Piątek, 25 maja 2018. Imieniny Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

Będzie kolejna kontrola Łyny

2017-04-15 15:30:00 (ost. akt: 2017-04-15 12:50:30)
Inspektorzy WIOŚ nad Łyną

Inspektorzy WIOŚ nad Łyną

Autor zdjęcia: Mateusz Przyborowski

Warmińsko-Mazurski inspektor nadzoru budowlanego przeprowadzi kontrolę na Łynie. Z wnioskiem o „przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego i złożenie wniosku o ukaranie z tytułu odpowiedzialności zawodowej w budownictwie” wystąpił w piątek olsztyński radny Krzysztof Kacprzycki.

Przypomnijmy, że chodzi o odcinek rzeki w pobliżu Bartąga, gdzie trwa budowa południowej obwodnicy Olsztyna. Jak już wielokrotnie informowaliśmy, od kilku miesięcy woda w tym miejscu jest zamulona, a hałdy piachu wystają nad lustro wody.
— Oczywiście celem mojego działania nie jest wstrzymanie budowy obwodnicy, ale o to, by na Łynie zrobić porządek, czyli zablokować spływ mas ziemnych i mułu do rzeki oraz w postępowaniu nakazowym posprzątać to, co zostało do tej pory zepsute — tłumaczy Krzysztof Kacprzycki.

WINB przeprowadzi kontrolę na Łynie po świętach wielkanocnych. — Zbadamy, czy spełnione zostały warunki wydane w pozwoleniu na budowę i czy nie zostały złamane któreś z wymogów — tłumaczy w rozmowie z nami Maciej Kotarski, warmińsko-mazurski inspektor nadzoru budowlanego.

Jak ustaliliśmy, od czwartku kontrolę w sprawie zanieczyszczenia Łyny prowadzi także Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Olsztynie.
mp
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (14) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Kris #2225006 | 46.77.*.* 18 kwi 2017 11:07

  Chyba największy problem z zamuleniem to mają wędkarze. Ja się cieszę. Przynajmniej ryby sobie pożyją. A tak zaraz by trafiły do czyjejść jadaczki.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. ten urzednik #2224571 | 89.228.*.* 17 kwi 2017 09:44

   z ratusza to ten czerwony radny?

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. 123qwerty #2224539 | 88.156.*.* 17 kwi 2017 08:35

    Witam. Rzucę trochę światła na sprawę.W lutym obserwowałem akcję niekontrolowanego zamknięcia Łyny. A wyglądało to tak. Masy ziemi zgromadzone po drugiej stronie rzeki ok. 200m od koryta rzeki spowodowały wypchnięcie, przemieszczenie mas ziemi na których zostały złożone. Z racji tego że nie dało się zatrzymać tego procesu od tak jakimś szybkim i doraźnym działaniem, wykonawca rozpoczął rozpaczliwą walkę o udrożnienie koryta. Niestety przemieszczanie gruntu trwało ok tygodnia . W tym czasie wykonawca wyciągał koparkami to błoto które napierało od strony hałdy. Odwoził ten materiał nieopodal, 100m dalej w kierunku Bartąga i składał na działce przy Łynie. Można podjechać i zobaczyć jakie to ilości odwiezionego błota, torfu iłu. W tej akcji część materiału została porwana przez nurt rzeki i przetransportowany dalej w kierunku miasta. Po tej akcji mieszkańcy Rusi mogli zaobserwować rozjeżdżoną drogą, ułożeniem wału z worków z piaskiem oraz zabiciem grodzic stalowych w celu umocnienia koryta rzeki od str. hałdy (książkowo, tak powinno być zrobione odrazu). Sam jestem inżynierem drogownictwa, powiem tak... nie zazdroszczę kierownikowi robót, bo pewnie to on beknie za całą sytuację. Presja czasu, naciski zwierzchników, nadmiar powierzonych odcinków i obowiązków doprowadza do takich sytuacji że jeden człowiek nie jest w stanie tego ogarnąć. Niestety zmiany w środowisku nastąpiły znaczne, koszt przywrócenia koryta do stanu poprzedniego będzie kosztował olbrzymie pieniądze, ale to trzeba będzie wykonać, i jeszcze ten nierób i pieniacz Kacprzycki tu miesza. No nie zazdroszczę Ci kolego inżynierze odpowiedzialności do jakiej możesz zostać pociągnięty. Życzę wszystkim wesołych Świąt Wielkanocnych (poza Kacprzyckim:).

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

    1. zorz #2224183 | 88.156.*.* 16 kwi 2017 07:47

     Drogowcy wzięli się za rzekę. Od razu widać fachowość firmy. Dragę spuścić i czyścic na własny koszt.

     Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    2. Łyna #2224117 | 31.0.*.* 15 kwi 2017 21:31

     Łyna jest zapaskudzona ogromnymi ilościami gruntu. Tam gdzie w zeszłym roku można było łowić ryby na gruncie 1,5-2 metry dziś leżą osady 15-25cm pod lustrem wody. To na prawdę nieprawdopodobne ile gruntu trafiło do rzeki. Myślę że wyższy stan wody da konkretne zalania w pobliżu Łyny.

     Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (14)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages