Poniedziałek, 14 października 2019. Imieniny Alany, Damiana, Liwii

Dziki parking w centrum Olsztyna straszy, ale i tak trzeba za niego zapłacić

2017-05-02 11:00:34 (ost. akt: 2017-05-02 11:50:42)
Parking Nowowiejskiego

OLSZTYN - Parking przy ulicy Nowowiejskiego.

Parking Nowowiejskiego OLSZTYN - Parking przy ulicy Nowowiejskiego.

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Czy na dzikim parkingu przy ulicy Nowowiejskiego również trzeba płacić za parkowanie? — pytają nas kierowcy. W pobliżu co prawda stoi parkomat, ale nie za szybami wszystkich samochodów można znaleźć bilet za opłacony postój.

Kilka dni temu nasza czytelniczka zaparkowała samochód na parkingu przy ul. Nowowiejskiego, a dokładnie naprzeciwko kamienicy o numerze 7. Obok parkingu jest parkomat, więc kobieta opłaciła postój i włożyła bilet za szybę auta.
— Zobaczyłam jednak, że nie w każdym samochodzie był taki bilet. Jeden z kierowców stwierdził, że ten parking jest, ale dziki. W dodatku bez namalowanych linii poziomych, więc nie będzie płacił za postój — tłumaczy nasza czytelniczka. — Dodał, że mandatu też nie zamierza zapłacić.

Parking przy Nowowiejskiego jest podzielony na dwie części: na jednej białą farbą są wyznaczone miejsca do parkowania, na drugiej jest klepisko bez linii postojowych. Na pierwszym może stanąć ponad 20 samochodów, na drugim około 50. W sobotę sprawdziliśmy, czy kierowcy płacą za parkowanie na klepisku, czy nie płacą.
— Płacę, mimo że nie ma linii. Dla świętego spokoju — powiedział nam jeden z kierowców.
— A ja nie płacę i jeśli ktoś ze służb zapyta mnie dlaczego, odpowiedź mam następującą: bo nie ma oznakowania poziomego — wyjaśnia swoje stanowisko kolejny kierowca. — Przecież z powodu obowiązku malowania takich linii zniknęły miejsca postojowe wokół Starego Ratusza, więc brakuje mi konsekwencji władz miasta.

Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu tłumaczy, że parking jest w strefie płatnego parkowania, więc opłaty za postój trzeba uiszczać.
Przypomnijmy, że nowelizacja rozporządzenia o znakach i sygnałach drogowych mówi o podwójnym oznakowaniu miejsc postojowych: pionowym i poziomym. Szkoły są więc dwie: jedni kierowcy uważają, że jeśli któregoś oznakowania nie ma, to płacić nie trzeba. Drudzy twierdzą, że płacić należy. A sprawa kręci się od przypadku do przypadku, bo jasnej i klarownej interpretacji tego przepisu nie ma.
— Tam, gdzie było to możliwe, wykonaliśmy oznakowanie poziome i uzupełniliśmy oznakowanie pionowe — mówi Paweł Pliszka, rzecznik ZDZiT, dodając, że niekompletne oznakowanie nie powinno być podstawą do niewnoszenia opłaty za postój.

— Jednak osoby kwestionujące zasadność pobierania tych opłat, m.in. na parkingu przy ul. Nowowiejskiego, mają możliwość odwołania się do ZDZiT. Każdy przypadek rozpatrujemy indywidualnie — dodaje rzecznik olsztyńskich drogowców.
Parkingów klepisk w Olsztynie jest więcej, chociażby ten przy Manhattanie, do przebudowy którego obecnie przygotowuje się miasto. Wcześniej postój w tym miejscu był płatny, teraz, o czym już informowaliśmy, kierowcy płacić nie muszą. Zniknęły też parkomaty.

Na razie miasto nie rusza parkingu przy ul. Nowowiejskiego, bo niedługo zmieni się całe otoczenie wokół Starego Miasta. Jak informowaliśmy wcześnie, 14 pracowni architektonicznych zgłosiło się do konkursu na zagospodarowanie terenów od przedszkola u zbiegu pl. Jedności Słowiańskiej z ul. Pieniężnego aż po Łynę w miejscu przecięcia ul. Nowowiejskiego.
Wcześniej ratusz snuł plany budowy przy Nowowiejskiego parkingu wielopoziomowego. Musiałby go jednak wybudować prywatny inwestor, więc ceny za postój nie byłyby tanie. Dlatego przygotowane przez władze miasta założenia konkursowe dla tych terenów mówią o budowie parkingu, ale na ok. 80 miejsc. Czyli o liczbie zbliżonej do obecnej.

Mateusz Przyborowski
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (46) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Zofia (69.) #2237042 | 83.9.*.* 3 maj 2017 23:49

  Wprowadzono zakaz parkowania na Starówce, nawet na mszę nie mogę pojechać autem!!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. a.p #2237041 | 94.254.*.* 3 maj 2017 23:41

  1. oznakowanie 2. zakaz robienia zdjeć pojazdom prywatnym. Mogą to robić służby atestowanym sprzętem ze specjalna homologacja a nie cyfrówką z media. 3. Zakaz dotykania cudzego pojazdu. Ktoś kto wsadza papierek za wycieraczkę narusza ją odginajac. 4. Mandat musi dostac kierowca popelniajacy wykroczenie a nie pojazd. Wsadzanie za wycieraczke kwitu mandat dostaje pojazd. 5. Kwit ze strefy parkowania nie jest mandatem. Ludzie płacą wiec nikt nie wnika czy to jest prawne czy bezprawne.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. A są tam wymalowane #2236778 | 178.235.*.* 3 maj 2017 18:56

  miejsca postojowe?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. www #2236722 | 95.160.*.* 3 maj 2017 17:16

   Na mocy noweli rozporządzenia wykonawczego, która weszła w życie w dniu 14 lutego 2014 r. w strefie oznakowanej znakiem D-44 miejsca dla postoju pojazdu samochodowego wyznacza się jednocześnie znakiem pionowym D-18 oraz adekwatnymi znakami poziomymi: P-18 „stanowisko postojowe” , P-19 – „linia wyznaczająca pas postojowy”, P-20 – „koperta”, P-24 – „miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej”. P-18 "Stanowisko postojowe" P-18 „Stanowisko postojowe” P-19 Linia wyznaczająca stanowiska postojowe P-19 Linia wyznaczająca stanowiska postojowe Oznacza to, że naliczanie opłaty za postój (a także opłaty dodatkowej) nie jest możliwe, jeśli miejsce parkowania zostało oznakowane jedynie znakiem pionowym lub jedynie znakiem poziomym.

   Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. www #2236720 | 95.160.*.* 3 maj 2017 17:10

   złodzieje i frajerzy. Żlodzieje to władze misata co nie wywiązując się z obowiązujących przepisów biorą kasę , a frajerzy to ci co płacą. Parkować i nie płacić, i nie przejmować się !!! sprawa wygrana zawsze i wszędzie!!!! A władze miasta za takie działanie i oszukiwanie powinni dostak kopa w zad!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (46)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages