środa, 20 czerwca 2018. Imieniny Bogny, Rafaeli, Rafała

Studenci UWM za darmo wyremontują dom samotnej matki w Olsztynie

2017-06-10 14:00:00 (ost. akt: 2017-06-10 12:49:37)
studenci

studenci

Autor zdjęcia: archiwum

Studenci z Wydziału Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa UWM pierwszy miesiąc wakacji poświęcą na remontowanie domu samotnej matki. Zrobią to za darmo. Cieszy to szefową ośrodka. A studenci już myślą o kolejnych wyzwaniach.

Dom samotnej matki przy ul. Jagiełły w Olsztynie może przyjąć kilka kobiet. Do ich dyspozycji jest sześć pokoi, kuchnia i dwie świetlice. Teraz mieszka tam sześć matek i tyle samo dzieci. Niebawem w ośrodku pojawi się ekipa remontowa. Odnowi go... za darmo.

Tym św. Mikołajem, który w placówce pojawi się latem są studenci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Realizują oni projekt pod nazwą Workcamp. Jego głównym założeniem jest wspieranie placówek takich właśnie jak domy dziecka czy domy samotnej matki. Młodzi „budowlańcy” zgromadzili już większość materiałów potrzebnych do przeprowadzenia prac. Remont rozpocznie się na początku lipca.

Co się kryje pod nazwą Workcamp?
— To część Programu Rozwoju Zawodowego Młodej Kadry MK Start. Realizuje go Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa — odpowiada Jakub Laskowski, wiceprzewodniczący Koła Młodych PZIiTB, które działa przy Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. — Ten program jest skierowany do młodych ludzi, zrzeszonych w stowarzyszeniu i nie tylko. Ma podnosić kwalifikacje zawodowe i przygotowywać członków stowarzyszenia do wejścia na rynek prac.

W Olsztynie koło związku działa już od wielu lat. Obecnie zrzesza blisko 30 członków. Są to zarówno studenci, jak i młodzi pracownicy uniwersytetu.
— Prace nad projektem rozpoczęliśmy od burzy mózgów — dodaje Jakub Laskowski.

Potem były konsultacje z pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Olsztynie. Wszystko po to, żeby wybrać placówkę najbardziej potrzebującą wsparcia.

— MOPS wskazał nam trzy takie miejsca. Spotkaliśmy się z ich kierownikami, żeby wstępnie ocenić ich stan techniczny i potrzeby remontowe. Po wielu rozmowach i przemyśleniach wybraliśmy w końcu Ośrodek Wsparcia dla Matek z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży przy ulicy Jagiełły 5 — opowiada Laskowski.
Zadowolenia ze zbliżającego się remontu nie ukrywa Elżbieta Sieheń-Kopyść, zastępczyni dyrektora MOPS. — Jesteśmy zadowoleni z propozycji i decyzji studentów — zapewnia.

I dodaje: — Mam nadzieję, że współpraca nie zakończy się tylko na tej jednej placówce, ale uda się również pomóc innym ośrodkom.
Ponad trzydziestu budowlańców ochotników, którzy zaoferowali swoją pomoc, położy w pokojach nową sieć elektryczną, wymieni podłogi oraz wyrówna i odmaluje ściany i sufity.

— Materiały budowlane pozyskaliśmy od producentów, dostawców i hurtowni — mówią członkowie koła.
Nie wszystko udało się jednak zebrać. Potrzebny jest jeszcze osprzęt elektryczny i kable. Dlatego studenci prowadzą specjalną zbiórkę pieniędzy.

— Niestety, na razie odzew jest niewielki. A musimy zebrać jeszcze kilka tysięcy złotych. Liczymy na to, że jednak pojawią się wpłaty i dzięki temu zrealizujemy całe to zamierzenie — ma nadzieję Jakub Laskowski.

Choć to dopiero pierwsza tego typu inicjatywa, którą zrealizują studenci z Olsztyna, ci już myślą o kolejnych edycjach.

— Jeśli wszystko się powiedzie, zamierzamy kontynuować projekt Workcamp w Olsztynie i powiecie i namawiać do uczestnictwa w nim coraz więcej osób — dodaje Jakub Laskowski.
kuch
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. zed #2263812 | 81.190.*.* 11 cze 2017 11:16

  Najbardziej podoba mi się tekst: "Ten program jest skierowany do młodych ludzi, zrzeszonych w stowarzyszeniu i nie tylko. Ma podnosić kwalifikacje zawodowe i przygotowywać członków stowarzyszenia do wejścia na rynek prac". Uczycie ich by pracowali za darmo? Mają chodzić i zbierać pieniądze a potem jeszcze pracować przy remontach? WTF? Moim zdaniem wolontariat jest jednym z najgorszych wynalazków dzisiejszych czasów, ponieważ wykorzystuje się pracowitość, idealistyczne podejście do życia i właściwie naiwność młodych ludzi. http://natemat.pl/122825,wolontariat-c zy-studia-za-granica-gwarantuja-prace-to -mit-pracodawcy-wcale-nie-cenia-tego-w-c v

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. SAMOTNA 3* 500+ #2263751 | 195.136.*.* 11 cze 2017 08:51

   SUPER

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Lans #2263719 | 79.184.*.* 11 cze 2017 01:54

   Na zdjęciu zamiast studentów realizujących program pomocowy reklamują się wszyscy dziekani wydziału. Rozumiem, że w ramach tej reklamy każda osoba z szacownego grona dziekanów wesprze finansowo to przedsięwzięcie z prywatnego budżetu. Wówczas byłoby to uczciwe zachowanie.

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Trzeba poczekać co #2263691 | 83.6.*.* 10 cze 2017 23:12

   za darmoszkę będą chciały zrobić co ładniejsze studentki. Może być ciekawie i przyjemnie ;-))

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. ? #2263680 | 82.69.*.* 10 cze 2017 22:41

   Dlaczego nie arbeit camp

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (12)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages