Najciekawsze projekty budżetu obywatelskiego. Promower, Łynoport i zestaw spadochronowy dla miasta

2017-06-06 19:30:09(ost. akt: 2017-06-06 19:35:31)
Zdjęcie jest ilustracją do treści

Zdjęcie jest ilustracją do treści

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Trwa weryfikowanie przez Ratusz wszystkich wniosków złożonych do piątej edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. W piątek 23 czerwca dowiemy się, które z ponad 170 projektów zostały zaakceptowane i na które można będzie głosować. Zanim to jednak nastąpi, przedstawiamy listę 10 najciekawszych pomysłów na projekty zintegrowane. Który podoba wam się najbardziej?
W tegorocznej edycji OBO czeka 3,73 mln zł: 1,2 mln na projekty zintegrowane i 2,53 mln zł na projekty osiedlowe (po 110 tys. zł na każdy). Które projekty zostaną sfinansowane z tych pieniędzy? To się okaże już wkrótce. Do 23 czerwca Urząd Miasta w Olsztynie będzie sprawdzał złożone wnioski, a te, które przejdą ocenę formalna i merytoryczną zostaną poddane do głosowania.

Głosowanie odbędzie się dniach 25.09 - 08.10. Wyniki poznany 24 października.

Poniżej przedstawiamy listę 10 najciekawszych projektów zintegrowanych. W tej edycji złożono ponad 50 wniosków na te projekty.

1. Promower (koszt 300 tys. zł)

Jest to pierwszy w Polsce ręcznie napędzany prom wodny, przeznaczony do przewozu osób i rowerów. Ma on połączyć dwa brzegi jeziora Ukiel w najwęższym miejscu (tzw. Przesmyku) tworząc 7 kilometrową pętlę tras pieszo-rowerowych wokół Centrum Rekreacyjno-Sportowego Ukiel. Jak czytamy w opisie projektu, promower ma być "wizytówką Olsztyna" i "zapewnić mu dodatkową reklamę i promocję turystyczną jeziora Ukiel". Ma to być także "w pełni przyjazne środowisku rozwiązanie techniczne, polegające na ręcznym napędzie i holowaniu promu po linie poprowadzonej na dnie jeziora zapewni możliwość bezkolizyjnej żeglugi na jeziorze".

Projekt jest zgodny z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego.

2. Łynoport - port kajakowy w Parku Centralnym (koszt 300 tys. zł)

Łynoport to przystań kajakowa z pływającymi pomostami dla 10 kajaków, usytuowana w zatoczce połączonej kanałem z Łyną w Parku Centralnym.
Łynoport ma ożywić Park Centralny i być idealnym miejscem na odpoczynek podczas spływu czy też organizację pikniku. "Będzie niewątpliwą atrakcją turystyczną przyciągającą zarówno kajakarzy, jak i spacerowiczów. Łynoport wpisuje się w kontekst historyczny. W tym miejscu przed wojną istniały porty rzeczne do rozładunku tratw z drewnem" - przekonują pomysłodawcy.

3. Podniebny Olsztyn - zestaw spadochronowy do reklamowania miasta (koszt 40 tys. zł)

Projekt zakłada zakup reklamującego miasto zestawu spadochronowego, w którym główna czasza spadochronu ma stanowić nośnik hasła i/lub grafiki promocyjnej Olsztyna.
"Skoki spadochronowe są bardzo widowiskowe i wyróżniają się spośród innych dyscyplin sportowych, w głównej mierze przez swoją wyjątkowość. Wiele podmiotów komercyjnych wykorzystuje czasze spadochronów jako nośnik logo firmy, kilka miast w Polsce również zdecydowało się na tego typu promocję (Leszno, Wrocław, Mielec). Zaletą takiego nośnika reklamy jest to, że lądowanie skoczka spadochronowego na spadochronie z napisem promującym „Olsztyn” zawsze pozostanie w pamięci oglądających, jak również – co ma w dzisiejszych „multimedialnych czasach” ogromne znaczenie – pojawi się na wielu zdjęciach i materiałach video" - argumentują pomysłodawcy.

Podmiotem wskazanym do użytkowania spadochronu byłby Aeroklub Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, który posiada wśród swoich członków skoczków, którzy mają odpowiednie uprawnienia i doświadczenie, aby wykonywać skoki spadochronowe w tzw. teren przygodny (czyli np. na stadiony piłkarskie, festyny, zawody sportowe, gdzie wystarczy stosunkowo niewielki obszar terenu, aby bezpiecznie wykonać taki skok).

4. Aplikacja rowerowy Olsztyn (koszt 39 800 zł)

Aplikacja umożliwiająca olsztyńskim rowerzystom tworzenie i odkrywanie szlaków i zdrową rywalizację między mieszkańcami czy też znalezienie punktów przydatnych rowerzystom jeżdżącym po naszym mieście (stojaki, serwisy).

5. Huśtawka na czekanie. Huśtawki na przystankach (koszt 300 tys. zł)

Pomysł polega na zamontowaniu na olsztyńskich przystankach (wybranych, tam gdzie jest to możliwe) prostych, sznurkowych huśtawek. W uzasadnieniu czytamy, że jest to dobry sposób na brak zajęć brak zajęć podczas oczekiwania na autobus lub tramwaj.

6. Centra spotkań i wypoczynku w stylu rzymskim (koszt 85 tys. zł)

Czyli miejsca wypoczynkowe dla mieszkańców. Miałyby się znaleźć w parkach, na terenach zielonych, nad rzeką i nad jeziorami. Miałyby formę drewnianych podestów z baldachimem. Byłoby to zadaszone miejsce, w którym można by czytać książki, grać czy też po prostu rozmawiać ze znajomymi... na leżąco.

7. Psia strefa - miejski wybieg dla psów (koszt 300 tys. zł)

„Psia strefa” — położona na Osiedlu Mazurskim — składałaby się z trzech części: parkingu, ogrodzonego terenu przeznaczonego do spacerów, psich zabaw, swobodnego biegania, ćwiczeń sprawnościowych oraz ścieżki łączącej parking i miejsce wybiegu. Wjazd na parking miałby znaleźć się od strony pętli autobusowej.

8. Druga strona Łynostardy (koszt 300 tys. zł)

Projekt zakłada uporządkowanie i zagospodarowanie terenu prawego brzegu Łyny między ul. Obrońców Tobruku a ul. Marii Grzegorzewskiej. Zakres prac powinien objąć m. in. uporządkowanie podłoża na polanę rekreacyjno-wypoczynkową wyposażoną w ławki, tarasy drewniane, leżaki, hamaki, stworzenie plaży nadrzecznej oraz powstanie traktu pieszo rowerowego o nawierzchni mineralnej, łączącego ul. Obrońców Tobruku z ul. Marii Grzegorzewskiej.

9. Lokalny musical „Smętek i Kłobuk” (koszt 300 tys. zł)

Musical „Smętek i Kłobuk” zostałby wystawiony na scenie Centrum Edukacji i Informacji Kulturalnej. W jego realizacji wzięliby udział twórcy spoza Warmii i Mazur oraz z Olsztyna. Wykonawcami mają być uczniowie szkół ponadpodstawowych, w tym także niepełnosprawna młodzież.

10. Lodowisko na Starym Mieście (koszt 300 tys.)

Atrakcja składałaby się z podestu, maszyn chłodzących, band i budki z wypożyczalnią łyżew i stanęłaby np. na Targu Rybnym.


Zachęcamy mieszkańców do podzielenia się z nami pomysłami do budżetu albo już gotowymi projektami. Piszcie na adres: e.zdancewicz@gazetaolsztynska.pl, a my przedstawimy go czytelnikom „Gazety Olsztyńskiej”.

Komentarze (20) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Kibic Stomilu #2272335 | 2.102.*.* 24 cze 2017 17:16

    Moje marzenie .zobaczyc arbuza hustajacego sie na hustawce na przystanku

    odpowiedz na ten komentarz

  2. SPOSTRZEŻENIE #2262256 | 195.136.*.* 8 cze 2017 13:20

    OLSZTYN TO OBSZCZANA WIOCHA DZIURAWE CHODNIKI ,STARÓWKA ROZPIERDOLONA KAMIENICE SIĘ SYPIĄ ,PEŁNO RZYGOWIN NA TEJ PSEUDO STARÓWCE MENELI TURYŚCI ZACZEPIANI PRZEZ MENELI NAGMINNIE POLICJI NIEMA POCHOWANA . NIE WSPOMNĘ O DWORCU WIECZNIE ŚMIERDZĄCYM MENELAMI I SZCZOCHAMI . A DROGI I KULTURA JAZDY TO JUŻ MAKABRA .

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

  3. endomondo Panie! #2262214 | 83.12.*.* 8 cze 2017 11:55

    Endomondo i Strava. Po co kolejna aplikacja, w dodatku tylko "olsztyńska"? Bez sensu. Najsensowniej brzmią system roweru miejskiego, prom przez przesmyk Krzywego i port kajakowy w centralnym.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  4. pruski dziad #2262018 | 46.230.*.* 8 cze 2017 00:48

    Przystan kajakowa to najlepszy pomysl. Najgorszy to aplikacja rowerowa

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  5. lulu27 #2261621 | 89.228.*.* 7 cze 2017 13:20

    nie ma "Połatamy dziury w Centrum"

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    Pokaż wszystkie komentarze (20)
    2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5