Sobota, 16 lutego 2019. Imieniny Danuty, Daniela, Juliany

W Olsztynie brakuje miejsc w żłobkach i przedszkolach. Miasto pomoże rodzicom?

2017-06-23 08:27:50 (ost. akt: 2017-06-23 09:00:01)
Zdjęcie jest ilustracją do treści

Zdjęcie jest ilustracją do treści

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Dziś (23.06) koniec roku szkolnego. I jeszcze nikt nie myśli o wrześniu. Na pewno nikt? O początku roku szkolnego nie mogą przestać myśleć rodzice dzieci do lat 3. 20 czerwca ogłoszono wyniki przyjęć do żłobków. Nie napawają optymizmem...

Gdybyśmy mieli wyliczyć wszystkie żłobki miejskie, nie byłoby szans się pogubić, bo w Olsztynie są tylko cztery. I mają nie więcej niż 300 miejsc. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że potrzeby olsztynian są dużo większe.

Pani Anna ma niemały problem: jej syn nie dostał się do publicznego żłobka już drugi raz z rzędu.

— Jeszcze rok temu nie było problemu, bo na miejscu mieliśmy babcię, która chętnie zajęła się maluchem. Ale w sierpniu babcia wraca do siebie. Nie mam pojęcia co zrobię z dzieckiem od września — wzdycha.

Czy nie przesadza? W internecie można znaleźć setki ofert w pełni dyspozycyjnych niań, w mieście mamy też pokaźną sieć żłobków prywatnych.
— Wszystko pięknie, ale koszt niani to zawsze ponad 1000 zł miesięcznie, a ceny prywatnych żłobków, mimo że bardzo zróżnicowane, również trudno nazwać przystępnymi. Jeśli ktoś zarabia najniższą krajową, to 700 zł za prywatny żłobek jest nie do przeskoczenia, a jak jeszcze będzie się skrupulatnym i zacznie się liczyć koszty dojazdu do pracy, to w ogóle nie pozostaje nic innego, jak tylko zostać w domu — podkreśla pani Anna.

W podobnej sytuacji jest w tym momencie ponad 300 innych olsztyńskich rodzin.
— W tym roku dysponowaliśmy 176 wolnymi miejscami, a podań wpłynęło 517. Rachunek jest prosty: bez miejsca w żłobku zostało 341 dzieci — mówi Barbara Korpusik, dyrektorka Zespołu Żłobków Miejskich w Olsztynie.
Co mogą zrobić rodzice, których dzieci się nie dostały? Czy planowany jest jakiś drugi nabór?

Stworzyliśmy długie listy rezerwowe. Rodzice dzieci przyjętych od 16 do 31 sierpnia będą podpisywali umowy w sprawie korzystania z usług żłobka. Jeśli ktoś się w tym czasie nie zgłosi i umowy nie podpisze, miejsce zostaje oddane pierwszej osobie z tej listy — odpowiada dyrektorka. — Trudno mi powiedzieć, ilu rodziców w tym roku nie podpiszę umów, bo co roku jest inaczej. Ale nie ma co liczyć na cuda. Tych miejsc może być kilka, może kilkanaście — zastrzega.

Opłata za placówkę publiczną wynosi około 300 zł miesięcznie. — Dlatego nie ma się co dziwić, że gdy czyjeś dziecko dostanie się już do placówki samorządowej, to każdy rodzic dwa razy się zastanowi, czy warto z niej rezygnować — ocenia dyrektorka.

Olsztyn na razie nie planów budowy nowych placówek publicznych, nie ma też mowy o tym, żeby miejsca w żłobkach prywatnych mogły być dofinansowane.
Trochę lepiej wygląda sytuacja przedszkolaków. 8 czerwca zostały podane wyniki drugiego naboru przeprowadzonego w przedszkolach publicznych. Nie do końca rozwiązał on problem. Bez zapewnionej od września opieki przedszkolnej zostało 177 dzieci. Ale od tego roku, jak chce tego ustawa, wszystkie nieprzyjęte do placówek publicznych dzieci muszą znaleźć miejsca w przedszkolach prywatnych, za które — dzięki dofinansowaniu — rodzice zapłacą tyle, co za miejsca w przedszkolach samorządowych.

Miasto ogłosiło już konkurs. Ma on wyłonić niepubliczne placówki, które umożliwią dzieciom edukację przedszkolną na warunkach takich, jak w przedszkolach publicznych.

— Trwa ocena ofert pięciu placówek niepublicznych, które zgłosiły się do ogłoszonego przez nas konkursu. Wynik postępowania powinien być znany w połowie lipca. Rodzice dzieci, które nie dostały się do przedszkoli, zostaną pisemnie powiadomieni, w którym przedszkolu ich dzieci będą mogły korzystać z wychowania przedszkolnego — czytamy w oświadczeniu Urzędu Miasta.
ap
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (40) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. edekl #2272088 | 88.156.*.* 24 cze 2017 11:08

  czego jęczycie macie 500+ to was stać dobra zmiana...

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. KIM #2271511 | 2.160.*.* 23 cze 2017 14:00

  Jak w Korei PÓŁNOCNEJ - dzieci do żlobka i niech państwo zaprogramuje je na wzorowych debili.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Kamilla #2271474 | 31.0.*.* 23 cze 2017 12:54

   Żeby tylko w Olsztynie brakowało. W niektórych miastach na 20 miejsc jest 60chetnych!!! Zamiast dawac a raczej rozdawać 500+ wybrańcom otwórzcie wiecej żłobków i przedszkoli!!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

   1. zaadoptowac #2271444 | 5.172.*.* 23 cze 2017 11:38

    na zlobek i przedszkole koszary

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. Państwo teoretyczne #2271443 | 83.16.*.* 23 cze 2017 11:30

     Państwo teoretycznie ma obowiązek zorganizować opiekę dla wszystkich dzieci.

     Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (40)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages