Poniedziałek, 14 października 2019. Imieniny Alany, Damiana, Liwii

Trwa debata nad przyszłością dworca w Olsztynie. Będą rozmowy z kolejarzami

2017-04-12 09:24:14 (ost. akt: 2017-04-12 11:26:33)

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

Być może już niedługo dojdzie do wspólnego spotkania władz Olsztyna z przedstawicielami PKP i konserwatorem zabytków. Na razie o przyszłości dworca głównego z kolejarzami porozmawia wiceprezydent.

Wiceprezydent Olsztyna Ryszard Kuć ma się spotkać w Warszawie z przedstawicielami PKP. Będzie to okazja, by porozmawiać na dość pilny dla Olsztyna temat dotyczący przyszłości dworca kolejowego. Wizyta wiceprezydenta ma również zbudować pozytywny klimat wobec inwestycji, jaką zamierza zrealizować kolej.

A nad nią, jak już informowaliśmy, ponownie zebrały się czarne chmury. Pod koniec marca trzy stowarzyszenia: Forum Rozwoju Olsztyna, olsztyński oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich i warmińsko-mazurski oddział Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków skierowały do konserwatora zabytków wniosek, by wpisać do rejestru cały olsztyński dworzec.

— Liczę, że przedstawiciele PKP przyjmą zaproszenie i przyjadą do Olsztyna, żeby z nami porozmawiać w tej sprawie — mówi wiceprezydent Kuć.

Z kolei prezydent Piotr Grzymowicz zapowiada, że chciałby, aby w miarę szybko doszło do wspólnego spotkania z kolejarzami i konserwatorem zabytków: — To dla nas bardzo ważny temat. Dziwi nas, że w czasie, kiedy uchwalany był miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu (w listopadzie 2013 roku — red.), nie wpłynęły żadne wnioski stowarzyszeń. Poza tym ten plan był konsultowany również z konserwatorem zabytków.

Tymczasem w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Olsztynie trwa analiza wewnętrzna, która ustali m.in. wartość dworca. — Poprosiliśmy właścicieli obiektów o dane techniczne. Trudno w tej chwili powiedzieć, kiedy ta procedura się zakończy — mówi Bartłomiej Skrago, rzecznik WUOZ.

Wyniki analizy zdecydują, czy konserwator rozpocznie postępowanie w sprawie wpisania dworca do rejestru zabytków.

mp

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (57) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Warm #2222826 | 176.221.*.* 13 kwi 2017 16:53

  Do działaczy FRO i podobnych: natychmiast wpiszcie na listę zabytków Aurę, Galerię Warmińską i Centaurusa - choć go jeszcze nie ma! Póki nie jest za pózno!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. wos #2222616 | 79.184.*.* 13 kwi 2017 11:41

  Skoro dekomunizacja jest i nawet nazwy ulic zmieniamy i pomniki burzymy, to oczywistym jest, że i ten pomnik PRLu powinien być zburzony. Nad czym tu debatować 10ty rok?

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. gub #2222600 | 79.184.*.* 13 kwi 2017 11:27

   Ludzi przecież to jakaś parodia. Te szkodniki z FRO blokują to w jakim celu? To jest zabytek? Każdą ruderę można nazwać w takim razie zabytkiem i chronić, no to jest absurd przecież jakiś.

   Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. pro #2222572 | 79.184.*.* 13 kwi 2017 10:51

   Tak się kończy, jak się daje rządzić dla jakichś FRO-SRO. Najpierw spieprzone rondo na turbinowe - karak jak cholera, a teraz to. Jak chcą rządzić - proszę bardzo niech kandydują i ponoszą odpowiedzialność, a nie jakieś mądrzenie się, a potem brak jakiejkolwiek odpowiedzialności. Ile jeszcze można z dworcem, który od lat blokują, a ostatnio wymyślili, że to przecież zabytek. Dawno powinien być zburzony, zrobiony nowy, wszystko ładnie ogarnięte, a nie latami walka z jakimś społecznikami. Oczywiście powinno być przejście na zatorze.

   Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Mat #2222516 | 83.31.*.* 13 kwi 2017 09:59

    FRO już namieszało na rondzie OKS , a teraz z dworca chcą zrobic zabytek na miarę Koloseum. A tak w ogóle to dworzec ma fundamenty komunistyczne, więc trzeba go zdekomunizować (inaczej wyburzyć).

    Ocena komentarza: warty uwagi (13) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    Pokaż wszystkie komentarze (57)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages