Pierwsi patroni ulic w Olsztynie zlustrowani przez IPN. Znamy uzasadnienia zmian nazw

2017-05-16 20:02:00(ost. akt: 2017-05-16 16:42:01)

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

Poznaliśmy pierwsze uzasadnienia zmian nazw poszczególnych ulic w Olsztynie, które Instytut Pamięci Narodowej wysłał radnym. Wśród nich znalazły się ulice: Hanki Sawickiej, Dąbrowszczaków, Zygmunta Berlinga i Władysława Hibnera.
Do września radni mają czas na zdekomunizowanie nazw ulic i placów. Te do zmiany zostały już po części wytypowane. Trwają jeszcze konsultacje z IPN. Do zaopiniowania jest łącznie 27 nazw ulic i placów oraz siedem ulic, których uchwały ma znaleźć Archiwum Państwowe. Po konsultacjach z Instytutem Pamięci Narodowej radni zdecydują, na jakie nazwy zmienić zdekomunizowane arterie. W ubiegłym tygodniu dowiedzieliśmy się, że zaopiniowano pierwsze cztery nazwy ulic: Hanki Sawickiej, Dąbrowszczaków, Zygmunta Berlinga i Władysława Hibnera. Radni opublikowali treść tych opinii.

Omawiając nazwę ulicy Dąbrowszczaków IPN stwierdza, że pojęcie to odnosi się do komunistów i innych ochotników (przede wszystkim narodowości polskiej), którzy byli członkami XIII Brygady Międzynarodowej im. Jarosława Dąbrowskiego w czasie wojny domowej i sowieckiej interwencji w Hiszpanii w latach 1936–1939. Jak możemy przeczytać w dokumencie, „dąbrowszczacy” stali się częścią propagandowego mitu w okresie PRL, głoszącego, iż komuniści w różnych krajach świata walczyli o wyzwolenie „narodowe i społeczne”, przy pełnym przemilczeniu ich dążeń do rozszerzenia systemu stalinowskiego i zasięgu totalitarnego ZSRS na inne kraje Europy.

Instytut zwraca również uwagę na komunistyczne powiązania Hanny Krystyny Szapiro, która powszechnie znana jest pod fałszywym nazwiskiem Hanka Sawicka. Zdaniem naukowców uczyniono z niej jedną z propagandowych ikon komunistycznego ruchu młodzieżowego, bo od 1943 roku formalnie była pierwszą przewodniczącą tzw. Związku Walki Młodych. W PRL Szapiro została wykreowana na bohaterkę walk „o wyzwolenie narodowe i społeczne”. Jednak IPN zauważa, że podczas opisywania jej konspiracji pomijano zawsze stalinowską ideologię komunistycznego podziemia.

Do zmiany IPN wyznaczył także patrona ulicy Zygmunta Berlinga. Naukowcy zwracają uwagę na jego zdradziecką działalność w Wojsku Polskim oraz współpracę z NKWD. Jak czytamy w opinii „Berling nie ukrywał rozległych ambicji politycznych, ukierunkowanych na objęcie władzy w kraju po jego zajęciu przez Armię Czerwoną. (...) Był członkiem ścisłych władz utworzonego na polecenie Stalina tzw. Związku Patriotów Polskich”.

Ostatnim z zaopiniowanych patronów był Władysław Hibner. Zdaniem IPN był on działaczem komunistycznym, dowódcą centralnej bojówki KPP, przeznaczonej do zabójstw i akcji terrorystycznych. Jak możemy przeczytać w opinii „w latach powojennych kreowano go na ofiarę walki o wyzwolenie społeczne, zupełnie przemilczając zarówno charakter wymierzonej w niepodległość Polski działalności terrorystycznej, ścisłą łączność z komórkami wywiadu zagranicznego ZSRR, jak i rzeczywiste cele podejmowanych akcji”.

Jak pisaliśmy wcześniej pod koniec ubiegłego tygodnia do ratusza dotarła także opinia IPN na temat ulicy Pstrowskiego. Reszta proponowanych do zmiany nazw ulic i placów będzie... — przeanalizowana w najbliższym czasie i zgodnie z procedurami opinie również trafią do ratusza — dodaje Waldemar Brenda, naczelnik olsztyńskiego IPN.

AN/AD

Komentarze (43) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. teraz #2247345 | 88.156.*.* 17 maj 2017 21:59

    miałeś.....teraz ostał Ci się jeno........i nie lamentuj, że nie wytyczasz jedwabnego szlaku, a przecież nikt ci nie zabraniał

    odpowiedz na ten komentarz

  2. zwyciężcy #2247332 | 88.156.*.* 17 maj 2017 21:48

    po co te lamenty ten, kto zwyciężył bierze wszystko, pokonani m... w kubeł i na kolana, będą wywalczone ulice i granice dusz.....

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  3. LUDZIE!!!!!!!!!!!!!! #2247255 | 37.47.*.* 17 maj 2017 19:38

    powstrzymajcie tych szaleńców

    odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. Warszawiak #2247158 | 217.153.*.* 17 maj 2017 16:40

      Nikołaj Dworcow urodził 19 grudnia 1917 się w Kuriłowce w Rosji. W czasie II wojny światowej został powołany do służby w Armii Czerwonej. Brał udział w interwencji brytyjsko-radzieckiej w Iranie w 1941 roku. W maju 1942 brał udział w walkach o Charków. Od 1957 r. był członkiem KPZR, zajmował się także twórczością literacką.

      Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

    2. UFO #2247055 | 81.92.*.* 17 maj 2017 14:08

      A ja zawsze myślałem że Brygada Dąbrowszczaków walczyła z faszystami i składała się z ochotników... logiczne jest też że np. ONR w skład Brygady się nie "łapał"

      Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

      Pokaż wszystkie komentarze (43)
      2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5