Niedziela, 22 kwietnia 2018. Imieniny Łukasza, Kai, Nastazji

Olsztyn bez Dąbrowszczaków i Kuronia?

2017-04-04 12:03:00 (ost. akt: 2017-04-04 12:18:03)

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Radni otrzymali z Urzędu Miasta wstępną listę nazw ulic kontrowersyjnych w świetle ustawy dekomunizacyjnej. Obok działaczki Hanki Sawickiej są na niej także... generał Stefan „Grot” Rowecki czy niemiecki pisarz Ernst Wiechert.

Zgodnie z ustawą dekomunizacyjną do 2 września z przestrzeni publicznej mają zniknąć nazwy ulic i placów związanych z komunizmem. W Olsztynie o tym, którzy patroni ulic trafią na śmietnik historii, zdecyduje Rada Miasta. Spośród prawie 600 ulic miejski Wydział Geodezji wybrał aż 120.

— To wstępna, bardzo robocza lista — tłumaczy Patryk Pulikowski, rzecznik Urzędu Miasta. — To, że znalazły się na liście określone nazwy, nie oznacza, że będą zmieniane. Chcemy jednak, żeby nie było w tej sprawie żadnych wątpliwości. Dlatego jest ona tak szeroka, by nikt nie mógł nam zarzucić zaniechania działania albo prób ukrycia czegokolwiek.

Na liście są m.in. takie nazwy jak: Pstrowskiego (górnik, przez propagandę PRL uznawany za wzór przodownika pracy), Dąbrowszczaków (ochotnicze oddziały wojskowe uczestniczące w wojnie domowej w Hiszpanii) czy 22 stycznia (wejście do Olsztyna Armii Czerwonej). Jednak nie brakuje też nazw, których łączenie z ustawą wydaje się kontrowersyjne.

Obecność na liście społeczników Jacka Kuronia i Marka Kotańskiego jakoś uzasadnić można — pierwszy, gdy pracował w Związku Młodzieży Polskiej, wstąpił do PZPR, skąd go później usunięto za krytykę, zaś twórca Monaru był przez chwilę członkiem Rady Konsultacyjnej przy Przewodniczącym Rady Państwa PRL Wojciechu Jaruzelskim. Ale są też na niej Janusz Korczak (pediatra, zginął razem z młodymi pacjentami w obozie w Treblince) i bohaterowie Armii Krajowej, generałowie Kleeberg, Okulicki, Rowecki czy Kutrzeba.

Radni, nawet ci z PiS, nie kryją zdumienia. — To bohaterowie Armii Krajowej, ludzie którzy walczyli o wolność — dziwi się Maciej Tobiszewski, radny PiS z osiedla Generałów. — Jest dosłownie kilka ulic, które nadają się do zmiany, jak choćby ul. Dąbrowszczaków czy Hanki Sawickiej, ale przy innych trzeba zachować rozsądek.

Zdziwiony jest też naczelnik olsztyńskiej delegatury IPN dr Waldemar Brenda. — Generał Kleeberg był dowódcą Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie”, stoczył ostatnią bitwę kampanii wrześniowej — mówi. — Generał Okulicki był ostatnim komendantem Armii Krajowej, który skończył życie w sowieckim więzieniu. Rowecki był komendantem ZWZ-AK, zamordowanym przez Niemców. Trudno mi zauważyć jakikolwiek związek między tymi postaciami a ustawą.
To do IPN-u Rada Miasta złoży ostateczną listę. Jak zapewnia Łukasz Łukaszewski, przewodniczący komisji gospodarki komunalnej, będzie znacznie krótsza i bez takich absurdów. — W kilku przypadkach być może wystarczy zmienić uzasadnienie — mówi. — Zajmiemy się tematem 20 kwietnia na najbliższym posiedzeniu komisji.

Na wstępnej liście pojawiają się także nazwiska związane z literaturą regionalną. Są pisarz Zbigniew Nienacki i Andrzej Wakar, których drogi krzyżowały się z PZPR, ale też piewca Mazur Niemiec Ernst Wiechert. — Umieszczanie takich nazwisk nawet na roboczej liście jest trochę jak wsadzanie kogoś do aresztu za niewinność po to, żeby go potem wypuścić — mówi prof. Zbigniew Chojnowski, literaturoznawca z UWM. — To za sprawą Andrzeja Wakara ukazała się seria dawnej literatury Warmii i Mazur. Liczy się to, co literaci po sobie zostawili, a nie w jakiej epoce żyli. Nie można postrzegać świata tak czarno-biało.

W Senacie trwają także prace nad projektem ustawy mającym zlikwidować pomniki komunizmu, które nie są zabytkami. Kontrowersyjne olsztyńskie „szubienice” są zabytkiem. Co musiałoby się stać, żeby zdjąć je z rejestru? — Mógłby to zrobić tylko minister kultury na wniosek właściciela obiektu albo z urzędu — tłumaczy Bartłomiej Skrago, rzecznik wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Łukasz Wieliczko
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (100) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. allensteiner #2217555 | 88.156.*.* 5 kwi 2017 19:51

  Będę bardzo pobożny. Zaczynam od dzisiaj: Pożal się Boże!

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. J 23 #2217429 | 176.97.*.* 5 kwi 2017 17:25

  Ul. Dabrowszczakow zmienic na ul. Wniebowziecia NMP a ul. Kuronia na ul. Niepokalanego poczecia NMP i po sprawie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. kot #2217324 | 77.253.*.* 5 kwi 2017 14:33

  A ile firm i urzędów będzie musiała pozmieniać pieczątki ! Przez kolejne 10 lat ludzie będą mówili , że coś jest na ul. Kaczyńskiego, byłej Dąbrowszczaków, bo trudno się będzie połapać z nowym nazewnictwem.Ale co tam, po nich tylko potop.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. warmiak #2217307 | 178.235.*.* 5 kwi 2017 13:55

  dobra zmiana pośmiewisko stulecia nie do przybicia twym stuleciu

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. olo #2217295 | 83.9.*.* 5 kwi 2017 13:34

  Nazwisko Kaczyński też się zle kojarzy przypominam że tatuś obu braci miał niejasne konszachty z bezpieką jako jedyny AKowiec dostał chałupę i etat na uczelni reszta zgniła w lochu albo rozstrzelali

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (100)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages