Poniedziałek, 28 maja 2018. Imieniny Augustyna, Ingi, Jaromira

Huśtawki na przystankach i kino pod chmurką. Są nowe wnioski do budżetu obywatelskiego

2017-05-31 07:01:00 (ost. akt: 2017-05-30 17:10:28)
Na targu Rybnym miałoby powstać lodowisko.

Na targu Rybnym miałoby powstać lodowisko.

Termin składania wniosków do piątej edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego upływa 4 czerwca. Dotychczas zgłoszono prawie 60 projektów! Ponad 20 to projekty zintegrowane, reszta to projekty osiedlowe.

Brzmi ostatni dzwonek, nawołujący do złożenia projektu w piątej edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Dotychczas do ratusza wpłynęło prawie 60 wniosków. Większość z nich to projekty osiedlowe. Mieszkańcy najczęściej wnioskują o remont czy budowę chodnika w konkretnym miejscu na osiedlu, oświetlenie ulicy albo budowę przejścia pomiędzy konkretnymi ulicami.
Jednak w tegorocznej edycji OBO nie brakuje też pomysłów na projekty zintegrowane. Tych mieszkańcy na razie zgłosili 23. Aneta Szpaderska, dyrektor Biura Komunikacji i Dialogu Obywatelskiego Urzędu Miasta podkreśla, że popularność budżetu obywatelskiego należy mierzyć nie w liczbie zgłoszonych wniosków, a w ich jakości i pomysłowości.

— Przede wszystkim trudno jest porównywać popularność piątej edycji OBO do lat poprzednich, ponieważ po raz pierwszy możemy składać wnioski przez internet — tłumaczy Szpaderska. — Pamiętajmy też, że budżet partycypacyjny to nie jest wyścig: kto złoży więcej. Jeśli ludzie z jakiegoś osiedla mówią, że chcą dalej robić ścieżkę rowerową, to z tego osiedla będzie jeden wniosek, a nie piętnaście. Czy to znaczy, że jest gorzej niż w ubiegłym roku? Nie! Jest lepiej, bo mieszkańcy spotkali się i wspólnie coś ustalili — dodaje.
W poprzednich edycjach ponad 90 proc. wniosków wpływało w ostatnim dniu zgłaszania projektów. Jak będzie w tym roku?

— Namawiamy, by zrobić to wcześniej, ale przyjmiemy każdy wniosek. Nawet taki złożony pocztą i wysłany 4 czerwca o 23.30 — mówi Aneta Szpaderska. Jednym z projektów, który w tym roku zaskoczył Urząd Miasta, jest „Huśtawka na czekanie”. Polega na zamontowaniu na wybranych olsztyńskich przystankach prostych huśtawek. Ma to umilić podróżnym czas oczekiwania na tramwaj lub autobus. Jego planowy koszt to 300 tys. zł.

— Trudny w realizacji, ale jaki świeży, ciekawy i zaskakujący! — ocenia Szpaderska. I wylicza: — Są też propozycje dla naszych ukochanych czworonogów, festiwale, projekty dotyczące urządzania zieleni, sportowe i tradycyjnie małe, ale bardzo ważne dla lokalnej społeczności projekty inwestycyjne — mówi.

„Huśtawka na czekanie” to jeden ze zgłoszonych dotychczas projektów zintegrowanych. Wśród tych projektów znalazły się też m.in. takie pomysły jak: Festiwal Foodtruck, młodzieżowe kino pod chmurką, mobilna biblioteka plenerowa, lodowisko na starówce, czy specjalne centra spotkań i wypoczynku... w stylu rzymskim. Te ostatnie to miejsca wypoczynkowe, które znalazłyby się w parkach i na terenach zielonych. Byłby to drewniane podesty z baldachimami, idealne do odpoczynku na leżąco. Planowy koszt inwestycji to 85 tys. zł.
Znacznie więcej, bo 300 tys. zł kosztowałoby zrobienie na Starym Mieście sezonowego lodowiska. Atrakcja składałaby się z podestu, maszyn chłodzących, band i budki z wypożyczalnią łyżew i stanęłaby np. na Targu Rybnym.
Z kolei za 130 tys.zł. wykonane mogłoby zostać kino pod chmurką. Wnioskodawcy nie wskazują jego potencjalnej lokalizacji. W uzasadnieniu projektu czytamy za to, że „będzie to ciekawe rozwiązanie na nudne wieczory” oraz, że „brakuje takiej rozrywki w Olsztynie”.

Wszystkie zgłoszone projekty znajdują się na stronie https://glosujobo.olsztyn.eu/projekty. Tam można także złożyć swój wniosek. Przypominamy, że propozycje do budżetu obywatelskiego może zgłosić każdy mieszkaniec Olsztyna, który skończył 13 lat. Głosowanie na pomysły odbędzie się na przełomie września i października. Zwycięskie projekty poznamy 24 października.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (19) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. stara baba #2257193 | 78.88.*.* 1 cze 2017 07:10

  Oby tylko więcej ławek z metalową obwódka nie robili, jak w centrum. Chciałabym,zeby projektant i zatwierdzający ten projekt posiedział na takiej ławeczce po 15 min dziennie. Może by zakuty łby zaczęły myśleć, kiedy du-y by podmarzły.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Marnowanie pieniedzy na głupoty #2257056 | 88.156.*.* 31 maj 2017 21:37

   Co za głupy rządza to sie w głowie nie mieści

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Ciekawe ile kosztował Festyn Jakubowo #2257055 | 88.156.*.* 31 maj 2017 21:35

   i kto sie obłowił. To było żałosne ..........

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Rafik #2257052 | 89.228.*.* 31 maj 2017 21:34

    To będzie można z huśtawek wskakiwać do autobusu. Gorzej, jeśli kierowca zamķnie drzwi.

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. Taki tam #2256684 | 88.156.*.* 31 maj 2017 14:01

    Sugerował bym przy każdym przystanku mini rondo albo jeszcze lepiej Rondo Turbinowe im. Ofiar Pietrka G. pobudować . O betonowaniu dziurawych ulic i chodników już nie wspomnę

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (19)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages