środa, 18 lipca 2018. Imieniny Kamila, Karoliny, Roberta

Spór o siedem kondygnacji. Czy przy ul. Kanta w Olsztynie powstanie wieżowiec?

2017-05-10 11:26:03 (ost. akt: 2017-05-10 11:32:55)
Mieszkańcy bloków przy ul. Kanta uważają, że budynek zasłoni światło w ich mieszkaniach

Mieszkańcy bloków przy ul. Kanta uważają, że budynek zasłoni światło w ich mieszkaniach

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Mieszkańcy ulicy Kanta nie chcą budowy wysokiego bloku, bo, jak mówią, zasłoni światło w ich mieszkaniach. Obawiają się również problemów ze znalezieniem miejsca na parkingu. Swoje uwagi po raz kolejny przedstawili urzędnikom.

Zobacz także: Na takie budynki w Olsztynie zgody nie ma Na takie budynki w Olsztynie zgody nie ma Na powstanie wysokich bloków przy ul. Żołnierskiej w Olsztynie nie zgadzali się astronomowie, później sprzeciwili się okoliczni mieszkańcy. Miejscy...
Budynek przy ulicy Kanta na olsztyńskich Jarotach ma powstać w miejscu istniejącego dziś sklepu Rast. Nie wiadomo, czy market nadal byłby w tym miejscu. Obiekt ma mieć siedem kondygnacji z mieszkaniami, handlem i usługami na parterze oraz infrastrukturą podziemną.

Planom prywatnego inwestora sprzeciwiają się jednak mieszkańcy okolicznych bloków, którzy skontaktowali się z naszą redakcją. — Ten wysoki budynek będzie przysłaniał światło w naszych mieszkaniach — mówi w rozmowie z nami pan Piotr, jeden z mieszkańców ul. Kanta.

Powodów protestu jest jednak więcej. — Z uwagi na liczbę nowych mieszkańców znacznie zwiększy się natężenie ruchu i pojawią się olbrzymie problemy z miejscami parkingowymi — zaznacza mężczyzna.

I dodaje: — Już teraz wracając z pracy wieczorem nie można znaleźć miejsca na parkingu, a co dopiero po wprowadzeniu się kolejnych kilkudziesięciu rodzin? To nie jest normalne, żeby w tak niewielkim odstępie od pozostałych bloków powstał kolejny tak duży budynek mieszkalny.

Mieszkańcy twierdzą, że o ich proteście inwestor wiedział, ale przed świętami wielkanocnymi ponownie złożył dokumenty do Urzędu Miasta. Ponownie, bo tę samą sprawę urzędnicy rozpatrywali we wrześniu 2016 r. Wtedy pisma z uwagami i zastrzeżeniami wysłała Spółdzielnia Mieszkaniowa „Jaroty” i właściciele mieszkań. Urząd Miasta sprawę umorzył, ale temat powrócił.
Tym razem ratusz na składanie uwag wyznaczył siedem dni. Część mieszkańców twierdzi, że informację od spółdzielni otrzymała dopiero trzy dni po świętach, więc znacząco skrócił się termin składania uwag.

O komentarz poprosiliśmy władze spółdzielni. „(...) 18 kwietnia (dzień po świętach — red.) zostało przygotowane i dostarczone do pocztowych skrzynek oddawczych (...) zawiadomienie dla mieszkańców budynku przy ul. Kanta 12 z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie. Siedmiodniowy termin na złożenie uwag (...) dawał niewiele czasu na odpowiednio wcześniejsze powiadomienie zainteresowanych tą sprawą. Jednak problem nie był dla mieszkańców czymś nowym” — czytamy w piśmie SM „Jaroty”.

Ratusz potwierdza, że pod koniec kwietnia wpłynęły kolejne uwagi spółdzielni i mieszkańców. — Jest ich dziesięć, dotyczą m.in. wysokości zabudowy i miejsc parkingowych — tłumaczy Patryk Pulikowski, rzecznik Urzędu Miasta. — Teraz będzie musiał się do nich odnieść inwestor. Obecnie trwają również prace dotyczące wydania warunków zabudowy.

Stanowisko inwestora przedstawimy w jednym w najbliższych wydań Gazety Olsztyńskiej.

Mateusz Przyborowski
m.przyborowski@gazetaolsztynska.pl
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (62) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. zula #2242621 | 83.14.*.* 11 maj 2017 13:18

  oczywiście, że budować!!! Przestańmy być wioską rybacką. Chętnie w nim zamieszkam z widokiem na osiedle :))

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. gość #2242594 | 88.156.*.* 11 maj 2017 12:55

  Wieżowiec (drapacz chmur) – bardzo wysoki, wielokondygnacyjny budynek zdolny (w przeciwieństwie do innych konstrukcji, takich jak wieże i maszty) tworzyć warunki do życia i zamieszkania.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. abc #2242589 | 80.55.*.* 11 maj 2017 12:51

  Potwierdzam, niech wybudują nowy obiekt a tą ruinę niech zburzą.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. olo #2242410 | 213.73.*.* 11 maj 2017 09:45

  Na ul. Barcza miasto sprzedało prywatnemu inwestorowi działkę pod budowę drugiego parkingu wielopoziomowego. Powstał na tej działce 8-piętrowy blok Barcza 8B i ani jedno nowe miejsce parkingowe. Nikt sąsiadów o niczym nie informował, nikt nie wykładał żadnego planu do wglądu. I nikt się tamtą przewałką nigdy nie zajmował i nie zajmuje.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. nol #2242405 | 83.9.*.* 11 maj 2017 09:39

  co za praktyka jak budować to zaraz wieżowiec? innych wysokości nie ma , niech sobie Pan Prezydent wybuduje wieżowiec na Brzezinach

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (62)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages