Poniedziałek, 28 września 2020. Imieniny Libuszy, Wacławy, Wacława

Już w ten weekend ważne zmiany na skrzyżowaniach w Olsztynie [MAPA]

2017-06-28 13:55:22 (ost. akt: 2017-06-28 11:03:33)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Za kilka dni zmieni się system sygnalizacji świetlnych na dwóch skrzyżowaniach, skąd znikną bezkolizyjne strzałki do skrętu w lewo. Do końca wakacji zmiany obejmą trzynaście skrzyżowań. Ma to upłynnić ruch samochodowy w mieście.

Zobacz także: Za kilka dni zmiany na trzynastu skrzyżowaniach w Olsztynie. Sprawdź jakie Zdjęcie jest ilustracją do treści Za tydzień rozpoczną się zmiany w sygnalizacji świetlnej w Olsztynie. Na wszystkich skrzyżowaniach, na których nastąpią zmiany ustawione będą tablice informacyjne....
Na pierwszy ogień idą skrzyżowania Leonharda — Pana Tadeusza i Leonharda — Kołobrzeska. Bezkolizyjne lewoskręty znikną z nich odpowiednio w sobotę i niedzielę. To oznacza, że kierowcy, chcąc skręcić w lewo, będą musieli ustąpić pierwszeństwa pojazdom jadącym z naprzeciwka, a także pieszym i rowerzystom na przejściach dla pieszych i przejazdach rowerowych na drogach poprzecznych.

— Celem jest poprawienie płynności ruchu na skrzyżowaniach przez skrócenie cyklu sygnalizacji, czyli oczekiwania wszystkich uczestników ruchu na sygnał zielony — tłumaczy Paweł Pliszka, rzecznik Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu.

Przypomnijmy, że na początku roku olsztyńscy drogowcy zajęli się 96 skrzyżowaniami z sygnalizacjami świetlnymi. Pomagali im w tym m.in. policjanci, strażnicy miejscy, taksówkarze i komisja bezpieczeństwa ruchu drogowego. Opracowano koncepcję zmian na 50 skrzyżowaniach.

Ze względów bezpieczeństwa część skrzyżowań pozostanie bez zmian. Jak na przykład al. Sikorskiego z ul. Obrońców Tobruku, gdzie drogę przecina tramwaj, a także Pstrowskiego z Sikorskiego i Obiegową oraz Krasickiego z Wilczyńskiego.

Do połowy sierpnia ZDZiT zaplanował usunięcie bezkolizyjnych strzałek do skrętu w lewo na trzynastu skrzyżowaniach, m.in. na Witosa — Janowicza (od 8 lipca), Sikorskiego — Dywizjonu 303 (od 22 lipca), Armii Krajowej — Jagiellończyka (od 5 sierpnia) i Jagiellońska — Limanowskiego — Sybiraków (od 13 sierpnia). Prace będą odbywały się w weekendy. W międzyczasie na dziewięciu skrzyżowaniach pojawią się zielone strzałki do warunkowego skrętu w prawo, m.in. na Sikorskiego z Jarocką, Armii Krajowej z Jagiellończyka i Sikorskiego z Dywizjonu 303.

Sławomir Kałwianiec, taksówkarz i członek komisji bezpieczeństwa ruchu drogowego, uważa jednak, że nowe zasady powinny zacząć obowiązywać w jednym czasie na wszystkich wytypowanych skrzyżowaniach. Jak mówi, zaskakiwanie kierowców co kilka tygodni nową organizacją ruchu na kolejnych skrzyżowaniach nie jest dobre.

Co na to ZDZiT? — Korekta nie dotyczy tylko zmiany programu sygnalizacji, trzeba także usunąć strzałki, a być może w niektórych przypadkach zająć jeden pas ruchu — odpowiada Paweł Pliszka. — Realizacja zadania w jednym czasie mogłoby być technicznie wykonalna, dlatego zmiany wprowadzamy etapami i w weekendy, bo wtedy ruch jest mniejszy.


Jak już również informowaliśmy, część mieszkańców ze zmian się cieszy, część nie wierzy w poprawę płynności w ruchu. — Pytanie, co jest gorsze: bezpieczne lewoskręty, które spowalniają ruch, czy kolejki na skrzyżowaniach, bo trzeba będzie pozbierać kawałki samochodów po stłuczkach — zastanawia się jeden z kierowców, którego spotkaliśmy na al. Sikorskiego.
— A ja wierzę w inteligencję kierowców — mówi nam kolejny. — Te strzałki ogłupiają kierowców, bo wystarczy wyjechać za Olsztyn i na skrzyżowaniach trzeba sobie radzić. Poza tym, prawa jazdy nie dostaje się w prezencie na urodziny.

W drugiej połowie sierpnia wprowadzone zostaną zmiany na kolejnych czterech skrzyżowaniach, ale nie znikną z nich bezkolizyjne strzałki. Powstanie za to m.in. drugi pas do skrętu w lewo z Sikorskiego w Synów Pułku i z Witosa w Płoskiego, na skrzyżowaniu Sikorskiego — Wilczyńskiego — Płoskiego priorytet będzie miał tramwaj, kiedy samochody będą miały zielone światło do skrętu w lewo z Sikorskiego w Wilczyńskiego. Pojawi się też sygnalizator dla autobusów skręcających w lewo z Żołnierskiej w Kościuszki.

Daty zmian na pozostałych 33 skrzyżowaniach nie są na razie znane, ale nie ma co ukrywać, że ich podanie będzie zależało w dużym stopniu od możliwości finansowych ZDZiT. Nie wiadomo też, jaki będzie koszt zmian. Jednak tylko zmiana oprogramowania na 13 sygnalizacjach świetlnych kosztowała podatników ponad 118 tys. zł.

Mateusz Przyborowski
m.przyborowski@gazetaolsztynska.pl


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (42) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. DARIUSZ #2764208 | 83.9.*.* 19 lip 2019 07:24

  który tępy urzędas ODPOWIADA ZA ŚWIATŁA NA SKRZYŻOWANIACH W OLSZTYNIE ??!!! robote dostał po znajomości ?? takiego burdelu ze światłami to nigdzie nie ma !!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. zdzit #2384428 | 77.113.*.* 28 lis 2017 09:24

  a to złodzieje

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Kogel mogel #2275619 | 188.146.*.* 30 cze 2017 07:56

  Co skrzyżowanie , to inaczej. Szczyt artystycznego bajzlu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. olix #2275516 | 81.190.*.* 29 cze 2017 22:55

  zadanie , zielone świeciło 4 sekundy na wprost przyjechało 3 samochody , ile samochodów skręciło ??????????????????????????????.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. FAKTY #2275058 | 46.170.*.* 29 cze 2017 09:40

  Już kiedyś powiedziałem że kto się weźmie za skrzyżowania bezkolizyjne na tego będą glosował !!! Na kogo mam głosować ???

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (42)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages