środa, 20 czerwca 2018. Imieniny Bogny, Rafaeli, Rafała

Trzech radnych wystarczy za 150 mieszkańców

2017-03-27 21:00:00 (ost. akt: 2017-03-28 10:01:20)
Tomasz Birezowski z Forum Rozwoju Olsztyna.:— Pomysł likwidacji obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej to byłoby cofnięcie się w rozwoju.

Tomasz Birezowski z Forum Rozwoju Olsztyna.:— Pomysł likwidacji obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej to byłoby cofnięcie się w rozwoju.

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Radni mają zająć się nowym statutem Olsztyna. W projekcie nie ma już zapisu pozwalającego wystąpić grupie 150 mieszkańców z inicjatywą uchwałodawczą. Społecznicy protestują, uważając to ograniczenie praw mieszkańców.

Obecnie obowiązujący statut Olsztyna pozwala mieszkańcom wystąpić z inicjatywą uchwałodawczą . Wystarczy, że pod projektem inicjatywy podpisze się 150 mieszkańców, a sprawa zajmie się Rada Miasta. To się zmieni, bo w projekcie nowego statutu Olsztyna, który ma być przyjęty jutro, nie ma już tego zapisu. Od dwóch lat pracuje zespół ds. nowego statutu. Przewodniczącym zespołu jest Marian Zdunek.

– Jestem radnym 11 rok i nie spotkałem się z przypadkiem, żeby w wyniku inicjatywy społecznej grupy np. 150 osób podjęto jakąś uchwałę — mówi radny Zdunek. — Nie było takiego przypadku, ale były przypadki inicjatyw jak. np. w sprawie koszarów Dragonów. Społecznicy zebrali podpisy, poświęcili swój czas i skończyło się na niczym.

Teraz jak tłumaczy radny Zdunek ma być inaczej. Wystarczy, że nawet jeden mieszkaniec przekona do swego pomysłu trzech radnych to sprawa ma szansę trafić pod obrady Rady Miasta.
Nowym projektem statutu są zaskoczeni społecznicy z organizacji pozarządowych. Komitet Obywatelskiej Inicjatywy Uchwałodawczej w Olsztynie w piśmie do przewodniczącej Rady Miasta wyraził zaskoczenie i zaniepokojenie brakiem możliwości składania projektów w ramach tzw. obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej.

— Liczmy, że brak paragrafów dotyczący obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej to przeoczenie — czytamy w liście do szefowej RM.
— To jest narzędzie, które daje mieszkańcom z pominięciem Rady Miasta możliwość składania uchwał, poza jakby takim trybem politycznym — mówi Tomasz Birezowski z Forum Rozowju Olsztyna. — Pomysł likwidacji obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej to byłoby cofnięcie się w rozwoju.

— Ktoś dobrze nie przeczytał i nie zrozumiał — komentuje zamieszkanie wokół projekt statutu Halina Ciunel, przewodnicząca Rada Miasta. — Nie zrozumiał, że nikt nikomu nie zabiera głosu. Dotychczas pod inicjatywą obywatelska trzeba było zebrać 150 podpisów, a teraz nawet jeden mieszkaniec będzie mógł przyjść do radnego i też zainicjować uchwałę. A do jej zgłoszenia trzeba tylko trzech radnych.

— Nikt nikomu nie odbiera prawa głosu, zmiana wręcz ułatwia inicjatywę — dodaje przewodnicząca Ciunel. — To był martwy przepis.

I doświadczyli tego społecznicy, którzy dwa lata temu zebrali 299 podpisów po uchwałą o rewitalizacji koszarów Dragonów. Ne trafiła od obrady Rady Miasta w związku przygotowywanym przez miasto Miejskim Programem Rewitalizacji Olsztyna 2020, który obejmuje także obszar koszar.

Co jak mieszkańcom nie uda się przekonać do swego pomysłu trzech radnych.

— W radzie jest 25 radnych — zauważa radny Zdunek. — Jeśli nie przekona żadnego z nich, to znaczy, że projekt jest delikatnie mówiąc kiepski.

Andrzej Mielnicki

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (13) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. FROfan #2211278 | 28 mar 2017 19:54

  Czy ten (niepo)radny Zdunek w ogóle zna prawo jakie obowiązuje w tym mieście? Chyba nie bo jakby znał to by wiedział że aby złożyć uchwałę wystarczy jeden radny. I tak było od zawsze. Istotą sprawy jest to że pod głosowanie poddaje się uchwały których radni z wygody politycznej nie chcą ami forsować.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. stg #2211221 | 28 mar 2017 19:11

  Z tego co znam prawo to każdy radny może złożyć projekt uchwały. Nie trzeba przekonywać trzech. Co oni tam palą?

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Jadwiga_Misiak #2210964 | 83.3.*.* 28 mar 2017 14:30

  Buta? nadmierna pewność siebie powodująca oderwanie od rzeczywistości? Czy faktycznie logiczne rozwiązanie? "W radzie jest 25 radnych — zauważa radny Zdunek. — Jeśli nie przekona żadnego z nich, to znaczy, że projekt jest delikatnie mówiąc kiepski." Kiepski to jest Ferdynand, znana komediowa postać. Chciałabym aby nasi wybrani Radni częściej kierowali się głosem swoich wyborców a nie głosem partyjnym (czy Klubu Radnych). Już jutro chętni mogą na żywo wysłuchać sesji Rady Miejskiej w Olsztynie za pośrednictwem strony: http://www.olsztyn.eu/o-olsztynie/strona -glowna/sesja-rady-miasta.html

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Obywatelka i Mieszkanka Olsztyna #2210939 | 83.6.*.* 28 mar 2017 13:47

  Proponuję wprowadzić przepis dot. obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej mówiący, że trzech mieszkańców Olsztyna może złożyć propozycję odwołania tych (bez)radnych ...

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. bleh #2210860 | 88.156.*.* 28 mar 2017 12:09

  "Jeśli nie przekona żadnego z nich, to znaczy, że projekt jest delikatnie mówiąc kiepski." Może nie projekt a radni są kiepscy?

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (13)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages