Poniedziałek, 18 czerwca 2018. Imieniny Elżbiety, Marka, Pauli

To już pewne. Myśliwi nie wejdą do olsztyńskiego rezerwatu

2017-06-27 15:02:14 (ost. akt: 2017-06-27 13:39:36)
Zdjęcie jest ilustracją do treści

Zdjęcie jest ilustracją do treści

Autor zdjęcia: Józef Kunicki

Ministerstwo Środowiska ostatecznie uznało decyzję Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie: nie będzie odstrzału jeleniowatych w rezerwacie Las Warmiński. Początkowo ministerstwo chciało umożliwić myśliwym wejście do olsztyńskiego rezerwatu.

Zobacz także: Chcą polować w rezerwacie pod Olsztynem. Obrońcy zwierząt zapowiadają protest Zdjęcie jest ilustracją do treści Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie 1 marca wydała założenia do zmiany zarządzenia w sprawie ustanowienia planu ochrony rezerwatu Las...
Mało brakowało, a polowanie w olsztyńskim rezerwacie przyrody stałoby się faktem. Wszystko to za sprawą dokumentu, który na początku marca wydała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie. Były to założenia do zmiany zarządzenia w sprawie ustanowienia planu ochrony rezerwatu Las Warmiński. Zmiany miały wprowadzić gospodarkę łowiecką w rezerwacie.

Dopuszczenie polowań w miejscu, gdzie zwierzęta powinny być objęte ochroną było pomysłem ministra Jana Szyszko.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie nie poddała się naciskom Ministra Środowiska i uznała, że nie ma podstaw, aby do planu ochrony rezerwatu „Las Warmiński” wprowadzić zapis umożliwiający odstrzał jeleniowatych.

Okazało się wtedy jednak, że to nie koniec sprawy. Resort środowiska w przesłanym do dyrekcji komunikacie poinformował, że... ma zamiar przeanalizować jej decyzję. Miała sprawdzić "całość materiału i efekty przeprowadzonych ponownie przez RDOŚ w Olsztynie konsultacji społecznych”.

W międzyczasie w Olsztynie przed siedzibą Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska odbyły się protesty. Osoby biorące w nich udział protestowali — jak sami mówili — przeciwko dewastacji polskiej przyrody. Były transparenty, hasła i determinacja, aby ochronić zwierzęta. Los rezerwatu jednak wciąż nie był przesądzony.

Dzisiaj wiemy już na pewno, że Ministerstwo Środowiska nie będzie już naciskało na odstrzał jeleni w rezerwacie Las Warmiński. Resort po analizie decyzji olsztyńskiej dyrekcji doszedł do wniosku, że argumenty Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska są uzasadnione.

Jak jednak podkreśla ministerstwo, stan odnawiania drzew trzeba monitorować (zwierzęta w rezerwacie miały niszczyć młode drzewa) i w razie potrzeby wrócić do tematu odstrzału w przyszłości.

Ewelina Zdancewicz-Pękala
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (64) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. lolo #2274520 | 195.136.*.* 28 cze 2017 12:36

  Nienawidzę myśliwych tak samo jak pisiorów. I jedni i drudzy mają nas...ne we łbie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ja #2274437 | 92.40.*.* 28 cze 2017 10:30

  Nie miałem pojęcia, że szyszki są takie szkodliwe !

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Peter #2274426 | 188.125.*.* 28 cze 2017 10:18

  Myśliwy powinien mieć wstęp do kościoła pod jednym warunkiem, że wchodzi tam dla spowiedzi, pokuty i definitywnego zaprzestania polowań. Inaczej taka osoba bezcześci wiarę. Dekalog i 7 grzechów głownym jasno zakazują czerpania przyjemności z zabijania.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. 10.nie zabijaj #2274403 | 83.9.*.* 28 cze 2017 09:45

  Myśliwi mają swoje państwo w państwie - PZŁ. Nikt ich nie powstrzyma, przecież to j-elita.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Ktoś #2274386 | 212.140.*.* 28 cze 2017 09:09

   Kiedyś policjant myśliwy chciał mi na środku podwórka stawiać ambonę,pogoniliśmy gada,co tymi ludźmi kieruje skąd taka rzadza zabijania

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (64)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages