Wtorek, 22 września 2020. Imieniny Maury, Milany, Tomasza

Kiedyś zrobię wywiad, ale jeszcze nie wiem z kim

2017-04-12 21:00:00 (ost. akt: 2017-04-12 19:17:15)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Okazuje się, że uczniowie podstawówek świetnie wypadają w roli dziennikarzy. Wiemy już, które szkoły w regionie redagują najlepsze gazetki. Laureaci zostali nagrodzeni w Szkole Podstawowej nr 29 im. Jana Liszewskiego w Olsztynie.

Alicja Służała najchętniej zrobiłaby wywiad z aktorką Agnieszką Więdłochą. Na razie jest dumna z wywiadu z panią dyrektor swojej szkoły.

— Spytałam panią dyrektor, czy zmieniłaby prace na inną — wspomina. Alicja jest jedną z osób redagujących „Nowinki Jedynki”, gazetkę szkolną Szkoły Podstawowej nr 1 w Kętrzynie.

— Zawsze były sukcesy, ale teraz po raz pierwszy zajęliśmy pierwsze miejsce (w kategorii klas IV-VI — red.) — nie kryła dumy Agnieszka Trypucka, nauczyciel bibliotekarz i opiekun gazety. — Dzieci same dużo czytają, inspirują się otaczającym światem i co najważniejsze, samodzielnie znajdują temat.
Helena Chojnowska przyznaje, że bycie dziennikarzem wcale nie jest prostą sprawą. — Jedna osoba chce to, a druga tamto. I zaczynamy się kłócić — opowiada o mankamentach pracy w zespole redakcyjnym. — Ale o wiośnie artykuł napisałam!


To właśnie „Gazetka Małego Dziennikarza” z Niepublicznej Szkoły Podstawowej „Piątka” w Olsztynie, do której pisuje m.in. Helenka, zajęła pierwsze miejsce w kategorii klas I-III.
— A ja to najchętniej zrobiłabym z kimś wywiad — zdradza Nadia Radzikowska z „Piątki” — Ale nie wiem z kim...
Paweł Byglewski spytałby Roberta Lewandowskiego o to, jak to robi, że zawsze świetnie gra na boisku. — Trzecie miejsce w konkursie (w kategorii klas IV-VI — red.) jest dla nas superniespodzianką — cieszy się Aleksandra Majka, polonistka ze Szkoły Podstawowej w Lubawie. — Nasza gazetkę „Kropkę” tworzymy już 15 lat!

Wojewódzki Konkurs Gazetek Szkolnych dla szkół podstawowych pod patronatem Warmińsko–Mazurskiego Kuratora Oświaty odbył się już po raz 14. Jego rozstrzygnięcie miało miejsce w Szkole Podstawowej nr 29 im. Jana Liszewskiego w Olsztynie. — To święto patrona naszej szkoły, założyciela pierwszej gazety na Warmii (,,Gazety Olsztyńskiej — red.) — mówiła dyrektorka szkoły Elżbieta Słodkiewicz. — To dobry moment, żeby zaprezentować finalistów konkursów.

Jakie korzyści przynosi redagowanie gazetki szkolnej? — Przede wszystkim uczy współpracy z grupą — przekonuje Agnieszka Mieczkowska, polonistka z SP 29. — Uczniowie uczą się tworzyć rożne formy pisemne, np. recenzję, wywiad. Dzielą się doświadczeniem, korzystają z różnych źródeł informacji. Niektórzy robią zdjęcia. Redagują ciekawostki, przygotowują treści ekologiczne, piszą o zwierzętach, tworzą także recenzje książek.
Laureaci kolejnych miejsc w kategorii klas I-III to: gazetka „Spod Ławki” ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Olsztynie (II miejsce), gazetka „Okiem świetlicy” ze Szkoły Podstawowej nr 29 im. Jana Liszewskiego w Olsztynie (III miejsce). Natomiast w kategorii klas IV-VI: gazetka „Szkolne Echo” ze Szkoły Podstawowej nr 29 w Olsztynie (II miejsce) oraz gazetka „Kropka” ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Lubawie (III miejsce).

W kategorii gazetek elektronicznych zwyciężyła gazetka „Prosto z 15-tki” ze Szkoły Podstawowej nr 15 im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie.
Oprócz części oficjalnej, była też część artystyczna. Uczniowie wcielili się w dziennikarzy „Gazety Olsztyńskiej". W ten sposób przywołali historię Gazety i opowiedzieli o Janie Liszewskim. — Jestem dumna z laureatów — mówiła Elżbieta Słodkiewicz. — Cieszę się, że dzieci poprzez redagowanie gazetek szkolnych mogą rozwijać swoje zainteresowania.

Aleksandra Tchórzewska
a.tchorzewska@gazetaolsztynska.pl

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages