Niedziela, 20 maja 2018. Imieniny Bazylego, Bernardyna, Krystyny

Podziemne przejście będzie zalewać do jesieni

2017-04-21 19:15:50 (ost. akt: 2017-04-21 16:14:31)

Autor zdjęcia: Łukasz Wieliczko

Podczas deszczu przejście podziemne na Zatorze przemienia się w wodny tor przeszkód. Zarząd Dróg Zieleni i Transportu widzi problem, wypompowuje wodę i każe czekać. Co najmniej do jesieni.

Przejście podziemne z centrum na Zatorze, gdy pada, zamienia się w kanał burzowy, po którym suchą stopą przejść można jedynie w kaloszach, a najwygodniej podróżowałoby się pontonem (swoją drogą – może to pomysł na biznes dla olsztyńskich gondolierów?).

Problem znany jest od lat i od lat zdaje się być nierozwiązywalny. Jedynym pomysłem na udrażnianie przeprawy jest wysyłanie przez Zarząd Dróg Zieleni i Transportu ekipy wypompowującej wodę. I ZDZiT, po większych ulewach, rzeczywiście taką ekipę wysyła. Przy tych mniejszych opadach bywa z tym różnie, a również te uniemożliwiają przejście bez gumowców na drugą stronę torów. I problemem nie jest nawet sam tunel, a to co przed nim.

Przy deszczowej pogodzie przed przejściem od strony centrum, na całej jego szerokości, pojawia się ogromna kałuża — praktycznie nie do ominięcia. Pieszym, którzy się tamtędy poruszają bez kaloszy, fundowana jest przymusowa gimnastyka — jedyną szansą na niezamoczenie butów jest przejście lewym brzeżkiem tego „stawu”, a potem przeskok nad barierką oddzielającą główne schody od części do prowadzenia wózków dziecięcych. Osoby starsze lub rodzice z kilkuletnimi dziećmi często zmuszane są do odwrotu i nadrabiania ładnych kilkuset metrów trasy wiaduktem łączącym ul. Partyzantów z Artyleryjską.

Drogowcy tłumaczą, że tunel i wejście do niego są zalewane z powodu braku kanalizacji deszczowej dla ulicy Partyzantów i odcinka ul.1 Maja. — Problem ten zostanie rozwiązany niebawem, wraz z przebudową ul. Partyzantów, która - jak wiemy - ma się zacząć jeszcze w tym roku — tłumaczy Paweł Pliszka, rzecznik ZDZiT.

Ale budowa najprawdopodobniej ruszy dopiero jesienią, więc niejeden deszcz przed nami. Pytamy więc, czy nie warto zastosować dość prostego, ale skutecznego patentu.

Czy nie można nad uciążliwą kałużą zbudować zwykłej kładki, drewnianego podestu z desek, który załatwiłby sprawę i byłby w perspektywie najbliższych miesięcy zapewne tańszy niż kolejne akcje ekipy wypompowującej wodę (rzecznik ZDZiT zdradził nam, że jednorazowo to koszt od 50 do 100 złotych, w zależności o ilości wody, jaką trzeba wybrać). — Budowanie kładki czy innego rodzaju przejścia to wydatek zapewne rzędu kilkunastu tysięcy złotych — mówi Pliszka. — Musielibyśmy zastosować rozwiązanie bezpieczne, stabilne i spełniające wszystkie normy i wymogi, nawet jeśli miałoby to być rozwiązanie tymczasowe.

A więc trzeba czekać na remont ul. Partyzantów, wypatrywać z nadzieją słońca, uzbroić się w cierpliwość. I w kalosze.

łw
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (32) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Dlaczego kiedys po wojnie tunelu nie zalewało #2228575 | 82.139.*.* 22 kwi 2017 21:31

  Dlaczego kiedys nigdy tunelu nie zalewało a terazx zalewa. Polak to partacz nawet nie potrafi uszanować tego co dostał w prezencie od losu. Może to zemsta zmarłych Przeciez przy tunelu był Cmentarz Ewangielicki a Polacy wybidowali wzdłuz torów garaże i to z ....KANAŁAMI. To KANALIE nie ludzie. Polacy to NAJEŹDŹCY na Warmię, = - bez szacunku bez pomyslunku.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. jan #2228236 | 88.156.*.* 22 kwi 2017 15:51

   2 kręgi i kawałek rury, trochę piasku to za drogo? Taniej wychodzi wypompowywanie wody

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Xx #2228118 | 83.24.*.* 22 kwi 2017 13:13

   Gamonie

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. +ja #2228106 | 88.156.*.* 22 kwi 2017 12:58

   Wydaje mi się, że przejście będzie zalewane do jesieni, a nie : " będzie zalewać..." Ten tytuł wprowadza czytelnika w błąd.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. Heh #2227969 | 2.111.*.* 22 kwi 2017 10:28

   Pamięt jak Kołek i Paulo gdy jeszcze się waflowali basen se tam urządzili. Stare czasy.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (32)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages