środa, 23 maja 2018. Imieniny Leoncjusza, Michała, Renaty

Dworzec Zachodni w Olsztynie będzie otwarty pod koniec maja

2017-04-11 17:30:00 (ost. akt: 2017-04-11 18:25:06)
Dworzec Zachodni

Olsztyn-remont i przebudowa Dworca Zachodniego PKP

Dworzec Zachodni Olsztyn-remont i przebudowa Dworca Zachodniego PKP

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Prace na Dworcu Zachodnim w Olsztynie zbliżają się do końca. Montowane są już panele elewacji budynku. Kosztująca 3,5 mln zł inwestycja ma znacząco poprawić komfort podróżnych. Kiedy dworzec zostanie otwarty dla pasażerów?

Początkowo remont miał zakończyć się na przełomie I i II kwartału 2017 roku. Do tego jednak nie doszło, ponieważ konieczne było wprowadzenie zmian w projekcie w zakresie budowy pochylni dla niepełnosprawnych.

— Okazało się, że biegnące przy dworcu przewody, niewystępujące w dokumentacji, uniemożliwiają budowę kładki tak jak przewidywał to pierwotny projekt — wyjaśnia Maciej Bułtowicz z biura komunikacji PKP S.A. . — Ponadto stwierdzono konieczność wykonania robót dodatkowych niedających się przewidzieć na etapie przygotowywania inwestycji, niemożliwych do oddzielenia od zamówienia podstawowego, których wykonanie z przyczyn technicznych i gospodarczych było konieczne.

Wspomniana pochylnia, łącząca dworzec z miastem, to nie jedyna zmiana ułatwiająca poruszanie się niepełnosprawnym, którą kolej przewidziała w projekcie. — Z myślą o osobach niewidomych zainstalowane zostaną ścieżki prowadzące i tyflograficzna mapa obiektu (mapa z wypukłościami — red.), a niedosłyszący będą mogli skorzystać z pętli indukcyjnych ułatwiających zrozumienie komunikatów głosowych — wymienia pracownik biura prasowego PKP S.A.

Maciej Bułtowicz mówi, że modernizacja Dworca Zachodniego zakończy się w II kwartale tego roku. — Planujemy, że będzie to koniec maja — precyzuje.
Jeśli chodzi o budynek dworca, to przeszedł on gruntowną renowację. Wymieniono w nim okna, drzwi, instalację elektryczną oraz hydrauliczną, odnowiono wnętrze i elewację. Ponadto wokół dworca powstaną tereny zielone, nowe ławki oraz parking samochodowy na 11 miejsc, w tym dwa miejsca dla osób niepełnosprawnych.

Wraz z remontem budynku dworca trwa przebudowa drugiego peronu. Jest realizowana w związku z pracami na linii kolejowej Jabłonowo Pomorskie – Iława – Olsztyn – Korsze. Wymieniona została nawierzchnia peronu, oświetlenie, oraz przylegający do niego tor. Całość kosztowała przeszło 1,2 miliona złotych. Prace mają zakończyć się jeszcze w tym miesiącu.

Zastanawiający jest los pierwszego peronu, który nie został jeszcze wyremontowany. Jak dowiedzieliśmy się od PKP Polskich Linii Kolejowych, jego modernizacja będzie związana z przebudową linii Olsztyn – Działdowo. Kiedy to nastąpi? — Przetarg dla tego zadania jest w trakcie rozstrzygania, a rozpoczęcie robót budowlanych na tej linii planowane jest w 2018 roku — odpowiada Karol Jakubowski z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

W Olsztynie mówi się ostatnio jednak częściej o Dworcu Głównym, którego gruntowna przebudowa stanęła pod znakiem zapytania. Wszystko przez pomysł trzech olsztyńskich stowarzyszeń, które wystąpiły z inicjatywą wpisania budynku na listę zabytków. Zdaniem kolejarzy taki zabieg niesie ze sobą konsekwencje, które nie służą zapewnieniu odpowiedniego poziomu obsługi pasażerskiej w budynku oraz lepszemu dostępowi do pociągów zatrzymujących się na stacji.

— Wpisanie dworca do rejestru zabytków znacząco opóźni realizację całej inwestycji, a planowaną w obecnym kształcie wręcz uniemożliwi oraz postawi również pod znakiem zapytania planowaną w tym miejscu nową, bezpieczną kładkę dla pieszych ponieważ jej budowa, zgodna z zapisami planu, zburzy dotychczasowy układ przestrzenny obiektu — mówi Maciej Bułtowicz z PKP S.A.

Adam Nowiński
a.nowinski@gazetaolsztynska.pl
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Rysio #2239322 | 7 maj 2017 15:45

  Czy na dworcu będą tez wymienione wiaty szklane na perony.. !?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. olSztyniak #2224263 | 80.212.*.* 16 kwi 2017 12:10

  ZDELEGALIZOWAĆ FRO ! Połowa działających w tym stow. żenatów nawet nie mieszka w Olsztynie!!! Jakim prawem bando lamusów szponcicie w mieście w ktorym nie żyjecie?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. bata #2221858 | 80.53.*.* 12 kwi 2017 11:38

  niech się opamiętają ci strażnicy "Zabytków"

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. zatroskany #2221833 | 213.216.*.* 12 kwi 2017 11:12

  Jeżeli nadal nikt nie będzie regularnie sprzątał przejścia podziemnego, czyścił i konserwował platform dla niepełnosprawnych (których strach dotknąć) to nawet gdyby Dworzec Zachodni był ze złota i marmuru to w pamięci podróżnych i tak pozostanie tylko brud i smród.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. zakonnica #2221710 | 5.172.*.* 12 kwi 2017 09:28

  STARY DWORZEC OLSZTYNSKI TO BYL ZABYTEK,,,, A NIE TEN OBECNY----TU NIC NIE MA Z PIEKNOSCIA TO KLATKA DLA BYDLA I NIC WIECEJ ..NIECH SIE DZIALACZE WEZMA ZA MLYN '''OLSZTYNSKI '''NIEOPODAL BO TO TAK

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (10)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages