Niedziela, 20 maja 2018. Imieniny Bazylego, Bernardyna, Krystyny

Kolejowa rewolucja w Olsztynie. Przetargi i otwarcie dworca

2017-05-30 08:00:00 (ost. akt: 2017-05-30 10:17:08)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

PKP zapewnia, że przetarg na projekt dworca kolejowego zostanie ogłoszony do końca czerwca. Jednak przyszłość obiektu nie jest jeszcze przesądzona, bo olsztyńskie stowarzyszenia przygotowują zażalenie na decyzję konserwatora zabytków.

Przetarg na projekt dworca kolejowego w Olsztynie miał zostać ogłoszony w marcu. PKP musiało się jednak wstrzymać, bo w tym czasie trzy olsztyńskie stowarzyszenia wystąpiły do wojewódzkiego konserwatora zabytków z wnioskiem, by dworce kolejowy i autobusowy wpisać na listę zabytków.
Jeśli tak by się stało, kolejarze musieliby kompletnie zmienić założenia projektowe. Spółka chce bowiem zburzyć stary budynek i w jego miejsce wybudować nowy. W ubiegłym tygodniu konserwator stwierdził jednak, że społecznicy nie określili wystarczająco interesu społecznego, by móc wszcząć postępowanie w sprawie wpisania dworców na listę zabytków.

Drzwi przed PKP otworzyły się więc na nowo. — Wspólnie z PKP PLK kończymy przygotowywać postępowanie na wykonanie dokumentacji projektowej. W fazie końcowej jest również opracowanie studium wykonalności, przetarg zostanie ogłoszony do końca czerwca — zapewnia w rozmowie z nami Maciej Bułtowicz z Biura Komunikacji i Promocji PKP SA.

Nie oznacza to jednak, że przyszłość dworców jest przesądzona. Jak informowaliśmy, autorzy wniosku, który odrzucił konserwator, czyli Forum Rozwoju Olsztyna, olsztyński oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich i warmińsko-mazurski oddział Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków przygotowują do ministra kultury zażalenie.

Inwestycja może więc znowu się opóźnić, ale Maciej Bułtowicz przypomina: — W trakcie konsultacji, które odbyły się przy okazji warsztatów, przedstawiciele różnych środowisk nie postulowały pozostawienia obecnego budynku.
Jak się również dowiedzieliśmy, spółka zamierza pozostawić niektóre elementy obecnego dworca kolejowego i przeprowadzić ich renowację. — Chcemy zachować m.in. elementy wiat peronowych i wkomponować je w nowy projekt — wyjaśnia Maciej Bułtowicz.

Przypomnijmy, że według planów oprócz nowego dworca zostaną przebudowane perony, nad którymi powstanie kładka łącząca dworzec z Zatorzem. Inwestycja ma kosztować ok. 130 mln zł, 100 mln stanowi wkład własny PKP, a resztę dołoży Ministerstwo Rozwoju. Wbicie pierwszej łopaty zaplanowano na jesień 2018 r.
Na szybkiej realizacji inwestycji zależy również miastu, ponieważ przy dworcu powstanie węzeł przesiadkowy i przebudowana zostanie ul. Partyzantów od ronda Bema do ul. Lubelskiej. Wczoraj urzędnicy otworzyli koperty z ofertami. Złożyło je pięć firm. Najniższą cenę zaoferowała Skanska — nieco ponad 22,9 mln, zaraz za nią jest Balzola — 23,8 mln zł. Najdrożej wykonanie zadania, za 32,1 mln zł, wycenił Budimex.

Gdy ważą się losy Dworca Głównego, dobiega budowa Dworca Zachodniego. Oprócz nowego budynku zamontowano pochylnię dla osób niepełnosprawnych, z myślą o niewidomych zainstalowano ścieżki prowadzące i tyflograficzną, czyli z wypukłościami, mapę obiektu, a specjalne pętle indukcyjne pomogą osobom niesłyszącym zrozumieć komunikaty.Wokół dworca powstaną nowe ławki i parking. Obecnie trwa m.in. obróbka balustrad przy schodach i prace związanie z nasadzeniami zieleni. Koszt tej inwestycji wynosi 3,5 mln zł, prace mają się zakończyć 11 czerwca.Mateusz Przyborowski
m.przyborowski@gazetaolsztynska.pl


Chcesz zadać pytanie autorowi? >>> Skontaktuj się z nim na Facebooku
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (48) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. sloik z Kurpii #2257943 | 2.102.*.* 1 cze 2017 22:24

  Nie,nie.To nie Mlawa czy Chorzele to Olsztyn

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. haha #2256893 | 178.235.*.* 31 maj 2017 18:52

  DZIŚ CHCECIE ŻEBY WYBURZYLI ALE JAK POSTAWIĄ WAM KURNIK NA MIARĘ MIASTA POWIATOWEGO TO BĘDZIECIE INACZEJ ŚPIEWAĆ

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Olsztyniak #2256418 | 31 maj 2017 09:34

   Najwięcej miesza tu Stowarzyszenie Obrońców Dekady (czyli "stowarzyszenie rozwojowe", doskonale wiedzą, że konkurencja może im wyrosnąć pod nosem i bronią się ile mogą. Torpedowali poprzedni projekt Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego, teraz robią to samo broniąc bezwzględnie JEDEN Z NAJBRZYDSZYCH DWORCÓW W POLSCE, postkomunistyczny moloch nadający się tylko do rozbiórki. Jak nie wiadomo o co chodzi to wiadomo o co chodzi...

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Z okolicy #2256394 | 80.52.*.* 31 maj 2017 08:51

   Bardzo ładny, dobre wrażenie zrobi na przyjezdnych, byle dalej na główny nie pojechali. Oby nie został zniszczony za szybko, szczególnie obawiam się graficiarzy.

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Turysta.. #2256382 | 37.248.*.* 31 maj 2017 08:22

   ..W Olsztynie macie najbrzydszy budynek dworca w północnej Polsce. Naprawdę! Jak go pozostawią to będę omijał tę część miasta z daleka!

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (48)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages