Czwartek, 25 maja 2017. Imieniny Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

Czy lotnisko na Dajtkach zostanie zamknięte?

2017-05-11 10:30:00 (ost. akt: 2017-05-11 10:35:57)

Autor zdjęcia: Archiwum GO/ PK

Lądowali tutaj papież Jan Paweł II, premierzy i prezydenci. Teraz nad lotniskiem w Dajtkach zawisła groźba zamknięcia, bo miasto chce podwyższyć opłatę za użytkowanie wieczyste terenu. Ile wynosiła dotąd? Jedynie 80 groszy!

Zobacz także: Zmiana na olsztyńskim lotnisku. ULC zadecydował o jego upublicznieniu Zdjęcie jest ilustracją do treści Urząd Lotnictwa Cywilnego zmienił dane rejestrowe lotniska na Dajtkach z użytku wyłącznego na publiczny. Teraz na olsztyńskim lotnisku wylądować...
W październiku 2015 roku miasto wypowiedziało wysokość dotychczasowej opłaty za użytkowanie wieczyste lotniska w Dajtkach przez Aeroklub Warmińsko-Mazurski.

Przedwczoraj przed Samorządowym Kolegium Odwoławczym odbyła się w tej sprawie kolejna rozprawa, na której aeroklub przedstawił wycenę terenu lotniska na Dajtkach sporządzoną przez ich rzeczoznawcę, ale nie doszło do zawarcia ugody, ponieważ zasiniała duża rozbieżność pomiędzy wartością nieruchomości oszacowaną przez biegłego aeroklubu i tą przygotowaną przez rzeczoznawcę zatrudnionego przez Prezydenta Olsztyna. Miasto wyceniło grunty na których leży lotnisko na ponad 50 milionów i zaproponowało 516 tys. złotych rocznej opłaty za użytkowanie wieczyste. Z kolei biegły aeroklubu wyliczył, że powinno to być 171 tysięcy złotych, bo działki wycenił na ponad 17 milionów zł.

Jednak aeroklub nie przystał na warunki urzędników. — To powoduje po prostu zamknięcie lotniska, bo nasze stowarzyszenie, skupiające około 110 członków, nie stać na taką opłatę, tym bardziej, że nasz roczny budżet to około 1,2-1,3 mln złotych, a przecież potrzebujemy pieniędzy, żeby funkcjonować — mówi Jacek Stawowczyk, dyrektor Aeroklubu Warmińsko-Mazurskiego.

Przypomnijmy, że już kolejny raz miasto chce podnieść opłatę roczną za użytkowanie wieczyste lotniska w Dajtkach. Ostatnią próbę zmiany stawek miasto podjęło w 2005 roku, lecz ze względu na rozstrzygnięcie SKO nie weszła ona w życie.

Do tej pory Aeroklub Warmińsko-Mazurski płacił tylko 80 groszy za użytkowanie wieczyste działki, na której leży lotnisko w Dajtkach. — Nie możemy ponosić odpowiedzialności za warunki Aeroklubu Warmińsko-Mazurskiego kilka, czy kilkanaście lat wstecz ani za ówczesne decyzje władz Olsztyna i ich ustalenia, bo kwota 80 groszy wynikała z ówczesnych rachunków i została utrzymana po wyroku SKO w 2006 roku, które przychyliło się do naszej argumentacji — mówi dyrektor aeroklubu.

Podczas wtorkowej rozprawy miasto proponowało ustalenie opłaty, która byłaby średnią ustaleń obu rzeczoznawców, czyli na około 350 tys. złotych, ale na to przedstawiciele aeroklubu też się nie zgodzili i poprosili o odroczenie rozprawy na kolejne 30 dni. W tym czasie mają spotkać się z prezydentem i władzami miasta, żeby porozmawiać o ustaleniu opłaty na innym poziomie.

Do sprawy wrócimy.

Adam Nowiński
Polub nas na Facebooku:

Komentarze (124) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. § #2251263 | 37.201.*.* wczoraj, 05:27

  Tak samo jak z tymi apartamentami przy bylym Nowotelu. Tez mialo byc cos innego.A co jest?. Apartamenty ktore byly sprzedawane za kolosalna wtedy cene za metr kwadratowy. A kim byl wlasciciel ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. olo #2247798 | 217.99.*.* 18 maj 2017 13:46

  Ludzie ponarzekają, pokrzyczą a za kilka lat będzie tam stało nowe osiedle z galerią handlową i nikt o lotnisku pamiętał nie będzie. Miejsce pod kolejne blokowisko idealne: las, jezioro, obwodnica, do centrum 5 minut. Na górze dobrze wiedzą co z tym terenem zrobią i już liczą kasę do przytulenia. Teraz zaczyna się jątrzenie, podpuszczanie jednych na drugich aby to wszystko pod jakimś pretekstem zaorać i aby nikomu poza garstką ludzi nie było tego żal.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. realista #2244302 | 176.221.*.* 13 maj 2017 11:35

  Proponowałem wybudować bazylikę, miasto wtedy nie miałoby żadnych dochodów. Wypowiadający się na temat opłat lotniskowych nie znają problemu. Lotnisko funkcjonuje już ponad 100 lat. Zawsze wnosiło do miasta jakieś opłaty. Teren jego jest bardzo atrakcyjny dla deweloperów - jest już uzbrojony. Zakusy na teren lotniska trwają z nasilającą się siłą od lat sześćdziesiątych. By to lotnisko dawało dochody musi spełniać pewne warunki. Najważniejszym jest bezpieczeństwo wykonywania startów i lądowań. Nie wszyscy to widzą. Urząd Lotnictwa Cywilnego wydał stosowne przepisy w sprawie wycinki wysokich drzew na drogach startu i lądowania, lecz Urząd Miasta i Lasy Państwowe nie wykonują ich. W ostatnim czasie pod topór poszło tysiące (może setki) hektarów lasów i wszystko jest ok.,a w przypadku terenu wokół lotniska jest to kropla w morzu. Mamy piękny pas startowy, który ze względów na bezpieczeństwo nie może być wykorzystany w 1/3 długości. Pełne wykorzystanie jego długości niewątpliwie pozwoliłoby na zwiększenie opłat do kasy miasta. Nie na tym dobra gospodarka polega Panie Prezydencie by ściągać (dla Aeroklubu) nie małe pieniądze przy ograniczaniu jego działalności. Gdy była możliwość wykorzystywania w pełni pasa startowego przylatywali tu przedsiębiorcy z Niemiec, Francji i Hiszpanii, a teraz zamyka się działalność i podnosi stawki. Po prostu brak słów na takie działania. Będzie to tak dalej trwało gdy nie ma dobrego gospodarza.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. -.- #2243580 | 188.146.*.* 12 maj 2017 12:24

  No na pewno po tych podwyżkach będzie jeszcze bardziej dostępny ten sport dla mas. Dla czego miasto wojewódzkie nie potrafi wykorzystać tego dobra jakim jest lotnisko aeroklubu? Na tym obiekcie można by zorganizować pokazy lotnicze porównywalne do tych które odbywały się w Góraszce albo jeszcze większe! Dlaczego taka gmina Stawiguda potrafiła zorganizować na lotnisku w Gryźlinach rodzinny piknik lotniczy a stolica województwa już nie? Na tym terenie można organizować nie tylko imprezy lotnicze ale i inne jak koncerty czy wyścigi.. Dla czego miasto nic z tym nie zrobi? Dlaczego zamiast wspomóc aeroklub i zorganizować coś nie tylko dla mieszkańców miasta tylko jeszcze bardziej dokręca śrubę? Coś co przyciągnęło by turystów nie tylko z województwa ale i z całej Polski. Lepiej sprzedać teren jakiemuś deweloperowi i zgarnąć 10% do kieszeni i z naszego pięknego miasta zrobić zaścianek z którego nabija się cały kraj!

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. Kris #2243503 | 46.77.*.* 12 maj 2017 11:23

   Ktoś realizuje swoje lotnicze hobby za pieniądze innych mieszkańców miasta. Z tego co się orientuję, to biedaki nie latają tymi samolotami. Niech się zrzucają na opłatę roczną. Wszyscy płacimy za bilety, podatki od nieruchomości, za parking itd. A tu pół miliona ktoś dostaje w prezencie.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (124)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages