Sobota, 26 maja 2018. Imieniny Eweliny, Jana, Pawła

Olsztyński dworzec główny będzie zabytkiem? Forum Rozwoju Olsztyna nie chce wyburzenia starego dworca

2017-03-28 18:30:50 (ost. akt: 2017-03-29 08:43:44)
Zdjęcie jest ilustracją do treści

Zdjęcie jest ilustracją do treści

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Przyszłość dworca głównego w Olsztynie po raz kolejny stanęła pod znakiem zapytania. Tym razem za sprawą m. in. Forum Rozwoju Olsztyna, którego członkowie nie chcą dopuścić do wyburzenia starego budynku. Proponują inne rozwiązanie: chcą wpisać go do rejestru zabytków. Dobry pomysł?

Zobacz także: Dworzec Olsztyn Główny: zamiast remontować postawią nowy Dworzec Olsztyn Główny: zamiast remontować postawią nowy Dworzec główny będzie zbudowany od nowa — zapowiada PKP SA. Przetarg na budowę ma być ogłoszony do końca roku.
Olsztyński dworzec główny został oddany do użytku 30 grudnia 1971 roku. W tamtych czasach obiekt, który dzisiaj budzi raczej nieprzyjemne skojarzenia, był jednym z najnowocześniejszych dworców w Polsce. Został zbudowany według projektu wyłonionego w konkursie architektonicznym. Był też porównywany ze sztandarową inwestycją tamtych lat: Warszawą Centralną.

Dzisiaj jednak dworzec lata swojej świetności ma już za sobą. Od kilku lat trwa dyskusja nad przyszłością zniszczonego budynku. Jednym z najnowszych pomysłów jest wyburzenie budynku dworca, zamiast jego remontowania. Polskie Koleje Państwowe SA zapowiedziały, że w tym miejscu powstanie zupełnie nowy obiekt. Przebudowana ma równocześnie zostać infrastruktura kolejowa. Taką zapowiedź firma zamieściła w europejskim dzienniku zamówień publicznych.

Członkowie Forum Rozwoju Olsztyna nie zgadzają się jednak na takie rozwiązanie. Żeby zapobiec wyburzeniu dworca, wraz z olsztyńskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz warmińsko-mazurskim oddziałem Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków złożyli wniosek do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wpisanie tego budynku do rejestru zabytków nieruchomych województwa warmińsko-mazurskiego.

Swój pomysł motywują tym, że dworzec główny w Olsztynie ma m. in. takie walory, jakie pozwalają oficjalnie wpisać do na listę zabytków.

Dobra, funkcjonalna architektura będąca świadectwem swoich czasów zasługuje na zachowanie dla przyszłych pokoleń – argumentują przedstawiciele FRO. Jednocześnie podkreślają, że choć zdają sobie sprawę, że dworzec mieszkańcom może wydawać się bezwartościową ruderą (dworzec liczy sobie ponad 45 lat, a od tego czasu nie przeszedł żadnego poważnego remontu), to jest to najlepszy przykład architektury modernistycznej w naszym regionie kraju.

Pod warstwą zastarzałego brudu i nowotworami plastikowych budek kryją
się szlachetne materiały wysokiej jakości, jakich nie znajdziemy nawet w zupełnie nowych obiektach, często budowanych niskim kosztem: fasadę z rozległymi przeszkleniami pokryto płukanym betonem, we wnętrzu czekają nienaruszone kamienne posadzki, ceramiczne i drewniane detale oraz dobrze zachowane kolorowe mozaiki. Mimo upływu lat te elementy nie wymagają wymiany, a jedynie oczyszczenia, czasem wypolerowania i konserwacji, by przywrócić im dawny blask!
- twierdzą wnioskodawcy o postawienie budynku dworca.

Podkreślają także, że pod względem funkcjonalnym dworzec główny jest obiektem wyjątkowym nie tylko w skali regionu, ale i kraju. Od razu odnoszą się także do zarzutów, z jakimi może spotkać się ich pomysł - a mianowicie tego, czy zmiana statusu dworca na zabytek nie spowoduje, że już zawsze będziemy oglądać go w obecnej, wyjątkowo nieatrakcyjnej formie. Ale za to ze świadomością, że patrzymy na zabytek. Wnioskodawcy uspokajają jednak, że na pewno nie dojdzie do takiej sytuacji.

Przymiarki obecnych właścicieli dworca: PKP SA oraz Retail Providera do nowych inwestycji na tym terenie pokazują, że zależy im na poprawie estetyki i funkcjonalności tego miejsca. Wpis da władzom publicznym, reprezentowanym przez wojewódzkiego konserwatora zabytków, narzędzia pozwalające skłonić właściciela do lepszego dbania o budynek – a z drugiej strony otworzy
właścicielowi drogę do ubiegania się o dofinansowanie remontów ze środków publicznych na rewitalizację zabytków
- wyjaśniają.

Ewelina Zdancewicz-Pękala
Zadaj pytanie autorce

Jak myślicie, jaka przyszłość czeka olsztyński dworzec? Piszcie w komentarzach!

Czy chcesz, żeby olsztyński dworzec główny został wyburzony?
Tak, to dobry pomysł
70.35%
Nie, powinien zostać tylko zrewitalizowany
27.06%
Nie, nic nie powinno tak być zmieniane. Jest dobrze jak jest
2.59%
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (140) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ej #2228447 | 46.186.*.* 22 kwi 2017 18:58

  Dopiero mi zabytek wpisany na listę dziedzictwa narodowego -----szopa zbudowana za komuny --jak to ma być zabytkiem to ja będę królową angielską zburzyć dziADOSTWO I POSTawić nowoczesny dworzec na miarę 21 wieku z podjazdami i ruchomymi schodami na perony takie ja są w innych miastach //bo co nam na końcu Polski się nie należy////

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Tak #2228379 | 162.247.*.* 22 kwi 2017 17:45

  O proszę nareszcie pożytek z FRO ? Nie do uwierzenia a jednak ...Oczywiście bo to co władze planuja zrobić to MARNOTRAWSTWO .Przecież ten dworzec nie jest zły ,po prostu zaniedbany po co wiec ładować poteżne pieniedze z burzenie i potem budowe nowego ? Aha ten nowy to ma być jakiś kurdupel jak stacja w powiatowej mieścinie ! TU chodzi o wał i budowę galerii handlowej plus zawłaszczenie drogiego terenu ! .To inwestycja dla miasta degradująca . A sama architektura kompleksu dworcowego jest niezła ,na swoje czasy bardzo dobra .To też powód do ocalenia dworca .I cos jeszcze -zauważcie że niszczy sieobecnie całą infrastrukturę powstałą po 1945 -fabryki budynki użytecznosci publicznej teraz dworce ...to są pamiątki NASZEJ historii ,a ta do tego całkiem funkcjonalna .O ile miałby tam powstać jakis nieziemski obiekt to ok ale niszczyć dworzec dla powstania budy a la przerośnięta Biedronka ?! dodam że na tzw. Zachodzie żałuje sie dzis pchopnych wyburzeń architektury nowoczesnej . Dzis raczej sie ją adaptuje niż niszczy .

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. alle #2227019 | 88.156.*.* 21 kwi 2017 09:08

  Po co burzyć wystarczy doprowadzić budynek do pierwotnego stanu, usunąć obskurny budy, zainstalować windy na perony a przede wszystkim należy dbać o czystość codziennie a nie tylko od święta no i oczywiście bieżąca konserwacja obiektu. Do zwolenników wyburzenia myślicie że kolej wybuduje jakiś super dworzec na miano XXI wieku otóż w planach jest budowa budynku wielkości dworca zachodniego to dopiero będzie obciach

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. absurd goni absurd #2216125 | 81.190.*.* 3 kwi 2017 20:08

  To nie jest Forum Rozwoju Olsztyna a Forum Uwstecznienia Olsztyna, należy zdelegalizować baranów i hamulcowych.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. ja #2215609 | 88.220.*.* 3 kwi 2017 07:41

  A co to jest Forum Rozwoju Olsztyna??? Kto tam siedzi i bruździ??? Niech w takim razie ze swoich składek dołożą się do remontu... myślę, że wtedy zaraz by zniknęli w dziurze z jakiej wyszli!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (140)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages