Sobota, 19 października 2019. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Kiedy PKP ogłosi przetarg na projekt dworca kolejowego?

2017-05-11 20:00:18 (ost. akt: 2017-05-11 11:14:19)
Dworzec Główny, Olsztyn

Dworzec Główny, Olsztyn

Wciąż nie wiadomo, kiedy PKP ogłosi przetarg na projekt dworca kolejowego. Z kolei inwestor dworca PKS powtarza, że jest gotowy do rozpoczęcia swojej inwestycji. Nie ma też decyzji, czy stare dworce trafią na listę zabytków.

Dworcowy impas trwa w najlepsze, a mieszkańcy pytają, i chyba słusznie, czy przed nami kolejne lata jedynie jałowych rozmów o nowych dworcach. Dlaczego tak się dzieje?

Zacznijmy od tego, że jeszcze w marcu PKP zapowiadała, że chce ogłosić przetarg na projekt nowego dworca kolejowego w Olsztynie. Pojawiła się więc nadzieja na nowy obiekt, ale wkrótce trzy olsztyńskie stowarzyszenia skierowały wniosek do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, by oba dworce trafiły na listę zabytków. W tej sytuacji kolej postanowiła na chwilę wstrzymać swój plan.
Ta chwila się jednak przedłuża i dzisiaj wiemy tyle, że PKP i Polskie Linie Kolejowe podpisały porozumienie w sprawie inwestycji. — Obecnie dopinamy resztę szczegółów, a materiały są opiniowane przez PLK — mówi Bartosz Szubski, dyrektor Biura Projektowania PKP.

Nie wiadomo jednak, kiedy opiniowanie dokumentów się zakończy, a tym samym kiedy przetarg zostanie ogłoszony.
Pod koniec kwietnia z władzami miasta i konserwatorem spotkali się kolejarze. Stanowisko ratusza i PKP jest zgodne: budynek dworca kolejowego powinien zostać wyburzony, a w jego miejsce powinien powstać nowy.
Nadal trwa też tzw. analiza wewnętrzna, którą prowadzi konserwator zabytków. Ma określić wartość obiektu, ponieważ wniosek stowarzyszeń nie jest równoznaczny ze wszczęciem postępowania w tej sprawie. Data zakończenia tej analizy też nie jest znana. — Poprosiliśmy inwestorów o dostarczenie dokumentów z zakresem inwestycji — informuje Andrzej Kaliczyński, zastępca wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Konserwator czeka na dokumenty, ale nie jest też tajemnicą, że WUOZ nie ma na głowie jedynie dworców kolejowego i autobusowego, i że do momentu złożenia wniosku przez stowarzyszenia ten obiekt nie był przedmiotem jego zainteresowań. Dowodzi tego miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który dla tego terenu został uchwalony w listopadzie 2013 roku i był uzgadniany między innymi również z konserwatorem. Przy jego ustalaniu rozmów na ten temat dworca jako zabytku nie było.

Pewne jest natomiast to, że wpis do rejestru zabytków mógłby oznaczać znaczne opóźnienie realizacji dworcowych inwestycji, a być może nawet by je wstrzymał.
Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna, zauważa jeszcze jedną rzecz: — Istnieje ryzyko, że pociąg z pieniędzmi na nowe dworce odjedzie z Olsztyna.

Miastu zależy również na tym, by budowa nowych dworców zbiegła się w czasie z inną miejską inwestycją. Po to, żeby bałagan związany z remontami w tej części Olsztyna był jeden. Chodzi o węzeł przesiadkowy, którego budowa również jest długo wyczekiwana przez mieszkańców, bo mówi się o nim od sześciu lat. Przypomnijmy, że termin składania ofert na budowę węzła wraz z przebudową ul. Partyzantów od ronda Bema do ul. Lubelskiej mija 23 maja. Inwestycja ma się zakończyć do końca 2018 roku.

Mateusz Przyborowski
m.przyborowski@gazetaolsztynska.pl


OD AUTORA
W naszym kraju stawia się na tzw. papierologię. Oby tylko nie okazało się, że na przykład Chińczycy zbudują kolej pod Pacyfikiem, a Olsztyn nadal będzie miał odstraszające dworce. Pociesza jedynie fakt, że na początku czerwca do użytku ma zostać oddany Dworzec Zachodni.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (26) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Prawda jest taka, że... #2243897 | 83.9.*.* 12 maj 2017 18:17

  ...tymi rejestrami zabytków sami na siebie ukręciliśmy bata. Efekt tego będzie niedługo taki, że polskie miasta staną się skansenami, bo nie będzie można ruszyć nawet jednej cegły z postkomunistycznych straszydeł. Gdzie w tej kupie gruzu piękno zabytku? Nie takie perły architektury nasi przodkowie kiedyś równali z ziemią, żeby postawić w to miejsce coś nowego. Gdyby widzieli jakie są dziś przepisy to by się za głowę złapali. Gdyby tak było kiedyś, dalej żylibyśmy pod strzechą. Może murowane śmietniki też należałoby wpisać na listę zabytków...? Ręce opadają...

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Forum Rozpadu Olsztyna #2243811 | 89.228.*.* 12 maj 2017 16:25

  To chyba same zapiecuchy które świata nie widziały . Podajcie se rękę z pseudo ekologami.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. OL #2243730 | 213.76.*.* 12 maj 2017 14:43

  Witam. Moim skromnym zdaniem trzeba zbudować nowy dworzec, a nie galerię. Miasto na pewno trzyma w piwnicy plany dworca sprzed komunistycznej okupacji. Był skromny ale przynajmniej wyglądał dostojnie, kto nie widział to zapraszam do wujka google. Powinna to być wizytówka Olsztyna, a nie sklepowa stodoła. Większe miasta od Olsztyna mają galerię na dworcu, które nie przynoszą zysków. Nowy dworzec powinien być interesem mieszkańców, a nie biznesmenów. Wszystkiego nie da się kupić i złupić. Ludzie nie dajmy się zwariować. Mamy prawo głosować i sprzeciwiać się miejskiej patologi. Pozdrawiam

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. do konserwatora zabytkow i tzw. stowarzyszen #2243448 | 83.9.*.* 12 maj 2017 10:13

  Prosze sie zajac zabytkami ktore maja ponad 100 lat, palacami, wdorami itd, ktore sie staja ruinami - tam macie pole do popisu. Dlaczego pozwolono zniszczyc przedwojenny dworzec kolejowy, to byl prawdziwy zabytek ! Gdzie byl wtedy konserwator zabytkow ? Terazniejsze bedonowe szkaradztwo nadaje sie tylko do rozbiorki.

  Ocena komentarza: warty uwagi (16) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. des #2243298 | 37.7.*.* 12 maj 2017 07:15

   w dworcu można kręcić kolejne odcinki koszmaru z ulicy wiązów. proponuję wpisać w rejestr zabytków dziurawe Olsztyńskie drogi..... wyjdzie na to samo ....

   Ocena komentarza: warty uwagi (13) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (26)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages