Sobota, 19 stycznia 2019. Imieniny Erwiny, Henryka, Mariusza

Z segregacją śmieci u nas coraz lepiej, ale i tak jeszcze nie jest dobrze

2017-05-20 18:00:00 (ost. akt: 2017-05-20 14:05:54)
ewa czyszek, segregacja śmieci

ewa czyszek, segregacja śmieci

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

Z ratuszowego raportu wynika, że segregowanie śmieci olsztynianie uważają za dobry pomysł. Z praktyką jednak jest już dużo gorzej, bo co trzeci mieszkaniec nie zawsze segreguje odpady. Mimo to i tak jest lepiej niż 2 lata temu.

Elżbieta Gorazda, olsztynianka, selekcjonuje śmieci. — Mam małą kuchnię, ale jakoś sobie radzę z segregacją — mówi. Takich osób, jak pani Elżbieta, jest coraz więcej, ale do ideału jeszcze nam daleko.

Olsztyńscy urzędnicy poprosili 620 mieszkańców o opinię na temat gospodarowania odpadami komunalnymi. Wykorzystali w tym celu olsztyński panel obywatelskim, a do badania posłużyły ankiety i rozmowy telefoniczne.
— Opinia mieszkańców na temat potrzeby segregacji jest zgodna — stwierdza Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. Aż 95 proc. olsztynian uważa, że segregowanie odpadów jest dobrym pomysłem, a 77 proc. twierdzi wręcz, jest to bardzo dobry pomysł. W porównaniu z takim samym badaniem z 2015 r. odsetek pozytywnie oceniających ideę segregacji wzrósł o cztery punkty procentowe. Ponad połowa mieszkańców podkreśla troskę o środowisko, a prawie połowa mówi o względach ekonomicznych.

Co ciekawe, pomysł segregowania odpadów częściej akceptują mieszkańcy domów jednorodzinnych niż budynków wielorodzinnych. Wynik: 84 do 71 proc. Niestety, najmniej entuzjastów tej idei jest wśród młodych mieszkańców: 67 proc. osób do 29 lat stwierdziło, że segregacja to zdecydowanie dobry pomysł.
Jednak w praktyce jest już znacznie gorzej. Zaledwie 66 proc. badanych deklaruje, że zawsze segreguje odpady, chociaż w porównaniu z rokiem 2015 odsetek takich osób wzrósł o kilka punktów procentowych. Wiemy także, jak postępować z odpadami (79 proc. ma taką świadomość), ale aż 46 proc. badanych nie słyszała o istnieniu Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, a prawie trzy czwarte osób nie wie, że istnieje dodatkowo także mobilny punkt.

W 2016 roku jedynie 13 proc. ankietowanych oddawało odpady do PSZOK, a 6 proc. korzystało z mobilnego punktu. Wyjaśnimy więc, że olsztyński PSZOK znajduje się przy ul. Lubelskiej na terenie Olsztyńskiego Zakładu Komunalnego.
Ratuszowy raport wyraźnie pokazuje, że często jest tak, że z naszą świadomością aż tak źle nie jest, ale mamy za to trudności z przekuciem teorii w praktykę. Jak jest w przypadku śmieci: segregujemy czy nie?
— Ależ skąd! — odpowiada Róża Kwiatkowska, mieszkanka osiedla Mleczna.
Nasza czytelniczka nie ma jednak na myśli segregacji w ogóle, ale realizacji tego zdania w odpowiedni sposób. — Porządnie segregują nieliczni — stwierdza kobieta. — A większości po prostu się nie chce i wynoszą do śmietników wory niesegregowanych śmieci.

Zdaniem pani Róży ten fakt wynika również z niewłaściwej filozofii segregacji.
— Nie chodzi o to, czy komuś się chce czy nie. To warunek naszego przetrwania! Bez segregacji i recyklingu surowców nasza ludzka cywilizacja zginie — przepowiada Róża Kwiatkowska.

I wyjaśnia: — Ziemia nie wytrzyma nieograniczonej eksploatacji i zatruwania. Dlatego segregacja powinna być wymogiem wobec każdego. Za niesegragowanie, czyli świadome niszczenie wspólnego środowiska, muszą być wysokie kary, bez pobłażania. Oczywiście ludziom trzeba tłumaczyć, że trując ziemię, trują samych siebie i swoje dzieci. Ale wychowanie społeczeństwa jest możliwe, o czym świadczą przykłady krajów zachodnich.
Profesor Stanisław Czachorowski, biolog z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, uważa, że brakuje pomysłu na jeszcze większe wzmacnianie świadomości.

— Polacy nie są przecież głupim narodem i skoro w Niemczech poziom recyklingu oscyluje dziś w granicach 90 proc., to również w naszym kraju można osiągnąć podobny, a może nawet lepszy wynik — mówi.

mp
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Wyszyńskiego 18 #2250028 | 79.184.*.* 22 maj 2017 11:15

  Duży blok, a kontenerów na odpady posegregowane brak. Efekt jest taki, że w domu segreguję, makulaturę niosę do biblioteki, bo zbierają i kupują za to, co na tym zarobią, nowe książki. Plastiki w osobnym worku lądują w kontenerze na odpady mieszane. Skoro płacę więcej, nie będę biegała po osiedlu w nadziei, że znajdę gdzieś otwarty śmietnik z kontenerami na śmieci posortowane.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. xyz #2249552 | 81.190.*.* 21 maj 2017 16:04

  ludzie segregacja to przeżytek ,ogarnijcie się.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Em #2249435 | 89.228.*.* 21 maj 2017 10:29

  Codziennie rano przyjeżdża dwóch gości śmieciarą po czym jeden z nich wysiada,podczepiając każdy pojemnik przeznaczony na inne odpady umieszcza cała zawartość w jednej przyczepie... Nie rozumiem...

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Andy #2249399 | 109.231.*.* 21 maj 2017 08:27

   Segregacja smieci-to swiadczy o kulturze czlowieka

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. bass #2249328 | 94.254.*.* 20 maj 2017 22:10

   a jak segregowac jak niedostarczają pojemników do segregacji pod blok bo nie wiem czy zapomnieli czy nie posiadają płace za segregowane ale w rzeczywistości nie moge ich segregowac bo nie ma pojemników są tylko dwa w tym jeden na popiół

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (8)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages