Piątek, 25 maja 2018. Imieniny Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

Taksówkarze w Olsztynie będą protestować przeciwko Uberowi. Mimo tego, że nie działa w Olsztynie

2017-06-02 19:32:22 (ost. akt: 2017-06-02 17:32:47)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

W samo południe w poniedziałek olsztyńscy taksówkarze przejadą ulicami miasta w akcji protestacyjnej. Przejazd ma zakończyć się wręczeniem wojewodzie kopii petycji w sprawie nowych przewoźników internetowych. Przewoźnikom chodzi o gest solidarności z kolegami z innych miast, którzy mocno odczuwają konkurencję, nielegalnego ich zdaniem, Ubera.

Taksówkarze z Olsztyna dołączają do wojny z Uberem, choć ten oficjalnie w Olsztynie nie działa. W poniedziałek 5 czerwca w większości miast w Polsce odbędą się przejazdy protestacyjne taksówkarzy. W ten sposób przewoźnicy chcą zwrócić uwagę na nielegalne i nieuczciwe ich zdaniem platformy do przewozu pasażerów. Akcja protestacyjna w Olsztynie będzie połączona z akcjami w innych miastach. W stolicy Warmii i Mazur protest zakończy się wręczeniem petycji wojewodzie Arturowi Chojeckiemu. Petycja tej samej treści, zostanie wręczona premier Beacie Szydło.

Choć olsztyńscy taksówkarze o tym oficjalnie nie mówią, głównym powodem jest działalność Ubera. Czyli przewoźnika, który cały przewóz załatwia przez internet. Pasażerowie w telefonie widzą całą najkrótszą trasę i cenę jaką zapłacą za dojazd. Płatność odbywa się bez gotówki, wszystko przez aplikację. — Uber to spora konkurencja dla "złotówek", dlatego budzi tyle emocji. Dziwi mnie tylko, dlaczego taksówkarze nie jednoczą się tak ochoczo, jeżeli chodzi o poprawę przejrzystości tras czy ceny za przejazd. Jeżeli zamiast walczyć z Uberem wzięli z niego przykład nie byłoby problemów. — mówi jeden z kierowców Ubera z południa Polski.

Kierowcy Ubera nie muszą wyrabiać licencji taksówkarskiej, montować w autach taksometrów, specjalnych oznaczeń czy kas fiskalnych. I to według taksówkarzy jest kością niezgody w całej sytuacji. — Widzi pan, u mnie wszystko jest legalne, taksometr, stawka na szybie. Wie pan z kim jedzie i ma pewność, że dojedzie na miejsce. Wszystkie wymogi, które musimy spełnić kosztują, kogut na dachu, taksometr, kasa fiskalna i opłata dla korporacji. Wszystko to wliczone jest w cenę przejazdu, konkurujemy tylko tym co zostaje dla kierowcy. Teraz są zupełnie inne czasy niż kiedyś, trzeba mocno się narobić, aby zarobić na taksówce. A takie cwaniaki, to obchodzą przepisy boczkiem, oskarżając nas o nieuczciwość. Rząd powinien się tym zająć — powiedział nam jeden z lokalnych taksówkarzy.

W wojnie między taksówkarzami, a kierowcami Ubera starć nie brakuje. Jedni na drugich nasyłają policję i inspekcję transportu drogowego, pojawiają się nawet chwyty poniżej pasa i ustawki na kierowców. Ale to nie tylko problem w Polsce. Takie same scenariusze pojawią się na całym świecie.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (57) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Inspektor #2268779 | 185.83.*.* 19 cze 2017 11:32

  Zobaczcie to: https://www.youtube.com/watch?v=KUqePbN0 YSo - Próba zatrzymania kierowcy Ubera przez Taxi

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. dfghj #2261428 | 188.114.*.* 7 cze 2017 08:58

  hmmm

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. sk53 #2259637 | 81.190.*.* 4 cze 2017 18:40

  Współczuję redaktorowi ale publikowanie nieprawdy powinno być karalne. W poniedziałek 5 czerwca w Olsztynie nie będzie żadnej demonstracji, żadnych przejazdów, żadnego strajku.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. speed #2259522 | 81.190.*.* 4 cze 2017 13:47

  jak skończę odsiadkę też będę woził ludzi w uberze,koniec z dyskryminacją ludzi po wyrokach.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Darek #2259164 | 94.254.*.* 3 cze 2017 16:56

   Czemu skoro tak wszyscy narzekacie na taxi w Olsztynie nie otworzy cie nowej korporacji?

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   Pokaż wszystkie komentarze (57)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages