Poniedziałek, 21 stycznia 2019. Imieniny Agnieszki, Jarosława, Nory

Groził matce zabójstwem i wyrzuceniem przez okno. Kolejne ofiary przemocy domowej w Olsztynie

2017-04-10 15:01:12 (ost. akt: 2017-04-10 14:41:57)

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Tylko w ciągu ostatniej doby policjanci zatrzymali dwóch sprawców przemocy domowej - z Zatorza i Dajtek. W obu przypadkach interweniowała olsztyńska policja.

Wczoraj (9.04) policjanci interweniowali w jednym z mieszkań na olsztyńskim Zatorzu. Według zgłoszenia doszło tam do awantury. Jak ustalili funkcjonariusze 48-latek mieszkający z matką znęcał się nad nią fizycznie i psychicznie. Wyzywał ją, szarpał za ubrania i utrudniał korzystanie z pomieszczeń mieszkalnych. Ponadto, groził kobiecie, że ją zabije oraz że naśle na nią swoich kolegów, którzy wyrzucą ją przez okno. Awanturnik został zatrzymany. Noc spędził w policyjnej celi.

Kolejne zgłoszenie również dotyczyło awantury domowej, tym razem na olsztyńskich Dajtkach. Pijany syn po powrocie do domu zaczął się awanturować. Kiedy ojciec nie chciał wpuścić go do domu, 38-latek wyważył drzwi. Następnie wyzywał zgłaszającego i groził, że go zabije. Agresywny mężczyzna uciekł z mieszkania przed przyjazdem policjantów. Nie uniknie jednak odpowiedzialności. Funkcjonariusze przeszukali pobliski teren i zatrzymali go. Sprawca spędził noc w policyjnym areszcie.

We wszystkich tych przypadkach, w których dochodzi do przemocy domowej policjanci zainicjowali procedurę Niebieskiej Karty.

Policjanci apelują , aby nikt nie pozostawał obojętny na widok przemocy. Reagujmy! Tak jak w opisanych przypadkach wystarczy telefon, aby zainterweniowali funkcjonariusze, izolując agresora. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych. Policjanci sprawdzą każdy taki otrzymany sygnał.

W chwili stwierdzenia bądź nawet przypuszczenia, że w danej rodzinie może występować przemoc, Niebieską Kartę może założyć kurator, pracownik socjalny, przedstawiciel oświaty, służby zdrowia, jak również policjant. Co ważne, odbywa się to bez zgody którejkolwiek ze stron. Gdy do oficera dyżurnego policji dzwoni osoba z prośba o interwencję domową, np. bo żona się awanturuje lub mąż codziennie przychodzi pijany i nie daje pieniędzy na życie, to w większości przypadków funkcjonariusze zakładają Niebieską Kartę.

Wszczęcie tej procedury „Niebieskiej Karty” przez przedstawiciela jednego z pięciu uprawnionych z mocy ustawy do tego podmiotów uruchamia machinę, jaką jest Zespół Interdyscyplinarny i Grupa Robocza. W skład ich wchodzą przedstawiciele policji, pomocy społecznej, ochrony zdrowia, oświaty, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych. To oni ustalają termin spotkania na który zapraszają ofiarę przemocy. Po dokonaniu oceny sytuacji w rodzinie i w obecności tej osoby wypełniany jest formularz Niebieska Karta C.

Niestawiennictwo ofiary przemocy na spotkaniu grupy nie wstrzymuje prac grupy lub zespołu. Następnie ustalane jest kolejne spotkanie grupy, na które zapraszana jest osoba wobec, której istnieje podejrzenie, że stosuje przemoc w rodzinie. W obecności tej osoby wypełniany jest formularz Niebieska Karta D.

Jeżeli ofiarą przemocy w rodzinie jest dziecko, działania z jego udziałem powinny być prowadzone w miarę możliwości w obecności psychologa. Na spotkania zespołu lub grupy dziecko nie jest zapraszane. O sytuacji małoletnich ofiar przemocy zostaje poinformowany sąd rodzinny.

Zakończenie procedury możliwe jest jedynie w przypadku ustania przemocy w rodzinie, po zrealizowaniu indywidualnego planu pomocy albo rozstrzygnięciu o braku zasadności podejmowania działań.

Przepisy umożliwiają szybką i skuteczną izolację sprawców przemocy od osób pokrzywdzonych. Ustawa z dnia 10 czerwca 2010 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw (dz. U. Nr 125, poz. 842). wprowadziła nowe środki ochrony osób pokrzywdzonych.

Oprócz tymczasowego aresztowania, które stosowane jest coraz częściej przez sądy, prokurator może nakazać sprawcy opuszczenie lokalu mieszkalnego zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym. Środek ten jest orzekany z urzędu lub na wniosek policji. Istnieje również możliwość orzeczenia zakazu zbliżania się na określoną odległość sprawcy do osoby pokrzywdzonej.

Jesteś ofiarą przemocy w rodzinie? Wejdź w poniższy link!

http://olsztyn.policja.gov.pl/o02/policja-radzi/przemoc-w-rodzinie/29906,Przemoc-w-rodzinie.html

Znajdziesz tam m. in. porady, numery telefonów, wykaz placówek pomocowych ofiar przemocy w rodzinie i niezbędne druki dokumentów.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. MAREK #2220623 | 151.248.*.* 10 kwi 2017 20:10

  Jakby tata dał mu ostro w pupcie to by nie brykał z łapkami do mamy

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Despero #2220545 | 188.146.*.* 10 kwi 2017 18:15

  Już niejaki Romuś gwiazdor z matki Debila robil i jak to.się zakończyło?...

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. ROBOTNIK BUDOWLANY #2220516 | 79.184.*.* 10 kwi 2017 17:31

   Czy Zatorze, czy Podleśna tu i tam patola mieszka. Dopalacze degustują, na Czesława wciąż głosują.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. fe #2220472 | 188.108.*.* 10 kwi 2017 16:16

    Artykul dla tych,ktorzy uwazaja, za normalne,ze dorosle dzieci mieszkaja z rodzicami...niech pokaza na swoim, na co ich stac oprocz madrzenia sie... macie potrzebe widywania sie z rodzicami,to odwiedzajcie ich czesto,zapraszajcie do siebie,stworzcie swoj wlasny dom...co nie stac was? a czyja to wina?

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. :) #2220463 | 178.36.*.* 10 kwi 2017 16:11

    na ty zdjęciu fajna mamuśka :) Pokochałbym się z taką

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (9)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages