnie 150 I jeszcze raz BRAWO. a dla ślepych jak wam to nie pasuje to może coś sami zróbcie a nie tylko oczerniać i narzekać potraficie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. haha #2281067 | 89.228.*.* 7 lip 2017 19:51

  http://wcrs.wroclaw.pl/artykul/709-dajac -pieniadze-nie-pomagasz-pomagaj-madrze - inicjatorka haha

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Co tam sie wyprawia to szok! #2279868 | 195.136.*.* 6 lip 2017 08:38

  Zróbcie coś z tymi menelami na DWORCU CENTRALNYM !!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. diz #2279115 | 89.76.*.* 5 lip 2017 07:45

  Ja nie daję żebrakom pieniędzy. Biorę od nich :-D zanim żul się odezwie pierwszy się pytam czy nie ma kopsnąć dwójki albo piątaka :-D

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Na przystanku przy ul. 1-go Maja #2279082 | 83.9.*.* 5 lip 2017 01:45

  Młoda kobieta zaczepia ludzi czekajacych na autobus o parę groszy, gdy ich nie otrzyma potrafi wyzwać a nawet uderzyć. Jest bardzo agresywna. Na tej ulicy jest monitoring, można dokładnie na nim zobaczyć co ona wyprawia!

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (94)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages