Wtorek, 19 czerwca 2018. Imieniny Gerwazego, Protazego, Sylwii

Nowe drogi, hala sportowa i blok operacyjny. Ruszają inwestycje w powiecie olsztyńskim

2017-04-11 07:03:00 (ost. akt: 2017-04-10 15:25:49)

Autor zdjęcia: mat. prasowe

Z nastaniem wiosny zapaliło się zielone światło dla inwestycji w powiecie olsztyńskim. Część z nich rozpocznie się już w kwietniu, na kolejne powiat stara się pozyskać środki.

Jako pierwsza rusza przebudowa sześciu dróg w ramach Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej. Chodzi o odcinki Zabrodzie – Botowo, Radosty – Derc, Jemiołowo, Piotraszewo, Świątki – Żardeniki i Najdymowo. Wartość inwestycji to 11 mln zł. Prace zakończą się jesienią tego roku.

Po zawirowaniach związanych z budową hali sportowej z łącznikiem przy Zespole Szkół w Biskupcu, nad inwestycją zaświeciło słońce. Radni zdecydowali o zwiększeniu puli środków na realizację zadania, po tym jak się okazało, że oferenci biorący udział w przetargach wycenili wartość prac na więcej niż powiat założył. – Zwiększamy środki do wysokości około 7,7 mln zł. Różnica w kwocie będzie pokryta po połowie przez Powiat Olsztyński i gminę Biskupiec. Obiekt ma być gotowy do użytku w sierpniu 2018 r. – przedstawiła stanowisko starosta Małgorzata Chyziak.

Powiat stara się pozyskać środki na kolejne przedsięwzięcia. Największym z nich jest przebudowa bloku operacyjnego w Powiatowym Szpitalu w Biskupcu. Wartość inwestycji została oszacowana na 10 mln zł., już został złożony wniosek o dofinansowanie połowy tej kwoty z Unii Europejskiej. Wyniki konkursu będą znane w sierpniu.

Na decyzję w sprawie środków na projekt cyfryzacji czeka z kolei druga powiatowa placówka zdrowotna – ZZOZ w Dobrym Mieście. Powiat myśli też o osobach niepełnosprawnych, planując montaż platformy schodowej na szynie krzywoliniowej w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Kruzach. Inwestycja będzie kosztowała 80 tys. zł.

Jeszcze w kwietniu samorząd złoży wnioski na kolejne inwestycje. Chodzi o drugi etap projektu „e-mapa”, który zakłada poszerzenie funkcjonalności o e-płatność i udostępnianie drogą elektroniczną państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego wszystkim zainteresowanym. Powiat stara się pozyskać na ten cel środki z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020. Wartość inwestycji została oszacowana na 2,5 mln zł.

Kolejnym projektem do realizacji jest „e-administracja”, czyli wdrożenie systemu elektronicznego zarządzania dokumentacją i udostępnienie e-usług mieszańcom powiatu.

Największe inwestycje powiat realizuje we współpracy z gminami. Zostały już złożone trzy wnioski na przebudowę dróg w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego. Chodzi o dwa projekty w gminie Purda i jeden w Jonkowie.

Wartość tych trzech inwestycji została oszacowana na ponad 30,5 mln zł. Kolejny nabór w ramach MOF będzie ogłoszony w grudniu 2017 r. – Chcemy wystąpić z wnioskami na inwestycje drogowe w gminie Barczewo i Dywity na kwotę 27 mln zł., a także w gminie Gietrzwałd na prawie 7 mln zł. To oczywiście tylko te największe z planowanych inwestycji. Powiat myśli o każdej z dwunastu gmin i wszędzie będzie realizował mniejsze lub większe remonty i przebudowy dróg – podsumowuje starosta.

mat. Starostwo Powiatowe w Olsztynie
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Halina #2221013 | 81.15.*.* 11 kwi 2017 10:04

  Zapraszam Radnych i Pana Burmistrza Barczewa do kilkakrotnego przejazdu drogą Ramsowo -Wipsowo . Tragedia !

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. IZA #2220946 | 151.248.*.* 11 kwi 2017 08:53

  Radni niech przetrą oczy z zimowego letargu i zobaczą drogi BISKUPIEC-RESZEL przez KABINY lub RESZEL-LUTRY przez ZAWIDY to może się zastanowia nad inwestycjami

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages