środa, 23 maja 2018. Imieniny Leoncjusza, Michała, Renaty

Dworzec jednak zabytkiem nie zostanie?

2017-05-24 17:15:46 (ost. akt: 2017-05-24 16:05:04)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Nie będzie postępowania w sprawie wpisania dworca głównego na listę zabytków. Zadaniem konserwatora, nie został umotywowany interes społeczny. Inwestorów ta decyzja cieszy, a autorzy wniosku złożą zażalenie do ministra kultury.

Analiza wewnętrzna dotycząca dworców PKP i PKS w Olsztynie trwała niespełna dwa miesiące. Wojewódzki konserwator zabytków w Olsztynie spotkał się w tym czasie z inwestorami obiektu, władzami miasta i autorami pomysłu, by dworce wpisać do rejestru zabytków.

Wczoraj konserwator spotkał się z wnioskodawcami. — We wstępnym etapie oceniliśmy poprawność wniosków organizacji społecznych pod kątem prawnym, które są zobowiązane umotywować interes społeczny. W naszej ocenie nie został on określony w sposób wystarczający, by móc wszcząć postępowanie w sprawie wpisania dworców do rejestru zabytków — mówi w rozmowie z nami Bartłomiej Skrago, rzecznik olsztyńskiego WUOZ.

Ta decyzja ucieszyła zarówno PKP, jak również inwestora dworca PKS. — To bardzo dobra wiadomość, dziękuję konserwatorowi za takie podejście do tematu — mówi Rafał Trusiewicz, prezes firmy Retail Provider, która będzie realizowała inwestycję dworcową.

Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna, przypomina, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu został uchwalony w listopadzie 2013 roku, był uzgadniany z konserwatorem i wówczas nie wpłynęły żadne wnioski stowarzyszeń.

W ratuszu ponownie jest więc duża nadzieja, że... — ...dzięki takiemu postanowieniu konserwatora wkrótce rozpoczną się prace związane z przebudową naszych dworców — mówi Patryk Pulikowski, rzecznik Urzędu Miasta w Olsztynie.

Przypomnijmy, że o wpis dworców do rejestru zabytków wnioskowali: Forum Rozwoju Olsztyna, olsztyński oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich i warmińsko-mazurski oddział Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków.
Jak już informowaliśmy, wnioskodawcy podnosili w piśmie, że to najlepszy przykład architektury modernistycznej w naszym regionie, z kolei „dobra, funkcjonalna architektura, będąca świadectwem swoich czasów, zasługuje na zachowanie dla przyszłych pokoleń”. Wśród argumentów padały też m.in. szlachetne materiały wysokiej jakości, estetyka i wysoka jakość wykonania dworców.

Wnioskodawcy otrzymali postanowienie konserwatora na piśmie. I na tę chwilę sprawa dla WUOZ się zakończyła, co nie znaczy, że za jakiś czas nie trzeba będzie zająć się nią ponownie. Autorom pomysłu przysługuje bowiem zażalenie do ministra kultury.

Małgorzata Birezowska, prezes warmińsko-mazurskiego oddziału Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków, zapewnia w rozmowie z nami, że takie pismo zostanie skierowane do ministerstwa. — Szkoda, że miasto nie jest zainteresowane ochroną dworców, a jedynie liczą się dotacje unijne — stwierdza Małgorzata Birezowska.

I dodaje: — Kino Kopernik zostało zburzone, dom towarowy Dukat został przebudowany i niedługo nie będziemy mieli w Olsztynie już żadnego przykładu architektury modernistycznej.
Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że zażalenie złoży również olsztyński oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Mateusz Przyborowski
m.przyborowski@gazetaolsztynska.pl
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (91) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kaczka wawelska #2253678 | 46.230.*.* 27 maj 2017 00:27

  Jeszcze zatesknicie za tym szkaradztwem, jak wam zafundują potworka w stylu aury...

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Adik #2252645 | 83.24.*.* 25 maj 2017 16:41

  I bardzo dobrze. Zburzyć to okropieństwo jak najszybciej!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. śmiech Pośmiewisko co koment. #2252536 | 195.136.*.* 25 maj 2017 14:20

  Zabytek to własnie wybóżyliście ! Parowozownie !!

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Zabytek - D O B R E !!!! #2252479 | 88.156.*.* 25 maj 2017 12:44

  Toż znacznie lepszym zabytkiem były po peerelowskie kible przy dawnym placu Karolka wyburzone w zeszłym roku ( dekomunizacja) niż ten dworzec . Tam się można było przynajmniej wysrać śmiało - i to tanio- a nie tak jak dzisiaj ,że jakiś krzaków szukać trzeba bo innej opcji nie ma.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Do0bry mi zabytek #2252468 | 88.156.*.* 25 maj 2017 12:32

  To prędzej już Pietrka G . należałoby wpisać na listę olsztyńskich zabytków

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (91)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages