Wtorek, 24 listopada 2020. Imieniny Emmy, Flory, Romana

Dłużnicy w Olsztynie mogą uniknąć eksmisji. Miasto daje im szansę

2017-06-24 11:20:00 (ost. akt: 2017-06-24 11:19:06)
Zdjęcie jest ilustracją do treści

Zdjęcie jest ilustracją do treści

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Olsztyniacy niepłacący czynszu mają szansę uniknąć eksmisji. Miasto przygotowało pieniądze, które pomogą — przynajmniej niektórym z nich — spłacić zadłużenie. Dłużnicy, którzy chcą się o nie ubiegać mają czas tylko do końca czerwca.

Pan Jan mieszka w centrum miasta w lokalu zadłużonym na grube pieniądze. Nie płaci czynszu i mówi o tym wprost. Tłumaczy, że nie bardzo ma z czego. Po prostu. Zakład Lokali i Budynków Komunalnych zagroził mu właśnie wystąpieniem do sądu z wnioskiem o eksmitowanie go z mieszkania.

— A jednocześnie przysłali mi pismo, w którym zachęcają do udziału w Programie Pomocy Osobom Zagrożonym Eksmisją i Bezdomnością. No, to o co tu chodzi? Z jednej strony chcą mnie wyrzucić, a z drugiej pomóc? — dopytuje naszą redakcję pan Jan.

Zbigniew Karpowicz, dyrektor ZLiBK, odpowiada, że sprzeczności tu nie ma.
— Jest nam winny pieniądze z tytułu zadłużenia, więc musimy się o nie upominać. Zależy nam na tym, aby pan Jan przyszedł do nas i porozmawiał o swojej sytuacji. Na razie się nie pofatygował — tłumaczy Karpowicz.

I dodaje, że w jego firmie na lokatora czeka już dokument, który potrzebny jest do starania się o udział w programie. Pan Jan na razie nie miał kiedy się po niego zgłosić.

A czasu jest coraz mniej. Do końca czerwca lokatorzy zainteresowani taką pomocą i mający poparcie ZLiBK powinny złożyć wnioski w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Olsztynie. Wtedy pracownicy socjalni przeprowadzą wywiad środowiskowy w miejscu zamieszkania dłużnika. Jeśli się zakwalifikuje, podpisze z MOPS tzw. kontrakt socjalny.

Żeby jednak mieć na to szanse, trzeba spełnić kilka warunków. Ważny jest dochód przypadający na osobę w rodzinie, szczególnie trudna sytuacja życiowa i materialna, wyjątkowe przyczyny powstania zadłużenia oraz szansa na to, że po zakończeniu programu lokator będzie samodzielnie opłacał czynsz.

Na czym konkretnie będzie polegała pomoc MOPS? Może opłacić nawet pięć zaległych czynszów i opłat za bezumowne korzystanie z mieszkania (tylko osoby, którym wypowiedziano umowę najmu, mogą wziąć udział w programie). Najpierw jednak trzeba z prezydentem miasta podpisać ugodę ratalną i zobowiązać się do regularnego spłacania zaległości. Kwota rat ustalana będzie indywidualnie. Ostatecznie umorzone mogą zostać odsetki ustawowe, które często stanowią dużą część zadłużenia.

Miasto przygotowało na realizację tego programu 150 tys. zł. Jeszcze nie wiadomo, ile osób będzie mogło wziąć w nim udział. Program ma trwać do końca tego roku.

— Zależy nam na tym, żeby nie dopuścić do bezdomności tam, gdzie to jeszcze jest możliwe — dodaje Elżbieta Sieheń-Kopyść, wicedyrektorka MOPS. — Są różne formy poradzenia sobie z zadłużeniem czynszowym. Jedną z nich jest choćby odpracowanie długu. Osoby, które zalegają z płatnościami za mieszkanie komunalne, mogą polepszyć swoją sytuację. Pracują w miejskich jednostkach, także u nas. My w tej sprawie ściśle współpracujemy z ZLiBK. I mocno zachęcamy do aktywizacji zawodowej tych, którzy jeszcze mogą pracować. Mamy takie możliwości dzięki Centrum Integracji Społecznej, w którym odbywają się zajęcia aktywizujące.

Według danych za 2016 rok, lokatorzy mieszkań komunalnych zalegali miastu dokładnie 47 758 683,68 zł za niezapłacone czynsze. Ta kwota wzrosła w ciągu zaledwie roku o ponad 2,7 mln zł.
mk

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (13) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. badylo #2273692 | 78.88.*.* 27 cze 2017 00:13

  "Program wsparcia dewastacji i alkusów"

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Takich #2272867 | 94.254.*.* 25 cze 2017 14:22

  Ludzi ktorzy nie oplacaja czynszu powinni eksmitowac a dawac mieszkania tym,ktorzy beda oplacac. Ile trzeba czekac na mieszkanie albo zamiane,bo takie elementy przetrzymuja mieszkania.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. stara baba #2272705 | 178.235.*.* 25 cze 2017 10:30

  Degeneraci, pasożyty won z mieszkań. Ludzie pracujacy muszą na hipotekę się zadłuzać,żeby mieć kawałek podłogi po 30-35 latach na własność. Im miasto mieszkania nie przydzieli, bo pracują, a pijaków, nierobów obdarowuje mieszkaniami, a ci zgnoją i jeszcze nic nie płacą.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Kto nie placi czynszu, #2272679 | 83.9.*.* 25 cze 2017 10:01

  powinien byc wykwaterowany z mieszkania do konteneru za miasto. Nie uczcie darmozjadow lenistwa.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. mieszkanie darme #2272614 | 89.228.*.* 25 cze 2017 08:01

  panstwowe, to maja w dupie, wypierdolic dxiadpstwp [pd most, patologia

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (13)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages