Poradnik. Jak wybrać i położyć panele podłogowe

2017-05-26 12:53:26(ost. akt: 2017-05-26 12:57:45)   Artykuł sponsorowany
Panele podłogowe to najpopularniejsze rozwiązanie na wykończenie lub remont mieszkania, sklepu czy biura. Są ładne, praktyczne, wytrzymał i łatwe w montażu. Nie wymagają też specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych czy konserwacji.
Łatwe w utrzymaniu
Panele podłogowe wykonane z nowoczesnych laminatów utrzymują przez wiele lat atrakcyjny wygląd bez stosowania specjalnych dodatkowych zabiegów jak np. olejowanie, woskowanie, cyklinowanie czy lakierowanie. Pielęgnacja paneli ogranicza się do odkurzenia i umycia zwykłą wodą. Pamiętajmy przy tym, aby mop czy szmata były dobrze wyciśnięte.

Możesz sam, możemy my
Panele można położyć samodzielnie. Wystarczy tylko zastosować się do instrukcji podanej przez producenta.

- Jeśli jednak nie mamy czasu lub umiejętności stolarskich, wystarczy przyjść lub zadzwonić do sklepu, a my już wszystkim się zajmiemy — mówi Kacper Bigda z Ekomat w Olsztynie. - Na życzenie klienta przyjedziemy do jego domu, zrobimy potrzebne pomiary, pomożemy dobrać odpowiednie panele oraz inne niezbędne elementy - dodaje nasz ekspert.

Dobre sklepy z panelami oferują kompleksową obsługę, w skład której wchodzi: wykonanie pomiarów powierzchni, doradztwo przy wyborze paneli i elementów wykończenia (listwy przypodłogowe, łączniki), przygotowania podłoża, położenia podkładu i samych paneli.

Są jednak osoby, które chcą wszystko zrobić same. Od czego powinny zacząć?

MIEJSCE
Kuchnia, salon, przedpokój, sklep, szkoła, urząd... kluczowe jest dostosowanie rodzaju paneli do ich przeznaczenia.

— Tam, gdzie panuje duże natężenie ruchu polecane będą panele odznaczające się dużą odpornością na ścieranie, wilgoć i uszkodzenia mechaniczne - mówi Marian Kosiniak, ekspert Ekomat w Olsztynie. - Mamy pięć klas ścieralności, które oznaczone są symbolami od najniższej AC1 do najwyższej AC5. Im wyższa cyfra, tym większa wytrzymałość na ścieranie. Jeśli więc chcemy kupić panele do sklepu czy biura szukajmy paneli oznaczonych symbolem AC5 – dodaje nasz ekspert.

Panele AC5 możemy oczywiście położyć także w salonie, jednak do pomieszczeń mieszkalnych częściej wybierana jest klasa AC4. Do wyboru mamy też szeroką paletę kolorów i wzorów. Warto też wiedzieć, że są kolekcje, w których listwy przypodłogowe są dedykowane pod konkretny panel.

GRUBOŚĆ
Ważna jest także grubość panela. Im jest grubszy, tym lepszy, bardziej odporny na uszkodzenia i odkształcenia. Dobre jakościowo panele zaczynają się od 8 mm grubości. — Grube panele (np. 10, 12 mm) dedykowane są do pomieszczeń przemysłowych, korytarzy, miejsc intensywnie eksploatowanych – przypomina nasz ekspert. - Omówione parametry (klasa ścieralności i grubość) mają też wpływ na cenę produktu. Im panel mocniejszy (AC5) i grubszy (12 mm), tym wyższa cena. W przypadku ogrzewania podłogowego najlepiej sprawdzą się panele cienkie, 8 mm. Przed zakupem warto więc sobie to wszystko dobrze skalkulować – radzi ekspert.

PODŁOŻE
Panele podłogowe można położyć na każdym podłożu. Ważne jest jednak to, aby powierzchnia była równa. W przeciwnym razie deski będą się wyginać i odkształcać, co w dłuższej perspektywie czasu może doprowadzić do ich mechanicznego, trwałego uszkodzenia. Podłoże może więc być betonowe, ale może to być także stara podłoga. Nie musimy zrywać zniszczonego parkietu czy skuwać płytek. Wystarczy na te powierzchnie położyć odpowiedni podkład i można układać panele.

PODKŁAD
Zadaniem podkładu jest m.in. niwelowanie nierówności podłoża, zapewnienie izolacji termicznej i akustycznej. Podkładem możemy regulować wysokość podłogi. Do wyboru mamy tu trzy produkty, które różnią się surowcem z jakiego zostały wykonane. — Najlepszym naturalnym podkładem jest korek i grubości 2-4 mm. Surowiec ten ma świetne właściwości — jest elastyczny, nie odkształca się nawet przy bardzo dużych obciążeniach i nie przyjmuje wilgoci - wyjaśnia Kacper Bigda.

Drugim wariantem jest ekopor wykonany z włókna drzewnego. Podkład ten ma też bardzo dobre parametry, jednak nie należy go używać w miejscach, gdzie występuje wilgoć.

I ostatni, trzeci wariant - płyta polietylenowa. W przeciwieństwie do popularnej pianki – płyta ta nie ulega utlenieniu, nie kruszy się, zachowując przez wiele lat właściwą strukturę. Niewątpliwą zaletą płyty polietylenowej jest przystępna cena. W przypadku układania paneli na ogrzewaniu podłogowym zazwyczaj jako podkład stosowany jest izofloor.

Na cenę paneli wpływają: materiał z jakiego zostały wynkonane ( MDF, HDF), grubość, struktura, system montowania (zamki, V fuga).

NARZĘDZIA
Mamy już przygotowaną powierzchnię, położyliśmy podkład, zabieramy się więc za układanie paneli. Zanim weźmiemy się do pracy, przygotujmy narzędzia. - Przy pracach stolarskich, a taką jest układanie paneli, niezbędny będzie... ołówek — śmieje się Kacper Bigda. - Ołówek, kątownik, metrówka, wyrzynarka, to podstawowe narzędzia do pracy. Nowo budowane mieszkania mają wiele skosów, zaokrągleń, do których trzeba precyzyjnie przyciąć panele. Dotyczy to także kominów, połączeń z terakotą czy ościeżnic. W tych miejscach panele muszą być precyzyjnie przycięte, aby wszystko ładnie się spasowało, w przeciwnym razie efekt y może być niezadowalający – przestrzega ekspert.

KONTROLA
Zanim przyjmiesz zamówione paczki z panelami, sprawdź czy zgadza się ich liczba, czy zawierają panele, które wybrałeś (kolor, grubość, ścieralność) i czy towar nie uległ uszkodzeniu w transporcie.

kr


Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Maciek Owczarek #2561341 | 77.253.*.* 23 sie 2018 11:15

    Ja mam u siebie bardzo solidne panele ze sklepu Eurodom i jestem z nich bardzo zadowolony.

    odpowiedz na ten komentarz

  2. Pan Nikt #2257883 | 5.172.*.* 1 cze 2017 21:15

    Panele...hymm, w domu osobiście dziękuję, położyłem parkiet dlugi 500mm jasny bielony jesion, nie skrzypi podczas chodzenia, nie słychać przytłumiony dźwięków... Panele 8mm położyłem w mieszkaniu na wynajem więc mam porównanie. Co do wyboru panel czy parkiet to kwestia gustu...

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. Magda #2255434 | 77.46.*.* 29 maj 2017 20:53

      Ja szukam ładnych paneli. To znaczy zaczęłam juz robić rekonesans, ale nie wiem jakie wybrać :( Sprawdzę te które, polecacie.

      odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

      1. Andy G. #2253864 | 37.47.*.* 27 maj 2017 14:02

        Najpierw trzeba dobrze wybrać. Swiss Krono to chyba czołówka jesli chodzi o jakość i zupełnie przystępna cena. No i olbrzymi wybór faktur i kolorów. Montaż latwiutki, myślę, że każdy średnio zdolny władający miarką, ołówkiem i piłą sobie poradzi. Fajny artukuł, czekamy na więcej w tematyce remontu :-)

        odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

        1. Nina #2253284 | 94.254.*.* 26 maj 2017 13:36

          Ja zaczęłam od aranżacji wnętrza, jakie chce panele (jaki typ, czy kolor) na stronie Swiss Krono, świetna sprawa, bo ja to zawsze jestem okropnie niezdecydowana i nie mam pojęcia jak widzę jedną deskę, jakby to mogło wygladać na dużej powierzchni w pomieszczeniu.

          odpowiedz na ten komentarz

        2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5