środa, 23 października 2019. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Przed Wysoką Bramą zobaczymy dokładnie, co było kiedyś

2017-04-14 18:00:00 (ost. akt: 2017-04-14 16:04:08)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Miasto ogłosiło konkurs architektoniczny na koncepcję zagospodarowania terenów przy Starym Mieście. Przed architektami duże wyzwanie, ale najważniejsze jest to, że atrakcyjnie zostaną pokazane m.in. fortyfikacje przed Wysoką Bramą.

Sprawa tego, jak ma wyglądać otoczenie olsztyńskiej starówki, trwała kilka lat. Teraz sytuacja wygląda bardziej klarownie, bo kilka dni temu miasto ogłosiło konkurs architektoniczny, który zmieni duży fragment terenów przylegających do Starego Miasta. Chodzi o zagospodarowanie terenów od przedszkola u zbiegu pl. Jedności Słowiańskiej z ul. Pieniężnego aż po Łynę w miejscu przecięcia ul. Nowowiejskiego.

Konkurs będzie się składał z dwóch części. Dla pierwszej, od okolic rondeli do hotelu Pod Zamkiem, powstanie praca konkursowa, a miasto przystąpi z jego zwycięzcą do negocjacji z wolnej ręki na przygotowanie projektów zarówno budowlanych, jak i wykonawczych. Druga część konkursu, teren od hotelu do Łyny, odbędzie się na zasadzie tzw. konkursu studialnego, co oznacza, że zakończy się złożeniem pracy konkursowej wraz z propozycjami uczytelnienia obiektów.

— Nie mam wątpliwości, że ogłoszenie konkursu przybliża nas do rozwiązania kwestii reliktu sprzed Wysokiej Bramy. Mamy dobre doświadczenia z konkursami architektonicznymi, jesteśmy bardzo zadowoleni z ich efektów, a prace zrealizowane w ten sposób są dostrzegane w kraju i zagranicą, by wspomnieć tylko centrum Ukiel — mówi Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.
Przypomnijmy, że badania archeologiczne na pl. Jedności Słowiańskiej były prowadzone od 2011 do 2012 roku. Odkryto wtedy dobrze zachowane relikty murów obronnych składających się z szyi bramnej oraz umacniającej ją budowli przedbramia (baszt bądź baseti). Dziura w ziemi po wykopaliskach pozostała jednak do dzisiaj. Z uwagi na historyczny charakter znaleziska, konserwator zabytków kazał jedynie zabezpieczyć mury, a wykop otoczono barierką.

Trzeba więc powiedzieć, że architekci nie będą mieli łatwego zadania, ponieważ to, co jest przed Wysoką Bramą, trzeba pokazać w atrakcyjny sposób, a więc przede wszystkim wyeksponować rondelę. Przygotowane przez miasto materiały konkursowe zakładają, by mieszkańcy i turyści mogli ją oglądać również od środka. Do zadań projektantów będzie też należało ukazanie dawnego muru z elementami obronnymi i fosą.

Prezydent zaznacza, że obszar w pobliżu Wysokiej Bramy nie jest łatwy pod względem zagospodarowania, dlatego ogłoszenie konkursu wydawało się najlepszym rozwiązaniem.

— Liczymy teraz na kreatywność uczestników, którzy wskażą oryginalne i przyjazne mieszkańcom rozwiązania dotyczące zarówno rondeli, jak i pozostałego obszaru objętego konkursem — stwierdza Piotr Grzymowicz. — Ważne jest również to, żeby opracowanie nie ograniczało się tylko do reliktu, a objęło znacznie szerszy obszar w pobliżu dawnego Olsztyna.
Jeśli chodzi o fragment przy Łynie, zadanie projektantów będzie polegało na uczytelnieniu bramy Młyńskiej i narożnej baszty. Miasto zakłada ponadto połączenie ich z parkiem Podzamcze, ponieważ w tym miejscu ma powstać ścieżka turystyczna. Dodatkowo ten fragment ma się łączyć z postacią Mikołaja Kopernika, który — według legend — kierował obroną zamku podczas walk z Krzyżakami.

Mateusz Przyborowski
m.przyborowski@gazetaolsztynska.pl


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (26) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. AntyGrzym #2224739 | 88.156.*.* 17 kwi 2017 17:18

  Dziura przy Wysokiej bramie !!! A może by tak dodać do Herbu Olsztyna . Będzie zapewne pasowała jak grzymek do Ratusza ?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. heron #2224144 | 94.254.*.* 15 kwi 2017 23:04

  Uważajcie bo Pan G. nie znosi krytyki ( a powinien ) i może posądzić Was o obraze i zniesławienie. Z tego co się orientuje to właśnie on tak działa. Śmiech na sali.

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Złomiarz #2224104 | 188.146.*.* 15 kwi 2017 20:42

  Grzymowicz musi odejść !

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. slovian #2223998 | 94.254.*.* 15 kwi 2017 16:20

   Konkurs to proponuje na załatanie dziur w mieście i przywrócenie normalnego ruchu drogowego...Do wyborów jakieś 500dni wytrzymamy...ZMIANA p.Grzymowicz

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. xxx #2223952 | 83.9.*.* 15 kwi 2017 14:32

   Zrobić deptaki, ścieżki rowerowe, ławeczki, a parkingu w centrum miasta jak nie było tak nie ma i nie będzie, nawet płatnego.

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (26)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages