Piątek, 27 kwietnia 2018. Imieniny Sergiusza, Teofila, Zyty

Bruk może zastąpić asfalt w centrum Olsztyna

2017-06-17 12:00:00 (ost. akt: 2017-06-16 11:06:21)
bruk na ul. Mickiewicza, Olsztyn

bruk na ul. Mickiewicza, Olsztyn

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Wracamy do tematu, niedawno na ulicy Mickiewicza w Olsztynie dokonano odwiertów. Drogowcy chcą wiedzieć, jaką techniką można odtworzyć bruk, który po każdej zimie wyłania się spod asfaltu. Ten pomysł nie wszystkim olsztyniakom się podoba.

Dyskusję na ten temat na początku tego roku wywołał radny Krzysztof Kacprzycki. Szlifowany i dobrze zachowany bruk został odsłonięty przez ścierający się asfalt na ul. Mickiewicza, m.in. na odcinku od skrzyżowania z ul. Kopernika do skrzyżowania z ul. Dąbrowszczaków.

Komentarze naszych internautów pod tekstem wywołały bardzo duże zainteresowanie. Przeważali zwolennicy zachowania starej nawierzchni. Pół roku po naszej publikacji Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu zajął się sprawą. Niedawno na Mickiewicza drogowcy wykonali kilka odwiertów, które są potrzebne do tworzonej właśnie dokumentacji technicznej. Ta wskaże koszty robót, ale nie tylko.

— Chcemy także dowiedzieć się, jaką technologią odtworzyć bruk i jak utwardzić nawierzchnię — mówi w rozmowie z nami Paweł Pliszka, rzecznik ZDZiT. — Nawierzchnię trzeba umocnić chociażby dlatego, że kiedyś w mieście było mniej samochodów niż dzisiaj.

Mieszkańcy, z którymi rozmawialiśmy, twierdzą, że z brukiem na Mickiewicza nic nie trzeba robić, bo odkryte fragmenty dowodzą, że jest on dobrej jakości.
— Należy zerwać asfalt i odkryć bruk, bo jest ładny — mówi nam Marian Jurak, szef PTTK w regionie. — Poza tym niewiele naszych ulic miało szlifowany bruk. Taki jest od CEiIK-u do granic miasta, ale nikt się nie zdecyduje na jego odsłonięcie.

Przypomnijmy też, że swego czasu asfalt odsłaniał stary bruk także na ul. Kościuszki, ale został zerwany podczas budowy linii tramwajowej.
Drogowcy twierdzą, że samo odsłonięcie starej nawierzchni na Mickiewicza nie wystarczy. Po pierwsze, nie na całej ulicy jest bruk, więc... — ...należałoby go odtworzyć. Poza tym trzeba wykonać podbudowę drogi, jej odwodnienie i przebudować sieci — wyjaśnia Paweł Pliszka.

Dzisiaj nie wiadomo również, kiedy prace na Mickiewicza mogłyby się rozpocząć. W kuluarach mówi się, że inwestycja kosztowałaby nawet 5 mln zł, dlatego prawdopodobnie byłaby prowadzona w kilku etapach. Ponadto podobna dokumentacja jest już gotowa w przypadku ul. Emilii Plater, ale wciąż nie znalazły się pieniądze na odtworzenie bruku.

Nie wszystkim też podoba się pomysł pozostawienia starej kostki na Mickiewicza. — Samochody co prawda nie przejeżdżają tędy z jakąś ogromną prędkością, ale bruk i tak jest głośniejszy niż przejazd samochodu po asfalcie — uważa Krystyna Macharzewska, mieszkanka ul. Mickiewicza. — Mam okna przy tej ulicy, nie jestem już młoda, a latem chciałabym otworzyć okno w domu i mieć trochę spokoju.

Pan Julian natomiast zauważa, że utrzymanie brukowanej drogi jest trudniejsze w utrzymaniu. — Chodzi mi przede wszystkim o odśnieżanie takiej jezdni. No i co, jeśli na przykład konieczny będzie głęboki wykop w tym miejscu? — zastanawia się mężczyzna.

Zwolenników również nie brakuje. Wojciech Mieszkowski, mieszkaniec śródmieścia: — O tym pomyśle czytałem u was już zimą i bardzo mi się podoba ta inicjatywa. Ta ulica to część śródmieścia, którego klimat jest dzisiaj mocno nadszarpnięty, m.in. przez stan dróg — mówi mężczyzna. — Nie powinniśmy też niszczyć naszej historii, więc może warto przeanalizować, czy w części odtworzyć bruk, a w części usunąć delikatnie ten już istniejący i położyć go na nowo.

Do tematu będziemy wracali.
Mateusz Przyborowski
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (27) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. cześć #2268150 | 89.228.*.* 18 cze 2017 07:13

  co za kretyn to wymyślił cofamy siè czy co kiedyś jeździli konno może wrucimy do koni.bryczek i tym podobny..hałas zużyte zawieszenie, nie wspomnę o drodze hamowania

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. JOLA #2267870 | 151.248.*.* 17 cze 2017 15:45

  Kto jechał po ulicach Reszla to zrozumie jaka to tragedia

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. xyz #2267851 | 81.190.*.* 17 cze 2017 15:10

  pomysł beznadziejny wystarczy przejechać się ulicą Curie Skłodowskiej .

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. krystiano #2267847 | 46.112.*.* 17 cze 2017 14:55

  a ja bym na podwórku chciał stadion przed blokiem skoro stomi ubiega się o stadion to ja też chcem wcale gorzej nie gam w piłkę a nawet lepiej

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. archeo #2267820 | 31.0.*.* 17 cze 2017 13:54

  Beton beton wylać na to beton

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (27)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages