środa, 23 października 2019. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Kierowcy w Olsztynie nie wiedzą, jak jeździć po przystanku wiedeńskim?

2017-06-09 20:00:42 (ost. akt: 2017-06-09 19:44:49)

Autor zdjęcia: Krzysztof Kucharczak

Olsztyniacy mówią, że na przystankach wiedeńskich jest coraz bezpieczniej. Ale i tak dosyć często zdarzają się kierowcy, którzy przejeżdżają tuż przed nosami pasażerów wysiadających z autobusu albo tramwaju. Co trzeba wtedy zrobić?

W środę rano Wojciech Grąbczewski jechał tramwajem do pracy. Mężczyzna wysiadał na przystanku „Kętrzyńskiego” przy ul. Kościuszki. To jeden z czterech przystanków wiedeńskich (po raz pierwszy pojawiły się w Wiedniu), jakie powstały w Olsztynie pod koniec 2015 roku wraz z przywróceniem tramwajów.
Taki przystanek to podniesiona jezdnia na wysokości chodnika. Według definicji to „rozwiązanie umożliwia łatwiejsze dojście i wsiadanie do tramwaju oraz spowalnia ruch i zwiększa bezpieczeństwo pieszych”. Mówi o nim także ratuszowy poradnik przygotowany przy okazji uruchomienia tramwajów.

Oto przykłady: „samochód ma obowiązek zatrzymać się, kiedy tramwaj albo autobus wjeżdża na przystanek lub stoi na nim, na taki czas, aby zapewnić pieszym swobodne dojście do tramwaju lub na chodnik. Uwaga! Pojazd musi się zatrzymać nie dalej niż na wysokości ostatniego wagonu tramwaju, również w sytuacji gdy pasażerowie nie wsiadają lub nie wysiadają z tramwaju. Pieszy najważniejszy na przystanku wiedeńskim”.

Tyle teoria. Jednak w środę nasz czytelnik nie mógł od razu wysiąść z tramwaju, ponieważ motorniczy przez kilka sekund nie otwierał drzwi włączając przy tym tramwajowy dzwonek. — Przez przystanek przejeżdżał samochód, za kierownicą siedziała pani z telefonem w ręku — opowiada pan Wojciech. — Jeżdżę tramwajem codziennie i jest to dosyć częsty obrazek.

Podobna sytuacja przytrafiła mu się kilka miesięcy temu na tym samym przystanku. Wtedy motorniczy drzwi otworzył. — Wyszedłem, a tu samochód. Zatrzymałem się przed autem — opowiada mężczyzna. — Pani stwierdziła, że nie mieszka w Olsztynie i tak naprawdę przecież mnie nie rozjechała. Zadzwoniłem na policję, skończyło się mandatem dla kierowcy.

Zdaniem olsztyńskich policjantów, taka reakcja jest właściwa. — Przepisy jasno określają, jak powinien zachować się kierowca przed przystankiem wiedeńskim. Co więcej, kierowca dojeżdżając do przystanku, powinien sprawdzić w lusterku bocznym, czy nie nadjeżdża autobus lub tramwaj — mówi Anna Balińska, oficer prasowy KMP w Olsztynie.

Przez kilka dni odwiedzaliśmy przystanki wiedeńskie i pytaliśmy pieszych, czy czują bezpiecznie, kiedy wychodzą z tramwaju lub kiedy zamierzają do niego wsiąść.

— Kiedy wychodzę, to zawsze najpierw wychylam głowę i patrzę, czy nie nadjeżdża samochód, a dopiero później wychylam nogę — mówi nam około 60-letni mężczyzna.

Inni pasażerowie dodają, że kierowcy jeżdżą zbyt szybko. — Trzeba mieć oczy dookoła głowy, szczególnie kiedy się idzie z małym dzieckiem — przyznaje Anna Gierajska.

Krystyna Makal o mały włos nie została potrącona. — Kierowca odjechał i nawet nie zdążyłam zareagować. Jestem starszą osobą i wolałabym normalne przystanki, na których będę czuła się bezpiecznie — mówi kobieta.

Część pasażerów zauważa jednak poprawę w porównaniu z tym, co było rok temu. — Jest to bezpieczne rozwiązanie, pod warunkiem że kierowcy samochodów zatrzymają się przed przystankiem. Przejeżdżam tędy często i coraz więcej kierowców przestrzega przepisy — mówi pan Janusz.

Ale czasami nerwy puszczają także motorniczym. — Raz byłem świadkiem, kiedy przez przystanek wiedeński przejechał jeden samochód, a po nim drugi. Drzwi od tramwaju zamknięte, pasażerowie nie mogą wyjść. Przed trzecim autem motorniczy wyszedł na wysepkę, poczekał aż kierowca otworzy szybę i powiedział do niego: „No i gdzie się pchasz?!” — wspomina pan Łukasz.

Za przejazd przez przystanek wiedeński, kiedy stoi na nim tramwaj albo autobus, grozi mandat w wysokości 200 zł. Jeżeli natomiast przez takie zachowanie kierowcy pieszy będzie musiał np. odskoczyć albo się cofnąć, policjanci zakwalifikują taki czyn jako zagrożenie ruchu. Wtedy kara będzie kilkaset złotych większa.
mp/kuch
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (82) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. AntyGrzym #2269434 | 88.156.*.* 20 cze 2017 11:08

  Te przystanki tzw. wiedeńskie to największa z możliwych głupot wydumanych przez naszego tramwajarza. Tylko rondo Ofiar i tzw "pętla grzymowicza" dorównuje im głupotą . O tramwajach już nie wspomnę . Ostatnio - wczoraj - chyba tylko cudem udało mi się przy Manhattanie wyciągnąć babcię tak z 70 lat wprost spod kół szaleńca któremu widać się spieszyło. Tak się zastanawiam co jeszcze ten nasz "miszcz" intelektu jeszcze wyduma aby Olsztyn na łopatki położyć .

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Wiedzą wiedzą #2264154 | 178.235.*.* 11 cze 2017 21:21

   tylko mają to w doopie

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. ciotka #2263849 | 11 cze 2017 12:27

   Większość twierdzi że po przystanku wiedeńskim jeździ się po arabsku. To znaczy jak kto chce.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. wiocha .. #2263666 | 188.146.*.* 10 cze 2017 21:50

    kazdy robi swoje ..

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. mnga #2263654 | 88.156.*.* 10 cze 2017 21:04

    piesi mają to samo co kierowcy wydaje im się ,że jak będą stali bliżej tramwaju to wejdą dużo szybciej. Tak samo mają kierowcy myślą ,że jak będą jechać komuś na zderzaku albo jak się wepchną na skrzyżowanie blokując resztę to będą szybciej. Każdy się gdzieś spieszy przy czym większość ma wtedy w dupie resztę

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (82)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages