Piątek, 18 stycznia 2019. Imieniny Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

Starówka apeluje o wielki parking w centrum Olsztyna

2017-05-13 18:30:00 (ost. akt: 2017-05-13 11:04:16)
Plac przy Nowowiejskiego

Olsztyn-plac między Wysoka Brama a Nowowiejskiego

Plac przy Nowowiejskiego Olsztyn-plac między Wysoka Brama a Nowowiejskiego

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Przedstawiciele Starówki Razem wysłali do prezydenta pismo, w którym argumentują konieczność budowy wielopoziomowego parkingu przy Starym Mieście. Za przykład podają Kielce i Bydgoszcz, miasta, gdzie takie obiekty już istnieją.

Przygotowany przez stowarzyszenie Starówka Razem dokument zawiera dziewięć punktów. „Popierając samą ideę konkursu, apelujemy jednocześnie o zmianę w zakresie zaleceń konkursowych dotyczących parkingu przy ul. Nowowiejskiego” — tak zaczyna się pismo przedsiębiorców.

Jak informowaliśmy, ratusz rozstrzygnął pierwszą część konkursu na zagospodarowanie terenów wokoło starówki. W drugim etapie znalazło się 14 pracowni architektonicznych, które do połowy lipca mają złożyć prace konkursowe. Do zadań należy m.in. pokazanie fortyfikacji przed Wysoką Bramą i bramy Młyńskiej przy Łynie.

Założenia konkursowe mówią też o parkingu przy ul. Nowowiejskiego. Ma tam też powstać ok. 80 miejsc postojowych, a to zbliżona liczba do tej, która jest obecnie. Władze miasta, przypomnijmy, tłumaczyły, że wielopoziomowy parking przy Nowowiejskiego musiałby wybudować prywatny inwestor, przez co opłaty za postój nie byłyby referencyjne dla kierowców. Dlatego z tych planów zrezygnowano.
— 80 miejsc przy Nowowiejskiego to prawie pięć razy mniej od liczby miejsc przewidzianych dla tego terenu w strategii parkingowej dla Olsztyna, która mówi o 375 miejscach postojowych. Jest również prawie trzykrotnie mniejsza od minimalnej liczby miejsc przewidzianych w miejscowym planie zagospodarowania, czyli 220 miejscach — mówi Jeremiusz Dutkiewicz ze Starówki Razem, który policzył miejsca parkingowe w kilku punktach Olsztyna.

I przypomina, że na starówce, która ma charakter rekreacyjny, handel i gastronomia prowadzone są w lokalach o łącznej powierzchni dwukrotnie większej niż pobliskie CH Aura. Dodatkowo na Starym Mieście i w jego otoczeniu mieszka ok. 2000 osób.
Stowarzyszenie porównuje też liczbę miejsc parkingowych w olsztyńskich galeriach do tych na starówce: 1200 jest w Galerii Warmińskiej i 626 w CH Aura. — Przy starówce jest ich ok. 300, a przy CRS Ukiel przeszło 800 — mówi Jeremiusz Dutkiewicz.
Jego zdaniem, ok. 700 miejsc parkingowych, które mogłyby powstać na dwóch parkingach wielopoziomowych przy Nowowiejskiego i Mochnackiego, to minimum, które zapewniłoby dostępność porównywalną do innych miejsc w mieście.

— I nie kłóci się to z kierunkiem wzmacniania transportu publicznego. Nie można jednak zakładać, że w kilka lat olsztynianie porzucą indywidualny transport samochodowy. Tak nie zdarzyło się nigdzie w Europie — zaznacza Andrzej Goździewski, prezes stowarzyszenia.
Według przedsiębiorców miasto nie powinno mieć też obaw, że wielopoziomowy parking zepsuje swoim wyglądem tę część wizerunku Olsztyna. Za przykład podają wielopoziomowy parking na 375 miejsc naprzeciwko ratusza w Kielcach i nawiązujący do historycznej zabudowy parking w centrum Bydgoszczy.

— Naszym zdaniem wytyczne konkursowe wiążą ręce projektantom, a to właśnie konkurs architektoniczny jest najlepszym sposobem na znalezienie rozwiązań optymalnie zabezpieczających funkcjonalność z wymogami architektury i urbanistyki — uważa Bożena Święcka ze stowarzyszenia.

I dodaje: — Poza tym, zgodnie z naszymi informacjami, niektóre przedsiębiorstwa pytały już naszych urzędników o budowę takiego parkingu. Pan prezydent powinien mieć świadomość, że nie przywrócimy mody na starówkę, o co apeluje, jeśli nie zmniejszymy dysproporcji między Starym Miastem a CRS Ukiel czy galeriami handlowymi.

Pismo do Urzędu Miasta trafiło w środę. Prezydent Olsztyna jeszcze się z nim nie zapoznał, bo do piątku uczestniczy w Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. W ratuszu usłyszeliśmy, że Piotr Grzymowicz zapozna się postulatami stowarzyszenia po powrocie do Olsztyna.

Do sprawy wrócimy.

Mateusz Przyborowski
m.przyborowski@gazetaolsztynska.pl
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages