Poniedziałek, 28 maja 2018. Imieniny Augustyna, Ingi, Jaromira

Brzydsza twarz miasta: stara Artyleryjska swoim stanem straszy mieszkańców

2017-04-29 12:00:00 (ost. akt: 2017-04-28 23:02:46)
ulica 15 dywizji, stara artyleryjska, olsztyn

ulica 15 dywizji, stara artyleryjska, olsztyn

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Niebawem w Olsztynie przybędzie nowych dróg. Nasi czytelnicy przypominają jednak o miejscach, które z nowością mają mało wspólnego. Dowodem nadsyłane zdjęcia i adresy. To ta brzydsza twarz Olsztyna.

Chodniki, na których można połamać sobie nogi i wybić zęby, asfalt tylko dla terenówek, większość latarni nie świeci, pełno śmieci i... hotel, który zaprasza gości — tak miejsce, które sfotografowaliśmy, opisał w e-mailu do redakcji nasz czytelnik. Na ulicy zapytaliśmy olsztyniaków, gdzie to jest. O dziwo, tym razem nasza zagadka większości rozmówców nie sprawiła większych problemów.
— To gdzieś w pobliżu Artyleryjskiej — stwierdza pani Barbara. — Czasem tam bywam, więc poznaję. Bardzo słabo to wygląda.
Zgadza się z tym pani Katarzyna, choć sama miejsca nie rozpoznała.
— To mi wygląda na ul. Kościuszki — mówi. — Chociaż takich fatalnych ulic u nas dostatek. W każdym razie stan tej ulicy jest straszny. Ciężko by było tam wjechać samochodem.

Dlatego samochodem nie wybiera się tam Marta Derel. Oczywiście miejsce ze zdjęcia poznaje, ale jednocześnie przyznaje, że...
— Skoro w pobliżu jest nowa ulica, to ciężko będzie wywalczyć, żeby miasto zrobiło coś z tą starą. Fatalny stan drogi doskonale przedstawia to zdjęcie, ale nie wiem, czy teraz jeździ tamtędy tak dużo samochodów jak kiedyś. Podejrzewam, że większość ruchu przeniosła się jednak na nową Artyleryjską. Oczywiście dla gości pobliskiego hotelu to bardzo słaba wizytówka naszego miasta — podsumowuje.

Agnieszka Koper miała problem z rozpoznaniem miejsca. — To na pewno gdzieś w Olsztynie, ale na pierwszy rzut oka trudno stwierdzić, gdzie dokładnie. Takich zaniedbanych ulic u nas przecież nie brakuje. Widzę wieże jakiegoś kościoła, ale to w sumie niewiele pomaga. To chyba na Zatorzu — dodaje.
Problemu z rozpoznaniem miejsca ze zdjęcia nie miała z kolei Anna Kułak. — To stara Artyleryjska — powiedziała, gdy tylko spojrzała na zdjęcie. — Kiedyś tamtędy jeździłam. Bardzo zaniedbana ulica. Do tego kontrastuje z nową trasą.
Paula Gotowiec też doskonale zna miejsce ze zdjęcia. I według niej ulica nadal ma swoje zalety. — Omijałam tamtędy korki — wyjaśnia. — Teraz nie jest zbyt uczęszczana, więc łatwiej było zrobić sobie tamtędy objazd. Ale mam nowe zawieszenie w samochodzie i chyba wolę jednak postać czasem w korku, niż ryzykować.

Marcin Wincel i Adam Kapusta też nie mieli problemu z naszą zagadką. — To stara Artyleryjska. Dobrze znam tę ulicę. — zapewnia Marcin Wincel.
— Jej stan jest fatalny — dodaje Adam Kapusta. — Olsztyn co prawda buduje nowe drogi, ale tę ulicę można postawić na równi z ulicą Partyzantów. Trzeba jeździć slalomem.
— Choć dziury są chyba większe na Partyzantów. — śmieje się Marcin Wincel.
Tych, którzy miejsca ze zdjęcia jeszcze nie rozpoznali, informujemy, że zdjęcie zostało zrobione na ul. 15 Dywizji (dawnej Artyleryjskiej), w sąsiedztwie nowej ul. Artyleryjskiej.

Paweł Jaszczanin

Trwa nasza akcja „Brzydsza twarz miasta”. Chcemy ją zmieniać, bo zależy nam, żeby Olsztyn piękniał. Dlatego czekamy na kolejne zgłoszenia takich miejsc. Będziemy je fotografowali, a potem prosili olsztyniaków o komentarz. Żeby władza wiedziała, co się ludziom nie podoba.
Piszcie państwo na adres: ro@gazetaolsztynska.pl i dzwońcie pod numer 89 539 74 83 lub 89 539 76 40.
Dziękujemy za wszystkie zgłoszenia. Będziemy szli ich tropem.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (36) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Paradoks Olsztyńskiego Cwela #2235536 | 94.254.*.* 1 maj 2017 13:51

  Narzekać na stan ulic w Olsztynie i głosować na Małkowskiego, który nie budował nic.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Willi #2235460 | 83.9.*.* 1 maj 2017 11:08

  Mieszkam w Olsztynie od 1994 i do dziś ul. Partyzantów to droga czołgowa w centrum miasta, ograniczenia do 40 km/h nie rozwiążą problemu. Przejezdni udając się na dworzec PKP i PKS komentują "ulica jak za komuny na wsi"

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. § #2235343 | 37.201.*.* 1 maj 2017 07:03

  Juz pare razy przed laty Gazeta pisala artykul " Plac , ktory straszy ". A chodzilo o plac na rogu ! Maja i ul. Ratuszowej, ktory stoi pusty i jest " ozdoba " miasta i to przed samym nosem ratusza. I do dzisiaj straszy juz duzo lat mimo , ze na przetargo ( pisemnym ) zalozeniem bylo , ze budowa rozpocznie sie w ciagu dwoch lat i zostanie skonczona w ciagu trzech lat. Nic nie zaczeto , nic nie skinczono. Plac dalej straszy i przez nastepne lata bedzie dalej straszyl. Wygral go ktos z ratusza pan Z.......uk.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. zawiedziony #2235315 | 81.190.*.* 1 maj 2017 00:11

  Olsztyn ma coraz brzydszą twarz i nie chodzi o stare zaniedbane ulice, ale o nowe domy wielorodzinne, które są coraz gorsze, gorsza forma budynków i materiały, widać jak chęć szybkiego zysku zabija jakość. Jeszcze parę lat temu wyglądało to inaczej - przykładem fajny zespół zabudowy "Browary" z zadbanym otoczeniem, dopieszczonymi detalami, wpisany świetnie w otoczenie. Natomiast nowe domy przy Tuwima to przeciwna strona medalu. Wykończenie elewacji budynków przemilczmy, ale otoczenie - nadal króluje tam tzw. polbruk - wykładane są nim zarówno jezdnie jak i trasy dla pieszych. Wiadomo nie od dziś, że bardziej estetyczne i lepsze do poruszania się dla pieszych np. na obcasach, są większe płytki chodnikowe. Poza tym ze względów bezpieczeństwa nie powinno się stosować jednakowego materiału na drogi dla samochodów i dla pieszych zwłaszcza dotyczy to dzieci i osób niedowidzących, którym czasami trudno rozróżnić chodnik od jezdni. Czy w naszym mieście tak trudno to pojąć ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Złomiarz #2234967 | 188.146.*.* 30 kwi 2017 12:05

  A po co to remontować skoro nie jeżdżą tamtędy tramwaje - Olsztyn zaczyna się i kończy tam gdzie jest torowisko tramwajowe - oto wizja Grzymowicza

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (36)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages