Poniedziałek, 22 października 2018. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Olsztyńskie Lato Artystyczne na zakręcie. Program w ogniu krytyki

2017-06-23 10:41:30 (ost. akt: 2017-06-23 19:26:20)
Zdjęcie jest ilustracją do treści

Zdjęcie jest ilustracją do treści

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

Za tydzień ruszy OLA. Jest krótsza o dwa miesiące. Odbędzie się w formule wymyślonej przez dyrektorkę, która została zwolniona za konflikty z pracownikami. Impreza jest na wyraźnym zakręcie. Trudno nawet znaleźć jej program.

Zobacz także: Znamy pełny program Olsztyńskiego Lata Artystycznego 2017! Znamy pełny program Olsztyńskiego Lata Artystycznego 2017! Olsztyńskie Lato Artystyczne to cykl imprez z długoletnią tradycją. Jest to jedna z największych letnich atrakcji, na którą co roku czekają olsztynianie....
Zobacz także: Lato z gwiazdami na Warmii i Mazurach. Sprawdź, gdzie się bawić! Lato z gwiazdami na Warmii i Mazurach. Sprawdź, gdzie się bawić! Lato to czas relaksu i zabawy. To także czas imprez plenerowych i niezapomnianych koncertów. Jak co roku na Warmii i Mazurach gwiazd nie zabraknie. Przedstawiamy...
Wszystko, co łączy ludzi, jest dobrem i pięknem; wszystko, co ich rozdziela, jest złem i brzydotą — tym cytatem z Lwa Tołstoja rozpoczyna się zaproszenie na Olsztyńskie Lato Artystyczne. — OLA — piszą dalej organizatorzy — ma za zadanie łączyć ludzi, stwarzać przestrzeń i okazję do spotkań, wymiany myśli i wspólnego przeżywania. Zapraszamy na otwarcie lata w duchu PIĘKNA!
I w sobotę 1 lipca w południe rozpocznie na starówce happening Skrzynia Pięknych Słów. Co się ukrywa pod tym hasłem? — Wymiana dobrych myśli i życzeń — czytamy. 


W poprzednich latach Olsztyńskie Lato Artystyczne trwało od początku czerwca do września. W tym roku jest nie tylko krótsze. Odbywa się w innej atmosferze. Urząd Miasta przygotowuje konkurs na dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury, organizatora letniego festiwalu. Poprzednia dyrektorka Agnieszka Kołodyńska została odwołana 19 maja. MOK zarządza w tej chwili Bogdan Kacprzak z Urzędu Miasta.

Ale program oddaje podejście Kołodyńskiej do kultury — jest bardziej partycypacyjny niż eventowy. Są zatem koncerty rockowe, Noce Bluesowe, Dni Folkloru czy występy gwiazd takich jak T.Love czy Big Day, nie zabraknie też kabaretów. Ale o wiele częściej niż przed laty do współudziału w festiwalowych przedsięwzięciach są zaproszeni mieszkańcy.

Będą to m.in. akcje nadawanie imion drzewom czy Łódeczki Conrada. W tym przypadku chodzi pisarza Josepha, którego rok właśnie obchodzimy. Działanie ma polegać na puszczeniu Łyną papierowych łódek z przesłaniem. Zaplanowano też składanie życzeń przez mieszkańców innym mieszkańcom. 

Na internetowej stronie „Gazety Olsztyńskiej” program Oli spotkał się z krytyką. Nie podobały się zaśmiecające Łynę łódeczki ani występy w amfiteatrze, na które trzeba kupić bilety w cenie od 40 do 60 zł oraz nadmiar lokalnych gwiazd.
O programie i formule festiwalu, tak odmiennych od poprzednich edycji chcieliśmy porozmawiać z osobami zainteresowanymi olsztyńską kulturą. Okazało się, że tylko niektóre znają już program. Ci, którzy się z nim zapoznali, byli podzieleni w ocenie.

— Nic mnie w tym programie nie zainteresowało — przyznał Mariusz Balak, właściciel klubu Nowy Andergrant. — Żeby przyciągnąć ludzi, muszą być znane nazwiska. 

Olsztyńskiego Lata broni Ryszard Michalski, prezes Stowarzyszenia Tratwa i kierownik Ośrodka Animacji Kultury Czynnej CEiIK.
— Widzę zmianę i ona mi się podoba — powiedział nam. — Otwarcie na formy partycypacyjne i happeningowe to zasługa Agnieszki Kołodyńskiej i jej zespołu. Tego typu działania pomagają w budowaniu tożsamości mieszkańców Olsztyna. I mogą ożywić miasto bardziej niż eventowisko. 


Michalski przyznał jednak, że wprowadzenie takich zmian jest zawsze ryzykowne i wymaga czasu. Ludzie muszą się do takich działań przyzwyczaić i zrozumieć ich sens.
— To jest długa praca, której nie jest w stanie wykonać pojedyncza instytucja — podkreślił.
Dodał, że nie ma nic przeciwko występom gwiazd. — Chciałbym, żeby do Olsztyna przyjechał Nick Cave — powiedział. 

Z zainteresowaniem do nowych pomysłów OLA odniosła się się Elżbieta Fabisiak, była radna i animatorka kultury.

— Podoba mi się podział festiwalowych działań na strefy takie jak Piękne Otwarcie, Slow, Art czy Eko — wyjaśniła. — Podobają mi się nowe miejsca imprez, gdzie uczestnicy OLA będą mogli się spotykać, takie jak piękny park Centralny. Jestem ciekawa, co wyniknie ze składania życzeń olsztynianom przez olsztynian.

Fabisiak zastrzega, że wśród występujących jest za mało olsztyńskich zespołów.

Z kolei Witold Młynarczyk, członek zarządu stowarzyszenia Starówka Razem i właściciel pubu Qźnia Muzycznych Klimatów, z nostalgią wspomina dawne Lata Artystyczne.

— Kiedy 18 lat temu przyjechałem do Olsztyna, byłem zachwycony atmosferą Starego Miasta — opowiadał. — Na ulicach rozbrzmiewało muzyka, dużo się działo. Teraz, kiedy turyści pytają mnie, co artystycznego polecam im na dzisiaj, odpowiadam: — Nic. Oni się dziwią. „Przecież jest lato!” — mówią. 

Zdaniem Młynarczyka Olsztyńskie Lato Artystyczne na głowę bije Ostróda. — Budżety festiwalu reagge i disco polo razem wzięte są większe niż OLA — stwierdził. Uważa, że za kulturę w mieście powinny odpowiadać instytucje, które są odpowiednio finansowane. — Przecież płacimy podatki — dodał. 

Prof. Józef Górniewicz, były rektor UWM i pedagog, przy ocenie programu OLA bierze pod uwagę „moment zawirowania” wokół MOK. Dlatego wypowiada się ostrożnie.

— Program w zasadniczych punktach jest słuszny, ale w szczegółach ubogi — podsumował.
Jego zdaniem wśród festiwalowych imprez brakuje mu czegoś charakterystycznie olsztyńskiego. — Takim znakiem Olsztyna mogłaby być Poezja Śpiewana — podał przykład. — Ale należy zmienić i unowocześnić jej formułę. Nie może tkwić zamknięta w szklanej kuli. 


Z kolei Green Festiwal, zdaniem profesora, nie ma jeszcze wypracowanej marki. — Należałoby sprecyzować jego profil. Na razie wybór wykonawców jest przypadkowy.
mzg
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (48) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Gajos #2280874 | 83.9.*.* 7 lip 2017 13:47

  Jak zwykle trole internetowe hejtuja co się da. Ola to fajne widowisko ciekawe imprezy i każdy tu znajdzie coś dla siebie. Gościmy mnóstwo gwiazd. Jednym słowem zawsze coś się dzieje. Zmiany o jakich przeczytałem w w.w artykule uważam za dobre. Jeśli zwalnia się dyrektora po tak krótkim czasie to zwykle oznacza to że wprowadzane zmiany komuś przeszkadzały (zwykle zaczynają się od leniwych współpracowników) przyzwyczajony hej do starych układów. Wg mnie ocenić można coś po czasie nie przed.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Mel #2280873 | 83.9.*.* 7 lip 2017 13:46

  A nie przyszło nikomu do głowy, że może ludzie w Olsztynie mają dość impres oferujących tylko hałas, tylko i włacznie hałas, zero wartości artystycznej, i to hałas emitowany po godzinie 22:00 co jest złamaniem art. 51 kodeksu wykroczeń ? Zaoferujcie ludziom elementarną jakość i zróbcie to kulturalnie, to znajdą się zwolennicy. Bylejakości i miernoty na scenie mamy dość.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Olsztyn #2280867 | 83.9.*.* 7 lip 2017 13:39

  "Wydarzenie" a nie "event"! "Eventowisko" - haha, jakież to prymitywne. Polacy nie gęsi i swój język mają! Od kiedy w polskim alfabecie jest litera V? "Partycypacyjny" należy zastąpić innym słowem lub słowami, bo "partycypować" to «ponosić wspólnie z kimś koszty jakiegoś przedsięwzięcia lub mieć udział w zyskach» Chodzi przecież o udział mieszkańców w wydarzeniach OLA.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Lary #2272795 | 83.6.*.* 25 cze 2017 12:18

  pisze się REGGAE a nie reagge

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. mario #2272781 | 195.136.*.* 25 cze 2017 12:06

  Dno i muł. Jedynie raz wybieram się na kabaret, inne imprezy SYF!! Ostróda o niebo lepsza! Olsztyn to kulturowa wiocha.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (48)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages