Sobota, 21 lipca 2018. Imieniny Danieli, Wawrzyńca, Wiktora

Już w ten weekend ważne zmiany na skrzyżowaniach w Olsztynie [MAPA]

2017-06-28 13:55:22 (ost. akt: 2017-06-28 11:03:33)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Za kilka dni zmieni się system sygnalizacji świetlnych na dwóch skrzyżowaniach, skąd znikną bezkolizyjne strzałki do skrętu w lewo. Do końca wakacji zmiany obejmą trzynaście skrzyżowań. Ma to upłynnić ruch samochodowy w mieście.

Zobacz także: Za kilka dni zmiany na trzynastu skrzyżowaniach w Olsztynie. Sprawdź jakie Zdjęcie jest ilustracją do treści Za tydzień rozpoczną się zmiany w sygnalizacji świetlnej w Olsztynie. Na wszystkich skrzyżowaniach, na których nastąpią zmiany ustawione będą...
Na pierwszy ogień idą skrzyżowania Leonharda — Pana Tadeusza i Leonharda — Kołobrzeska. Bezkolizyjne lewoskręty znikną z nich odpowiednio w sobotę i niedzielę. To oznacza, że kierowcy, chcąc skręcić w lewo, będą musieli ustąpić pierwszeństwa pojazdom jadącym z naprzeciwka, a także pieszym i rowerzystom na przejściach dla pieszych i przejazdach rowerowych na drogach poprzecznych.

— Celem jest poprawienie płynności ruchu na skrzyżowaniach przez skrócenie cyklu sygnalizacji, czyli oczekiwania wszystkich uczestników ruchu na sygnał zielony — tłumaczy Paweł Pliszka, rzecznik Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu.

Przypomnijmy, że na początku roku olsztyńscy drogowcy zajęli się 96 skrzyżowaniami z sygnalizacjami świetlnymi. Pomagali im w tym m.in. policjanci, strażnicy miejscy, taksówkarze i komisja bezpieczeństwa ruchu drogowego. Opracowano koncepcję zmian na 50 skrzyżowaniach.

Ze względów bezpieczeństwa część skrzyżowań pozostanie bez zmian. Jak na przykład al. Sikorskiego z ul. Obrońców Tobruku, gdzie drogę przecina tramwaj, a także Pstrowskiego z Sikorskiego i Obiegową oraz Krasickiego z Wilczyńskiego.

Do połowy sierpnia ZDZiT zaplanował usunięcie bezkolizyjnych strzałek do skrętu w lewo na trzynastu skrzyżowaniach, m.in. na Witosa — Janowicza (od 8 lipca), Sikorskiego — Dywizjonu 303 (od 22 lipca), Armii Krajowej — Jagiellończyka (od 5 sierpnia) i Jagiellońska — Limanowskiego — Sybiraków (od 13 sierpnia). Prace będą odbywały się w weekendy. W międzyczasie na dziewięciu skrzyżowaniach pojawią się zielone strzałki do warunkowego skrętu w prawo, m.in. na Sikorskiego z Jarocką, Armii Krajowej z Jagiellończyka i Sikorskiego z Dywizjonu 303.

Sławomir Kałwianiec, taksówkarz i członek komisji bezpieczeństwa ruchu drogowego, uważa jednak, że nowe zasady powinny zacząć obowiązywać w jednym czasie na wszystkich wytypowanych skrzyżowaniach. Jak mówi, zaskakiwanie kierowców co kilka tygodni nową organizacją ruchu na kolejnych skrzyżowaniach nie jest dobre.

Co na to ZDZiT? — Korekta nie dotyczy tylko zmiany programu sygnalizacji, trzeba także usunąć strzałki, a być może w niektórych przypadkach zająć jeden pas ruchu — odpowiada Paweł Pliszka. — Realizacja zadania w jednym czasie mogłoby być technicznie wykonalna, dlatego zmiany wprowadzamy etapami i w weekendy, bo wtedy ruch jest mniejszy.Jak już również informowaliśmy, część mieszkańców ze zmian się cieszy, część nie wierzy w poprawę płynności w ruchu. — Pytanie, co jest gorsze: bezpieczne lewoskręty, które spowalniają ruch, czy kolejki na skrzyżowaniach, bo trzeba będzie pozbierać kawałki samochodów po stłuczkach — zastanawia się jeden z kierowców, którego spotkaliśmy na al. Sikorskiego.
— A ja wierzę w inteligencję kierowców — mówi nam kolejny. — Te strzałki ogłupiają kierowców, bo wystarczy wyjechać za Olsztyn i na skrzyżowaniach trzeba sobie radzić. Poza tym, prawa jazdy nie dostaje się w prezencie na urodziny.

W drugiej połowie sierpnia wprowadzone zostaną zmiany na kolejnych czterech skrzyżowaniach, ale nie znikną z nich bezkolizyjne strzałki. Powstanie za to m.in. drugi pas do skrętu w lewo z Sikorskiego w Synów Pułku i z Witosa w Płoskiego, na skrzyżowaniu Sikorskiego — Wilczyńskiego — Płoskiego priorytet będzie miał tramwaj, kiedy samochody będą miały zielone światło do skrętu w lewo z Sikorskiego w Wilczyńskiego. Pojawi się też sygnalizator dla autobusów skręcających w lewo z Żołnierskiej w Kościuszki.

Daty zmian na pozostałych 33 skrzyżowaniach nie są na razie znane, ale nie ma co ukrywać, że ich podanie będzie zależało w dużym stopniu od możliwości finansowych ZDZiT. Nie wiadomo też, jaki będzie koszt zmian. Jednak tylko zmiana oprogramowania na 13 sygnalizacjach świetlnych kosztowała podatników ponad 118 tys. zł.

Mateusz Przyborowski
m.przyborowski@gazetaolsztynska.pl

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (41) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. zdzit #2384428 | 77.113.*.* 28 lis 2017 09:24

  a to złodzieje

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Kogel mogel #2275619 | 188.146.*.* 30 cze 2017 07:56

  Co skrzyżowanie , to inaczej. Szczyt artystycznego bajzlu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. olix #2275516 | 81.190.*.* 29 cze 2017 22:55

  zadanie , zielone świeciło 4 sekundy na wprost przyjechało 3 samochody , ile samochodów skręciło ??????????????????????????????.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. FAKTY #2275058 | 46.170.*.* 29 cze 2017 09:40

  Już kiedyś powiedziałem że kto się weźmie za skrzyżowania bezkolizyjne na tego będą glosował !!! Na kogo mam głosować ???

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Tr #2274993 | 29 cze 2017 08:03

  Znaki z boku skrzyżowania nie są dobrze widoczne, zwłaszcza dla osób które skręcają w lewo a znak stoi po prawej. Wiem, wiem powinno się obserwować całą drogę, ale gdyby wszyscy tak robili nei było by wypadków. Bardzo podoba mi się rozwiazanie jakie widziałem na Węgrzech. Obok sygnalizatora do skrętu w lewo, na górze była tabliczka ostrzegająca, że tutaj wystepuje skrzyżowanie kolizyjne (nie był to znak w świetle przepisów po prostu informacja). Jest to fajne rozwiązanie bo gdy przejeżdzamy przez skrzyzowanie do góry praktycznie zawsze patrzymy, a więc i widzimy znak.

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (41)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages