Poniedziałek, 25 czerwca 2018. Imieniny Łucji, Witolda, Wilhelma

Powstanie nowa Aleja Zasłużonych w Dywitach. Na starej zabrakło miejsc

2017-05-02 07:00:00 (ost. akt: 2017-05-02 08:46:07)
aleja zasłużonych, cmentarz w dywitach

aleja zasłużonych, cmentarz w dywitach

Autor zdjęcia: ZCK

Brak miejsc w alei zasłużonych na cmentarzu przy ul. Poprzecznej daje o sobie znać, gdy odchodzi osoba wybitna. Będzie nowa aleja — w Dywitach.

Niedawno zmarł wybitny pisarz Erwin Kruk i został pochowany poza tą specjalną kwaterą. W alei zasłużonych przy ul. Poprzecznej, jak powiedział nam wówczas Zbigniew Kot, p.o. dyrektor Zakładu Cmentarzy Komunalnych w Olsztynie, jest kilka wolnych miejsc, ale tylko na pochówki urnowe.
Zarówno rodzinie pisarza, jak i rodzinie byłego piłkarza i trenera Andrzeja Biedrzyckiego, z konieczności zaproponowano miejsca w innych kwaterach. Sprawa jest jednak delikatna i wymaga radykalnego rozwiązania.


Nowa aleja zasłużonych powstanie na cmentarzu w Dywitach. — Jest już projekt architektoniczny i kosztorys — mówi Zbigniew Kot. — Miejsce  jest wyznaczone, teren został zniwelowany. W czerwcu ogłosimy przetarg w celu wyłonienia wykonawcy i jeszcze w tym roku rozpoczną się prace. Nie wiemy, ile miejsc pochówku znajdzie się w nowej kwaterze. Powinno ich starczyć na kilkadziesiąt lat. Rodziny zasłużonych zmarłych będą decydowały o formie nagrobków, które nie będą znormalizowane.


Ale, jak mówi Zbigniew Kot, ZCK planuje również budowę znormalizowanej kwatery, inaczej nazywanej „amerykańską”.
— To płaski teren, bez drzew i krzewów, porośnięty trawą — tłumaczy. —  Nagrobki są jednakowe najczęściej w formie poduszki. Taka kwatera bardzo ładnie wygląda i łatwo na takim terenie utrzymać porządek. Te rodziny, które będą chciały korzystać z dowolności w zabudowie grobu, będą to mogły zrobić w tradycyjnych kwaterach.

Wkrótce w Olsztynie powstanie też krematorium. Będzie zbudowane w systemie partnerstwa prywatno-publicznego. Partner prywatny powinien zostać wyłoniony jeszcze w tym roku.

em
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Saad #2236405 | 37.47.*.* 3 maj 2017 06:45

  Aleja dla zadłużonych dobrej zmiany i lepszego sortu.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. to #2236024 | 83.6.*.* 2 maj 2017 14:30

  Do każdego a szczególnie do "Rozwalic Pomnik UBowców na Poprzeczne", niedługo radni z PiS-u każą wszystkich zasłużonych z PRL-u ekshumować i przenieść w inne miejsca, a wtedy będą wolne miejsca.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. barbara #2235857 | 88.156.*.* 2 maj 2017 10:04

  dobra wiadomość,o budowie krematorium w Olsztynie oby tylko to zrealizowali

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Kebiz #2235814 | 88.156.*.* 2 maj 2017 09:00

  Podobno wobec śmierci WSZYSCY są RÓWNI ! Zatem po co jednych wywyższać, innych (pośmiertnie) poniżać, opluwać, ekshumować, wyrzucać itd, itp ? Wszak historia to "dziwka sprzedajna" i za kilkadziesiąt lat nowi barbarzyńcy będą niszczyć obecnych barbarzyńców. Jak i w tym sens ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. tragedia #2235793 | 94.254.*.* 2 maj 2017 08:33

  Niestety w tym roku nie odbędzie się Love Message na lotnisku na Dajtkach! Władze z Olsztyna nie znalazły w tym toku pieniędzy na ten festiwal muzyczny! Niedawno było hasło Olsztyn wolny od sportu, teraz będzie Olsztyn wolny od muzyki!! Młodzi ludzie na wózki inwalidzkie, jak mówił Kononowicz " nie będzie niczego ".

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (7)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages