środa, 16 października 2019. Imieniny Ambrożego, Florentyny, Gawła

Specjalna aplikacja ułatwi życie rowerzystom w Olsztynie?

2017-06-09 08:47:48 (ost. akt: 2017-06-09 15:11:15)
Zdjęcie jest ilustracją do treści

Zdjęcie jest ilustracją do treści

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

„Rowerowy Olsztyn” to projekt zintegrowany zgłoszony do V edycji OBO przez grupę Olsztyn 2.0. To aplikacja, która miałaby pomóc rowerzystom w mieście.

Olsztyn 2.0 to grupy aktywnych, młodych działaczy z Olsztyna, którzy chcą zmienić wizerunek i postrzeganie miasta przez jego mieszkańców. Grupa powstała w 2015 r., kiedy jej członkowie zaczęli realizować projekt pod tym samym tytułem. W ten sposób wystartowali w ogólnopolskiej olimpiadzie „Zwolnieni z teorii".

Po konkursie młodzi aktywiści nie zakończyli swojej działalności. Od dwóch lat pracują nad zmianą wizerunku Olsztyna jako nudnego miasta. Tym razem zgłosili do olsztyńskiego budżetu obywatelskiego swój wniosek „Rowerowy Olsztyn”. To aplikacja, która ma ułatwić rowerzystom odkrywanie ciekawych szlaków. Ale nie tylko.

— W Olsztynie jest całkiem niezła infrastruktura dla rowerzystów, ale jest mało informacji na jej temat. Gdybym przyjechał do Olsztyna jako turysta i chciał się gdzieś przejechać, to nie wiedziałbym gdzie — mówi Patryk Jarmakowicz, jeden z pomysłodawców aplikacji. — Trasy rowerowe nie są dobrze rozreklamowane, a przecież są fajne i jest ich sporo. Mamy też coraz lepszą infrastrukturę dodatkową, taką jak punkty serwisowe, gdzie można samodzielnie coś zrobić. O tym też przydałaby się dobra informacja.
Założenia pomysłodawców idą jeszcze dalej. Chcieliby oni, żeby aplikacja wprowadziła elementy gry.

— Rowerzyści mogliby rywalizować ze sobą, np. kto przejechał więcej tras, i zbierać za to punkty — wyjaśnia Patryk. — Chcemy też wyposażyć aplikację w funkcję zgłaszania m.in. usterek służbom. Jesteś gdzieś i widzisz stertę śmieci? Wystarczy, że zrobisz zdjęcie i skorzystasz z aplikacji. To zajmuje tylko chwilę, a dzięki przygotowanemu dla służb narzędziu online od razu dostawaliby oni informację wraz z lokalizacją. To naprawdę usprawniłoby czyszczenie tego w Olsztynie.

O tym, czy projekt „Rowerowy Olsztyn” przeszedł weryfikację ratusza, dowiemy się 23 czerwca. Wtedy zakończy się sprawdzanie wniosków.
— Mamy nadzieję, że przedstawiliśmy to wszystko na tyle racjonalnie, że wniosek przejdzie ocenę merytoryczną. Jeśli trzeba będzie coś zmienić, to jesteśmy otwarci na współpracę z urzędem — zapowiada Patryk.
Szacowany koszt wykonania aplikacji to 39 800 zł. Aplikacja dla użytkowników miałaby być darmowa.

Jeśli także chcecie opowiedzieć nam o swoim projekcie, piszcie na adres e.zdancewicz@gazetaolsztynska.pl, a my przedstawimy go na łamach „Gazety Olsztyńskiej”.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (20) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Strava i Endomondo #2263478 | 88.156.*.* 10 cze 2017 13:46

  Piszę to już drugi raz, bo nie wiem po co takie pomysły są lansowane, podczas gdy podobne aplikacje już są, za darmo, trzeba tylko poszukać i no oczywiście jeździć rowerem w praktyce ;-) To byłoby jedne z najsłabiej wydanych 300 tys. zł.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Pan Wiesio #2263191 | 86.29.*.* 9 cze 2017 21:21

  Zamiast aplikacji ja zapytam, kto tak ładnie spierdo.ił przejazd dla rowerów vis a vis szubienic-urząd wojewódzki (Piłsudskiego-Kopernika)? Ten piękny 10cm krawężnik idealnie ułatwia przejazd rowerem.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Dobry gospodarz #2263100 | 176.221.*.* 9 cze 2017 18:44

   nie ma pieniędzy na fanaberie, ale zawsze ma na zaspokojenie istotnych potrzeb. Adresuję do ratuszowych urzędników marnotrawiących grosz publiczny na tego typu pomysły....

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. A te punkty po co zbierać? ;) #2263094 | 178.235.*.* 9 cze 2017 18:36

    Może liepj grzyby?

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. GMO #2263088 | 89.228.*.* 9 cze 2017 18:25

    głowa boli od tego zbierania punktów, wszędzie tylko punkty i punkty, małolatom niedługo pedały będą się plątać jak na komórze apki nie odpalą

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (20)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages