Poniedziałek, 1 maja 2017. Imieniny Józefa, Lubomira, Ramony

Dyrektorka MOK w Olsztynie zostanie odwołana

2017-04-18 19:37:34 (ost. akt: 2017-04-18 20:28:49)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Prezydent uruchomił procedurę odwołania Agnieszki Kołodyńskiej, dyrektorki Miejskiego Ośrodka Kultury. Podstawą decyzji jest raport komisji powołanej do wyjaśnienia skarg na szefową MOK. Jej wnioski są zbieżne w wynikami kontroli PIP.

Zobacz także: Do sądu za oskarżenia o mobbing w Miejskim Ośrodku Kultury [FILM] Do sądu za oskarżenia o mobbing w Miejskim Ośrodku Kultury [FILM] Agnieszka Kołodyńska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie przedstawiła swoje oświadczenie dotyczące mobbingu. Na takie traktowanie poskarżyły...
Agnieszka Kołodyńska, od września 2015 roku dyrektorka Miejskiego Ośrodka Kultury, przedstawiła w ratuszu założenia programu tegorocznej edycji Olsztyńskiego Lata Artystycznego. — Jej propozycje bardzo nam się podobały — powiedziała nam Krystyna Flis, przewodnicząca komisji kultury Rady Miasta. — Były to różne od realizowanych w poprzednich latach pomysły, ale bardzo ciekawe. Mówię to nie tylko w swoim imieniu, ale wszystkich członków komisji.

Krystyna Flis przyznała, że zdumiała ją decyzja prezydenta Piotra Grzymowicza. — Prawie rok temu rozmawiały ze mną osoby zatrudnione w MOK o warunkach pracy w ośrodku — wspomniała. — Mówiły różne rzeczy, ale sądziłam, że jednak w końcu wszyscy doszli do porozumienia. Okazało się, że nie.

Przypomnijmy, że sprawą relacji między pracownikami i dyrekcją MOK zajęła się specjalna komisja powołana na początku roku w Urzędzie Miasta. Była odpowiedzią na pismo do ratusza, w którym pracownicy MOK skarżyli się na niewłaściwe zachowanie przełożonych, lekceważenie i zastraszanie, co odbijało się na ich stanie zdrowia.

Tę kwestię zbadała również Państwowa Inspekcja Pracy i potwierdziła doniesienia o ignorowaniu, lekceważeniu i zlecaniu bezsensownych zadań w Miejskim Ośrodku Kultury. Dziewiętnastu z 39 przesłuchanych przez inspektorów pracowników potwierdziło, że występowały tu zachowania charakterystyczne dla mobbingu.

Jedenaście osób potwierdziło agresję słowną w tym obraźliwe uwagi, używanie wulgaryzmów, szydzenie i krzyki. Według inspekcji dochodziło do zaniżania dodatków za pracę w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej.
— Ustalenia komisji Urzędu Miasta są zbieżne z wnioskami raportu Państwowej Inspekcji Pracy — powiedział nam Patryk Pulikowski, rzecznik Urzędu Miasta. — Na tej podstawie prezydent zdecydował o uruchomieniu procedury odwołania pani dyrektor.

Przypomnijmy, że prezydent Piotr Grzymowicz dwa lata temu entuzjastycznie wypowiadał się o Agnieszce Kołodyńskiej jako przyszłej szefowej MOK. Chwalił jej kreatywność i energię. Wczoraj poproszony o komentarz w sprawie uruchomienia procedury zwolnienia powiedział krótko: — Trzeba to przerwać! Zostały złamane procedury pracownicze i jednocześnie mamy wiele negatywnych opinii na temat zarządzania Miejskim Ośrodkiem Kultury oraz panujących tam stosunków międzyludzkich.

Rozmawialiśmy z Agnieszką Kołodyńską. Opowiadała z satysfakcją o swym spotkaniu z członkami komisji kultury na temat OLA. Poproszona o komentarz w sprawie procedury zwolnienia przysłała oświadczenie:

"Zgodnie ze swoimi zapisami statutowymi Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie jest samorządową instytucją kultury, nad którą bezpośredni nadzór sprawuje prezydent Olsztyna. Ponadto paragraf 6 ust. 2 ww. statutu stanowi, iż dyrektora MOK powołuje i odwołuje prezydent Olsztyna zgodnie z przepisami prawa. W świetle powyższych faktów Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie nie komentuje żadnych decyzji Prezydenta Olsztyna, w tym również decyzji personalnych".

Ewa Mazgal
Polub nas na Facebooku:

Komentarze (58) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ubawiony #2227437 | 89.228.*.* 21 kwi 2017 16:59

  Nie wiem czemu Prezydent prowadzi do przeciągania chorej sytuacji zamiast przerwać wszystko jedną decyzją i odwołać dyrektorkę MOK. To po co były te komisje powoływane , po co były raporty. Żeby teraz słuchać opinii jej znajomych i wielbicieli, może jeszcze jej znajomych na facebooku zapytajmy o opinie oni pewnie najlepiej będą wiedzieć jak traktowała swoich pracowników. Śmiech na sali i farsa się robi wokół tej "królowej MOK" w swoim mniemaniu. Litości , sprawa dotyczy mobbingu , naruszania prawa pracowniczych , traktowania podwładnych i zwracania się do nich , a w jej obronie niby wykształceni wielbiciele "kultury" podają dziecinne argumenty że "doceniają ofertę kulturalną " proponowaną przez Dyrektorkę MOK ??? Litości a co ma do rzeczy jej wizja w stosunku do tego jak traktuje pracowników ? Czy te "autorytety" kultury nie mają litości dla swojego intelektu ? I nie rozumieją czego dotyczy sprawa i cały problem ? Czy tej dyrektorce ktoś czyni zarzuty za jej program i wizje ? Czy też za sposób ich realizacji głównie jeśli chodzi o traktowanie swoich podwładnych. To jakie znaczenie mają takie infantylne argumenty że jak się jej program kulturalny komuś spodobał to już niby nie ma znaczenia jak kieruje instytucją i to ma tłumaczyć już wszystko. Śmiech na sali żeby kompromitować się taką argumentacją.

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Spółdzielczy bakcyl? #2226306 | 5.172.*.* 20 kwi 2017 09:57

  Relacje podobne do władczego rządzenia w spółdzielniach. Pomiędzy Bugiem a Odrą i Nysą naważniejsi oni som.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. toja #2225912 | 89.228.*.* 19 kwi 2017 15:15

  Zeszłoroczne OLA nie powalało. Było słabsze od tych za Marcinkowskiego

  Ocena komentarza: warty uwagi (31) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. gość #2225894 | 80.55.*.* 19 kwi 2017 14:42

  Bardzo dobrze się stało. Nareszcie tą chorą sytuację przerwano. A co z zastępczynią dyrektorki?

  Ocena komentarza: warty uwagi (28) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. . #2225867 | 83.24.*.* 19 kwi 2017 14:13

  Pracownicy spokojnie sygnalizowali problem z komunikacją. Chcieli się dogadać, ale nie dało się z tą kobietą porozumieć. Obecna sytuacja jest na jej własne zyczenie, a nie z powodu "problematycznych" pracowników.

  Ocena komentarza: warty uwagi (29) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (58)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages